Announcement

Collapse
No announcement yet.

Iran today (Videos & News)

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Iran today (Videos & News)

  Please do not move to the Political section.

  If you have any news, videos, comments about Iran post them here for everyone to see.

  Last edited by djTapesh; 06-21-2010, 12:07 PM.
  I would be true, for there are those who trust me;
  I would be pure, for there are those who care;
  I would be strong, for there is much to suffer;
  I would be brave, for there is much to dare.
  I would be friend of all—the foe—the friendless;
  I would be giving and forget the gift;
  I would be humble, for I know my weakness;
  I would look up and laugh—and love—and lift.
  Howard Walter
  http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

 • #2
  دانشحويانی که مورد اصابت گلوله قرار گرفت&#1607

  http://www.youtube.com/watch?v=npdISZUtdmU  Comment


  • #3
   درخواست نويسندگان تبعيديِ ايران از نويسندگان جهان: سرکوب مردم ايران را متوقف کنيد!
   صدای آزاديخواهی امروز مردم ايران که واکنشی برخاسته از سی سال سرکوب آزادی بيان و حقوق طبيعی آنها است، همه ی آزاديخواهان و نهادها و دولت های دموکراتيک را به همصدايی و همراهی فرامی خواند. ما نويسندگان، که طی سالهای گذشته شاهد بيدادهای فراوان از سوی حکومت جمهوری اسلامی در پايمال کردن ابتدايی ترين حقوق انسانی مردم سرزمين مان بوده ايم و امروز، ناگزير در مهاجرت و تبعيد زندگی می کنيم، ضمن همراهی و همصدايی با مردم شريف ايران، به ويژه جوانان هوشمند، که برای برقراری آزادي، عدالت اجتماعی و دمکراسی در ايران با مسالمت آميزترين روش صدايشان را بلند کرده اند، از شما نويسنده گان و فرهيخته گان جهان می خواهيم که به ياری آنها برخيزيد و در اعتراض به حکومت اسلامی که برای خاموش کردن صدای آزاديخواهانه ی مردم، سرکوب های گسترده ای را آغاز کرده است، با ما همراه شده و خواستار توقف اين سرکوبها شويد.


   مهدی استعدادی شاد، رضا اغنمي، رضا براهني، روشنک بيگناه، شهرنوش پارسی پور، کوشيار پارسي، علی اصغر حاج سيد جوادي، حسن حسام، منصور خاکسار، نسيم خاکسار، وازريک درساهاکيان، مهرانگيز رساپور، منيرو روانی پور، ناصر زراعتي، علی زرين، اکبر سردوزامي، فرج سرکوهي، اسد سيف، بهروز شيدا، قادر عبداله، رضا علامه زاده، احمد کريمی حکاک، منصور کوشان، عباس معروفي، فرشته مولوي، باقر مومني، مجيد نفيسي، علی نگهبان، پرتو نوری علا، محسن يلفانی.   Comment


   • #4
    نمایندگان مجلس فردا صبح در بیت رهبری با خامنه ای دیدار می کنند این دیدار در راستای شرایط اخیر کشور است.

    سردبیران،روزنامه نگاران،خبرنگاران و کادر فنی روزنامه کلمه بازداشت شدند. دیروز این روزنامه مورد حمله لباس شخصی ها قرار گرفته بود.

    بازداشت مرجان فیاضی و سوگند علیخواه، دو دانشجوی دیگر دانشگاه مازندران.

    اعتصاب عمومی کردستان آغاز شد
    روانیوز: امروز سه شنبه اعتصاب عمومی کردستان در حمایت از جنبش آزادیخواهانه مردم سایر نقاط ایران آغاز شد. بر اساس گزارشاتی که به روانیوز رسیده است، در پی درخواست نهادهای حقوق بشری، دانشجویی، صنفی و سیاسی کردستان برای اعتصاب سراسری یک روزه در کردستان ایران، امروز سه شنبه شهرهای کردستان در حمایت از جنبش آزادیخواهانه ی مردم سایر نقاط ایران به سر کارهای خود نرفته اند. گزارشگر روانیوز از شهر سقز، دومین شهر بزرگ استان کردستان گزارش میدهد که علیرغم اخطارهای غیر رسمی نهادهای حکومتی، نزدیک به 90 درصد بازار و اماکن عمومی این شهر در اعتصاب به سر برده و همچنین قرار است تجمعی آرام و مدنی در یکی از میادین این شهر برگزار شود.    Comment


    • #5
     بازیکنانی که در بازی تیم ملی فرتبال ایران و کره مچ بند سبز بسته بودند ممنوع المصاحبه شده اند و پاسپورت آنها توقیف شده است.

     شهر سقز در اعتصاب عمومی بسر میبرد
     بنا به گزارش سایت كردی (ناوه*ندی هه*والنیریی سه*قز) امروز بازاریان شهرستان سقز واقع در استان كردستان برای همدردی با خانواده*های جانباختگان اخیر در تهران و محكومیت این اعمال ددمنشانه دست به یك اعتصاب عمومی و گسترده زده*اند و اكثر مغازه*ها و هر دو بازار بزرگ و سرپوشیده این شهر تعطیل میباشند.

     برادر محسن رضایی که نماینده مجلس است اعلام کرد:برای باز شماری آرا هم شورای نگهبان همکاری نمی*کند.

     مردم مهاباد امروز با تعطیل کردن بازار به اعتصاب عمومی پیوستند.

     معاون اول رییس قوه قضائیه اعلام کرد که قوه قضائیه دادگاه ویژه*ای را برای محاکمه معترضان دستگیرشده در ناآرامی*های اخیر کشور دایر خواهد کرد.     Comment


     • #6
      اسامی تعدادی از دستگیرشدگان روزهای اخیر
      فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران : بنابه گزارشات رسیده از تهران ،نیروهای سرکوبگر در طی روزهای اخیر با یورش به تظاهرات مردم در نقاط مختلف تهران علاوه بر اینکه تعداد زیادی از مردم را به قتل رساندند و یا اینکه زخمی نمودند همچنین تعداد بیشماری از مردم را دستگیر و به نقاط مختلف منتقل کردند.
      در طی اعتراضات گسترده مردم تهران در نقاط مختلف که بایورشهای وحشیانه مواجه بودند و تا به حال تعداد زیادی از مردم کشته و زخمی شده اند وهمچنین تعداد بیشماری دستگیر و به نقاط مختلف انتقال داده شدند.
      جوانانی که در روز ها اخیر در اعتراضات گسترده شرکت کرده بودند و مورد یورش نیروهای یگانه ویژه،سپاه پاسداران و لباس شخصیها قرار گرفته اند و تعداد زیادی از آنها دستگیر شدند.
      اسامی تعداد از دستگیر شدگان روزهای اخیر به قرار زیر می باشد؛
      1- شروين بيگلري 21 ساله روز دوشنبه 25 خرداد در انقلاب دستگير و به اوين منتقل شده
      2- جلال منيري 28 ساله يكشنبه 31 خرداد در خيابان جيحون دستگير محل نگهداري وي نامشخص است
      3- محمد حسين بهمني 20 ساله شنبه 30 خرداد مقابل در خيابان توحيد دستگير به اوين منتقل شده
      4- سعيد عباس زاده 24 ساله شنبه 30 خرداد مقابل وزارت كار در خيابان آزادي دستگير و به كهريزك منتقل شده
      5- عباس علم 36 ساله يكشنبه 31 خرداد در ستارخان دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      6- محمد مختاري 25 ساله شنبه 30 خرداد در ميدان جمهوري دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      7- طه عظيمي شنبه 30 خرداد در يادگار امام دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      8- صمد بيگي 28 ساله يكشنبه 31 خرداد در خيابان آذري دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      9- امير حجازي 23 ساله دوشنبه 1 تير در خيابان كريم خان دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      10- احسان نويدي 27 ساله سه شنبه 26 خرداد در خيابان آزادي دستگير به اوين منتقل شده
      11- يونس دهقان منش 32 ساله چهارشنبه 27 خرداد در امير آباد دستگير به قزل حصار منتقل شده
      12- مجيد نعمتي 24 ساله دوشنبه 25 خرداد انقلاب دستگير به اوين منتقل شده
      13- علي خلج 24 ساله دوشنبه 1 تير در ميدان هفت تير دستگير محل نگهداري وي نامشخص
      14-شايان منصوري 22 ساله شنبه 30 خرداد در تقاطع شادمان دستگير محل نگهداري وي قزل حصار

      زندان کهریزک که از مخوفترین زندانهای ایران است و زندانیان با شکنجه های وحشیانه جسمی و روحی و همچنین تحقیرهای غیر انسانی مواجه هستند شدت شکنجه های بحدی است که تعدادی در این زندان جان باختند. کسانی که از این زندان به زندانهای دیگر منتقل شدند شاهد این بودند که پاسدار رادن همراه با تعدادی از همراهانش آخر هفته به این زندان می روند و زندانیان بی دفاع را تحت شکنجه قرار می دهند. این زندان بیشتر به اردوگاه مرگ شباهت دارد تا زندان.
      از ديروز اکثر شبكه هاي دولتي ايران زير نويس مي كنند كه افرادي كه تصوير يا عكسي از اغتشاش گران دارند را ارسال كنند.
      در طی روزهای گذشته رژیم با دست زدن به تبلیغات گسترده و دروغین برای اعدام جوانان دستگیر شده در حال زمینه سازی است و حتی صحبت از تشکیل دادگاههای ویژه است.      Comment


      • #7
       مریم دوالفقار، خبرنگار سایت گفتگوی تمدن ها و خبرنگار ایرنا بازداشت شد.

       اسماعيل حق پرست، روزنامه نگار بازداشت شد وی در روزنامه فرهیختگان کار می کند.

       جهان ورزش : پاسپورت مهدی مهدوی کیا ، علی کریمی ، جوادنکونام محمد نصرتی حسین کعبی و مسعودشجاعی گرفته ميشود و ممنوع المصاحبه ميشوند. اين هموطنان در بازی با کره جنوبی دستبند سبز به دست بسته بودند.

       سجاد بازوند دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ی علوم سیاسی دانشگاه تربیت معلم تهران واحد حصارک کرج ناپدید شده است.بنا به گفته ی دوستان و هم اتاقیهایش ،دانشجوی مذکور صبح روز شنبه ۳۰خرداد ،خوابگاه دانشگاه را به قصد شرکت در راهپیمایی مسالمت آمیز مردم تهران در میدان آزادی ،ترک کرده بود.بعد از آن که این راهپیمایی توسط نیروهای نظامی به خشونت و کشتار کشیده شد ،چند نفر از هم دانشگاهیهایش وی را در بین جمعیت مورد حمله ی نیروهای نظامی دیده بودند که به دلیل ازدحام جمعیت وی را گم کرده بودند .در طی چند روز گذشته هیچ خبری از این دانشجو در دست نیست ،دوستان وی به این امید که ایشان به خانه ی اقوام رفته اند ،کسی را از ماجرا باخبر نکرده بودند ،تا اینکه دوشنبه ۱تیر ماه همکلاسی های دانشجوی نامبرده اعلام کردند که آقای سجاد بازوند در جلسه ی امتحانشان حضور نداشته اند .غیبت این دانشجوسر جلسه امتحان اطرافیان وی را بسیار نگران کرده و احتمال اینکه اتفاقی برای ایشان افتاده باشد را بیشتر کرده است.       Comment


       • #8
        فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران : بنابه گزارشات رسیده از تهران، مردم تهران از بعد از ظهر امروز در میدان بهارستان حرکتهای اعتراضی خود را آغاز کردند.
        از بعد از ظهر امروز مردم تهران به سوی میدان بهارستان حرکت کردند و در حال حاضر جمعیت گسترده ای در انجا حضور دارد. همچنین در خیابانهایی که به میدان بهارستان منتهی می شود مانند خیابانهای 15 خرداد،توپخانه،سرچشمه،امین حضور مملو از جمعیت است که در حال حرکت بسوی میدان بهارستان هستند.
        مردم و جوانان در میدان بهارستان و خیانهای منتهی به آن شعارهای مختلفی سر می دهند از جمله شعارهایی که در آنجا سر داده می شود به قرار زیر می باشد: مرگ بر دیکتاتور/ مرگ بر این دولت مردم فریب
        مردم که با استفاده از مترو خودشان را به انجا رسانده اند با یورش وحشیانه نیروی انتظامی مواجه می شوند و آنها را آماج باتومهای خود قرار می دهند. نیروهای لباس شخصی درب مترو را بسته اند
        نیروهای گارد ویژه ،لباس شخصی ها ،سپاه پاسداران و بسیج بصورت گسترده ای در خیابانها آرایش گرفته اند. ودر خیابانها ماشینهای گارد ویژه، ماشینهای آب پاش ، موتور سواران و تعداد زیادی از ماشینهای که برای دستگیری مردم بکار برده می شود ایستاده اند.انها از بدو حرکت اعتراضی مردم اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند که فضای آنجا مملو از دود گاز اشک آور است و با باتوم به سوی جمعیت یورش می برند و آنها را مورد ضرب و جرح قرار می دهند. و همچنین صدای گلوله به گوش می رسد.
        در اثر این یورشها تعداد از جوانان زخمی شده اند و تعدادی دیگر دستگیر شده اند. حداقل در یک نقطه 6 نفر پس از اینکه اماج ضربات باتوم قرار گرفتند دستگیر و به نقطۀ نامعلومی منتقل شدند.
        در خیابانهای امین حضور و سرچشمه جوانان بعد از هر هجوم نیروهای یگان ویژه و انتظامی و لباس شخصی با سنگ به مقابله با آنها می پردازندو هم زمان شعارهایی مانند؛نترسید نترسید ما همه با هم هستیم سر می دهند و همدیگر را تشویق به ایستادگی و مقابله با نیروهای سرکوبگر می کنند.
        از طرفی دیگر منازل مسکونی و فروشگاهها با باز گذاشتن درب منازل و فروشگاههای خود به کسانی که مورد هجوم قرار می گیرند راه می دهند.
        تا لحظۀ ارسال این گزارش درگیریها ادامه دارد و جوانان با سنگ به مقابله با نیروهای سرکوبگر می پردازند.        Comment


        • #9
         سرکوب جنون آمیز رسانه ها در ایران ادامه دارد
         سرکوب جنون آمیز رسانه ها در ایران ادامه دارد
         ٣٦ روزنامه نگار زندانی در بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان

         سرکوب جنون*آمیز رسانه*ها و روزنامه*نگاران در ایران ادامه دارد. دولت احمدی نژاد حرفه*کاران مطبوعات داخلی و خارجی را هدف گرفته است. گزارشگر هفته نامه نیوزویک مازیار بهاری، روزنامه نگار و وب نگار ایرانی مصطفی قوانلو قاجار و روزنامه نگار مستقل فریبرز سروش به لیست ٣٣ روزنامه نگار زندانی اضافه شدند. جمهوری اسلامی ایران با ٣٦ روزنامه نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است.
         گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می*کند : " مقامات دولت ایران همه امکانات خود را به کار گرفته اند تا ایران را از حضور گزارشگران خارجی و داخلی، شاهدان سرکوبی خونین خالی کنند. بازداشت گزارشگر نیوزویک پیام روشنی از وحشت آفرینی برای خبرنگاران خارجی و ایرانی است. بعد از "متهم" کردن رسانه های خارجی حال نوبت به روزنامه نگاران ایرانی رسیده است که آنها را مثل همیشه " جاسوس" معرفی کند و اطلاع رسانی و جاسوسی را همردیف معرفی کند."
         بانکی مون دبیر اول سازمان ملل متحد در تاریخ ٣ تیرماه با انتشار بیانیه ای مقامات رسمی ایران را فراخواند تا حقوق بنیادین مدنی و سیاسی شهروندان را رعایت کنند. در این بیانیه از جمله به محترم شمردن حقوقی مانند آزادی بیان و اطلاع رسانی و حق تظاهرات مسالمت آمیز تاکید شده است.
         ماموران امنیتی – قضایی ساعت ٧ صبح اول تیرماه مازیار بهاری گزارشگر هفته نامه نیوزویک را در منزلش بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. مازیار بهاری مستند ساز است و از سال ها پیش با این نشریه معتبر امریکای همکاری داشته است. بنا به گفته نیوزویک این خبرنگار هفته پیش از سوی مقامات امنیتی احضار و بازجویی شده بود.
         در تاریخ اول تیرماه مصطفی قوانلو قاجار روزنامه*نگار بسیاری از روزنامه*ها از جمله ماهنامه سپیده دانایی بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافته است. وبلاگ*نویس " روزنامه نگار نو" نیز در نیمه شب و در منزلش بازداشت شده است. از سوی دیگر فریبرز سروش در تاریخ ٢٦ خرداد از سوی ماموران امنیتی شهر کرج بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است. این خبرنگار به اتهام همکاری با رادیو فردا در سال جاری مدتی را در زندان گذرانده بود.
         دست کم ٢٦ روزنامه نگار از روز شنبه ٢٣ خرداد در سراسر ایران بازداشت شده*اند. از سرنوشت ده*ها روزنامه نگار دیگر اطلاعی در سراسر کشور در دست نیست.
         با دریافت گزارش هایی از ایران گزارشگران بدون مرز بار دیگر نگرانی خود را از بدرفتاری با روزنامه نگاران دستگیر شده اعلام می*کند. بنا بر اطلاعاتی که بدست ما رسیده است روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شده به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شده اند و برای اعتراف تلویزیونی به " سازماندهی انقلاب مخملی " شدیدا زیر فشار شکنجه قرار دارند.
         اسامی روزنامه نگاران دستگیر شده از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨
         تهران : عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، احمد زیدآبادی ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی، سمیه توحیدلو ،محمد عطریانفر، سعید حجاریان،محمد علی ابطحی،سعید لیلاز، محمد قوچانی، علی مزروعی، ژیلا بنی یعقوب ،بهمن احمدی امویی، مصطفی قوانلو قاجار، مازیار بهاری
         مشهد : روح اله شهوار
         بوشهر : ماشالله حیدر زاده، حمیده ماحوزی، امان الله شجاعی، حسین شکوهی
         رشت : مجتبا میرمحسن
         کرج : فریبرز سروش         Comment


         • #10
          Since there are a lot of people that read this site but don't speak Farsi I will put some of the news in English. Hopa its ok with the admin and if it is not then zeki..

          Iran's Supreme Revolutionary
          by Reza Aslan


          By inexplicably inserting himself into the election controversy, Ayatollah Khamenei is destroying his reputation and tainting himself with an aura of corruption, Reza Aslan writes. Worse, he’s unwittingly turning a protest into a revolution.

          Plus, read more insight on Iran's election from other Daily Beast writers.

          The Ayatollah Ali Khamenei, Iran’s supreme leader and the country’s most powerful man, has unwittingly transformed a protest into a revolution.

          “If there is any bloodshed, leaders of the protests will be held directly responsible,” he warned Friday, in an attempt to put an end to accusations of voter fraud in the presidential election that returned Mahmoud Ahmadinejad to power. “The Islamic republic would not cheat and would not betray the vote of the people.”

          What Khamenei seems not to recognize is that the uprising in Iran is no longer about a disputed election. It is about his own legitimacy as Iran’s supreme leader.

          In throwing down the gauntlet to the protesters, Khamenei spoke with the confidence of a man who believes his is the final word on all matters legal and religious. In his speech he even implied that questioning his decision on the matter would be tantamount to questioning the authority of the Prophet Muhammad.

          But what Khamenei seems not to recognize is that the uprising in Iran is no longer about a disputed election. It is about his own legitimacy as Iran’s supreme leader. It is about the very notion of clerical rule. It is, ultimately, about the future of the Islamic republic.

          Iran’s confusing and convoluted political structure consists of two parallel governments. The first, meant to represent the sovereignty of the people, includes a (usually) popularly elected president, a parliament charged with creating and debating laws, and a fairly independent judiciary whose task it is to interpret those laws. The second, “shadow” government, meant to represent the sovereignty of God, consists of the supreme leader and a host of powerful subcommittees with wonderfully Orwellian names like the Assembly of Experts or the Council of Guardians, whose primary function is to act as a bridge between the elected government and the unelected supreme leader.

          Called Valayat-e Faqih, or “Guardianship of the Jurist,” this unique religio-political system was the brainchild of the founder of the Islamic republic, the Ayatollah Ruhollah Khomeini, who died in 1988. In theory, the faqih—what the West calls the supreme leader—was supposed to be the most learned religious authority in the country. He was originally supposed to be a sort of pope-like figure that would ensure the Islamic nature of what would otherwise be a democratic state. He would have moral and spiritual authority, and he would certainly wield enormous political influence, but he would by no means maintain direct political control over the state.

          However, in the years following the revolution of 1979, through a series of constitutional amendments pushed through parliament, the position of faqih was gradually transformed from a symbolic moral authority into the supreme authority of the state. Suddenly, the faqih had the power to appoint the head of the judiciary, to be commander in chief of the army, to dismiss the president, and to veto all laws created by the parliament. Originally intended to reconcile popular and divine sovereignty, these reforms essentially paved the way for the institutionalization of absolute clerical control.

          The remarkable thing about Khomeini’s innovative religio-political system is that it stood in contradiction to more than 1,000 years of Shiite theology. Shiism is a messianic religion in that it eagerly awaits an “End Times” when the messiah (called the Mahdi in Islam) will return to sweep away the old order and replace it with the perfect state, the kingdom of God. Hence, only a government administered by the messiah after he returns to earth can be considered legitimate. A government run by human beings—whether monarchy, democracy, or theocracy—is considered a usurpation of the messiah’s authority, which is why the religious clergy in Shiism have for centuries maintained a deep and abiding commitment to political quietism.

          Khomeini argued, however, that in the absence of the messiah, the people must rely on his agents on earth (i.e., the clergy) to carry out the messiah’s duties and responsibilities. That includes establishing the perfect state for him. Simply put, rather than wait for the messiah to return to create the kingdom of God, the clergy should build the kingdom of God for him, thereby ushering in the messiah’s return (a uniquely Islamic take on Christian millenarianism).

          For the vast majority of Khomeini’s fellow ayatollahs, including practically all of his superiors, this was a scandalous idea. Khomeini was accused of appropriating the authority of the messiah for himself; in effect, declaring himself to be the long-awaited Mahdi. Of course, Khomeini never made any such statement, nor did he ever explicitly identify himself with the Mahdi. Rather, like any good messiah, he simply embraced the messianic imagery of the Mahdi and allowed his followers to draw their own conclusions. For example, he eagerly accepted the title “The Imam,” an appellation reserved solely for the Mahdi when he returns to earth.
          I would be true, for there are those who trust me;
          I would be pure, for there are those who care;
          I would be strong, for there is much to suffer;
          I would be brave, for there is much to dare.
          I would be friend of all—the foe—the friendless;
          I would be giving and forget the gift;
          I would be humble, for I know my weakness;
          I would look up and laugh—and love—and lift.
          Howard Walter
          http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

          Comment


          • #11
           Page 2, please read page 1 first

           During Iran’s horrific eight-year war with Saddam Hussein’s Iraq, Khomeini cast the battle as revenge for the Sunni massacre of the Prophet Muhammad’s grandson Husayn and his family at Karbala, even though such vengeance is the exclusive right of the Mahdi. “The blood of our martyrs [is] the continuation of the blood of the martyrs of Karbala,” he proclaimed.

           But by far the most overt connection Khomeini established between himself and the messiah was his doctrine of the Valayat-e Faqih. In Khomeini’s view, the faqih would have more than just supreme authority, he would have infallible and divine authority—authority that, in fact, would be equal to the authority of the Prophet Muhammad.

           “If a knowledgeable and just faqih undertakes the task of forming the government, then he will run the social affairs that the Prophet used to run and it is the duty of the people to listen to him and obey him,” Khomeini wrote in his magnum opus Islamic Government. “This ruler will have as much control over running the people’s administration, welfare and policy as the Prophet… had, despite the special virtues and the traits that distinguished the Prophet… [he will have] the same power as the Most Noble Messenger… in the administration of the society…[he] will hold the supreme power in the government and management and the control of social and political affairs of the people in the same way as the Prophet.”

           This was a startling, some would say heretical, statement, but it was vital to Khomeini’s success in achieving absolute power. By linking his own authority with the infallible authority of the prophet of God, Khomeini was able to reinterpret traditional Shiism to give him absolutely and unquestioned authority over the state.

           When Khomeini died, that authority was passed down not to the next senior-most ayatollah in Iran, as the doctrine of Valayat-e Faqih would require, but to a midlevel cleric who was not even an ayatollah at the time: Ali Khamenei. There was a simple reason for this. The senior-most ayatollah and the man who, according to the doctrine, should have been supreme leader was the Grand Ayatollah Hussein Ali Montazeri, who publicly rejected the theory of the Valayat-e Faqih and, as a result, has spent the last three decades under house arrest. (Montazeri is still the country’s highest religious authority and has thrown his full support behind the uprising.)

           Khamenei was chosen to succeed Khomeini because he was considered a safe bet, someone who would not rock the boat, someone who could be easily controlled by more powerful, more charismatic figures who chaired the various clerical subcommittees, like his fellow revolutionary Hashemi Rafsanjani (now an ayatollah himself), who was instrumental in Khamenei’s selection to the post of supreme leader.

           Devoid of Khomeini’s charisma and his religious credentials, Khamenei dropped into the background. Throughout his term as faqih, he has consistently played the role of neutral interlocutor among the competing poles of power in Iran, always strenuously portraying himself as the above the fray of common politics. This hands-off approach resulted in the gradual diffusion of the faqih’s powers both to the subcommittees beneath him and, more disastrously, to the state’s military-intelligence apparatus, the Revolutionary Guard, which has become arguably the most powerful force in Iranian politics (see my piece on how the stolen elections represent a military coup by the Revolutionary Guard). At the same time, the ranks of junior clergy studying in Iran’s seminaries have begun increasingly to question the theological validity of the Valayat-e Faqih, especially now that Iraq’s more traditionally inclined (read: politically quiescent) clergy, headed by perhaps the senior-most ayatollah in the world, Ali al-Sistani, have become increasingly active in Iran.

           Now it seems Khamenei wants his divine authority back. Yet by so enthusiastically—and, as even his confidants have admitted, inexplicably—inserting himself directly into the election controversy, he has destroyed his reputation as a “divinely guided arbiter.” Worse, by so forcefully backing the unpopular Ahmadinejad, he has tainted himself with an aura of corruption and scandal. In short, Khamenei has utterly, perhaps irreparably, damaged the office of supreme leader. That is why the very people who helped put him in power 20 years ago are now trying to get rid of him. (As I write this, Ayatollah Rafsanjani is currently in Qom trying to garner support from his fellow Assembly of Expert members to remove Khamenei from power.)

           Simply put, Khamenei’s reckless and rambling Friday sermon has changed the tenor of Iran’s uprising, making it as much about his own leadership and the nature of clerical rule, as it is about Ahmadinejad’s presidency. He has, in other words, helped create a revolution.

           Reza Aslan, a contributor to the Daily Beast, is assistant professor of creative writing at the University of California, Riverside and senior fellow at the Orfalea Center on Global and International Studies at UC Santa Barbara. He is the author of the bestseller No god but God and How to Win a Cosmic War.
           I would be true, for there are those who trust me;
           I would be pure, for there are those who care;
           I would be strong, for there is much to suffer;
           I would be brave, for there is much to dare.
           I would be friend of all—the foe—the friendless;
           I would be giving and forget the gift;
           I would be humble, for I know my weakness;
           I would look up and laugh—and love—and lift.
           Howard Walter
           http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

           Comment


           • #12
            Calling from Qom:

            I am calling you from Qom [near Tehran]. My husband will not allow me to go to Tehran [to protest], but I constantly wish [the best] for the protesters and the liberation of my country from the regime.

            I ask Mr. Musavi to stop talking about Islamic government, Islamic revolution, and all the problems that come from this Islamic system. We have been suppressed by this Islamic system for 1,400 years....

            http://www.rferl.org/content/June_21...a/1759693.html
            I would be true, for there are those who trust me;
            I would be pure, for there are those who care;
            I would be strong, for there is much to suffer;
            I would be brave, for there is much to dare.
            I would be friend of all—the foe—the friendless;
            I would be giving and forget the gift;
            I would be humble, for I know my weakness;
            I would look up and laugh—and love—and lift.
            Howard Walter
            http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

            Comment


            • #13
             Everyone start doing your part. Write to UN, to leaders of counties, Secretary of State, governors...call CNN Head Line News....we have a hole in the net let us not miss this opportunity to free our mother land and its citizens. Those of you who have connection in Iran translate this into farsi, you can use google and send it to the protestors to make signs and hold up the signs for the world to see. Tell them to write it in English so the world can read it and know what we are seeking in Iran.

             "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness. --That to secure these rights, Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the consent of the governed, --That whenever any Form of Government becomes destructive of these ends, it is the Right of the People to alter or to abolish it, and to institute new Government, laying its foundation on such principles and organizing its powers in such form, as to them shall seem most likely to effect their Safety and Happiness"
             I would be true, for there are those who trust me;
             I would be pure, for there are those who care;
             I would be strong, for there is much to suffer;
             I would be brave, for there is much to dare.
             I would be friend of all—the foe—the friendless;
             I would be giving and forget the gift;
             I would be humble, for I know my weakness;
             I would look up and laugh—and love—and lift.
             Howard Walter
             http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

             Comment


             • #14

              ۱۳۸۸/۰۴/۰۲

              باراك اوباما، رييس جمهورى آمريكا، روز سه شنبه، گفت: واشنگتن همراه با جامعه بين المللى اقدام خشونت بار دولت ايران در سركوب تظاهرات مسالمت آميز معترضان را قويا محكوم مى كند.

              آقاى اوباما در بيانيه اى كه در آغاز كنفرانس خبرى خود خواند، گفت: آمريكا با جامعه بين المللى در محكوم كردن اقدامات روزهاى اخير دولت ايران در «ضرب و شتم، بازداشت و تهديد» معترضان به انتخابات رياست جمهورى در اين كشور همراه است.

              آقاى اوباما تصريح كرد: «من شديدا اين اقدامات ناعادلانه را محكوم مى كنم.»

              به دنبال اعلام نتايج انتخابات رياست جمهورى در هفته گذشته، تهران و برخى از شهرهاى ايران شاهد راهپيماىى مسالمت آميز معترضان بودند ولى اين اعتراض ها با سركوب نيروهاى امنيتى روبرو شد.

              به گفته مقامات دولتى ايران در جريان رويارویی نيروهاى پليس با معترضان تاكنون ۱۷ نفر كشته شده اند.

              آقاى اوباما روز سه شنبه با اشاره به اين كه «جهان نظاره گر ايران است»، گفت: «من به صراحت گفته ام؛ آمريكا به حاكميت ملی جمهوری اسلامی ايران احترام مى گذارد و در امور داخلى آن دخالت نمى كند.»

              رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد رویکرد دولت ایران در قبال اعتراضات جاری نه تنها شکل دهنده آينده اين کشور است که بر روابط تهران با جامعه بین المللی تاثيرگذار خواهد بود.

              باراک اوباما همچنين گفت: «مردم ايران می کوشند درباره آينده خود بحث کنند. برخی، به ويژه در دولت ايران می کوشند برای اجتناب از چنين بحثی، آمريکا و ديگر کشورهای غربی را به تحريک اعتراضات به انتخابات متهم کنند. چنين اتهاماتی به وضوح غلط است.»

              رييس جمهوری آمريکا افزود: اين تلاش روشنی است برای منحرف کردن اذهان مردم از آنچه که حقيقتا در داخل ايران در حال وقوع است.

              باراک اوباما تصريح کرد: اين استراتژی کهنه برای استفاده از تنش های قديمی برای مقصر جلوه دادن ديگر کشورها، ديگر در ايران کارساز نيست.

              آقای اوباما افزود: اين (اعتراضات)درباره آمريکا يا غرب نيست، درباره مردم ايران است. درباره آينده آنها- و فقط آنها هستند که انتخاب می کنند.

              «ناکارآمدی مشت آهنین»

              رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در سال ۲۰۰۹ ديگر هيچ مشت آهنينی وجود ندارد تا چشمان جهانيان را در برابر تظاهرات و اعتراضات مسالمت آميزی که در ايران رخ داد ببندد.»              باراک اوباما افزود: به رغم تلاش دولت ايران در اخراج روزنامه نگاران و خبرنگاران از این کشور، ما شاهد تصاوير قدرتمندی هستيم که از طريق تلفن های دستی، کامپيوتر و غيره ارسال شده است.

              رييس جمهورى آمريكا اظهار داشت: «ولى در عين حال ما شاهد كرامت و شهامت مردم ايران براى باز كردن فضاى جامعه خود هستيم. ما خشونت عليه شهروندان بى گناه را در هر نقطه جهان تاسف بار می دانیم.»

              آقای اوباما همچنین گفت: «ما شاهد تظاهرات ده ها هزار نفر از مردم ايران در سکوت بوده ايم، ما شاهد شهروندانی از هر سن و سال بوده ايم که با به خطرانداختن جان خود، خواستار شمارش آرا و خواهان شنيدن صدای خود شده اند، اما از آن مهمتر ما شاهد زنان با شهامتی بوده ايم که در برابر توحش و تهديد ايستادگی کردند و شاهد تصاوير تكان دهنده در غلطيدن يك زن در خون خود در خيابان بوديم.»

              باراک اوباما افزود: گرچه اين گونه جان دادن دردناك و ناحق است، اما اين را نيز مى دانيم آنانى كه براى عدالت به پا مى خيزند هميشه در سمت درست تاريخ ايستاده اند.

              رييس جمهورى آمريكا گفت: «همانگونه كه در قاهره گفتم، سركوب ايده ها هرگز موفق نخواهد شد كه آنها را از بين ببرد. مردم ايران حق جهانى تجمع و آزادى بيان را دارند. اگر دولت ايران خواهان احترام جامعه بين المللى است، مى بايست اين حقوق را محترم بشمارد و به خواست مردم خودش توجه كند.»

              وی افزود: «مى بايست از طريق رضايت حكمرانى كرد نه از طريق زور. اين چيزى است كه مردم ايران در خواست مى كنند و در نهايت اين مردم ايران هستند كه درباره اقدامات حكومت خود قضاوت خواهند كرد.»

              آقای اوباما تصريح کرد: «پرسش های مهمی» درباره انتخابات رياست جمهوری ايران مطرح است و تاکيد کرد به انتظار نتيجه رويداد های ايران می ماند.

              رييس جمهوری آمريکا گفت: نهايتا، مهمترين چيزی که برای دولتمردان ايران قابل توجه است، مشروعيت از منظر مردم خود است.

              باراک اوباما افزود: هنوز برای دولتمردان ايران دير نشده است که بپذيرند که مسیر مسالمت آميزی وجود دارد که می تواند به ثبات، مشروعيت و خوشبختی برای مردم ايران بينجامد. اميدورايم که آن را انتخاب کنند.

              خبرنگارى از آقاى اوباما پرسيد آيا تصاوير ويدئویى كشته شدن ندا آقا سلطانى را ديده است، كه رييس جمهورى آمريكا در پاسخ گفت: «بله ديده ام و از ديدن اين تصاوير قلبم شكست.»
              I would be true, for there are those who trust me;
              I would be pure, for there are those who care;
              I would be strong, for there is much to suffer;
              I would be brave, for there is much to dare.
              I would be friend of all—the foe—the friendless;
              I would be giving and forget the gift;
              I would be humble, for I know my weakness;
              I would look up and laugh—and love—and lift.
              Howard Walter
              http://www.farsinet.com/poetry/images/poemvatn.gif

              Comment


              • #15
               http://www.roshangari.net/as/sitedat...daaNews001.pdf               Comment

               Working...
               X