Announcement

Collapse
No announcement yet.

Iranian Movie/celebrity News

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Iranian Movie/celebrity News

  بازي گلشيفته فراهاني در كنار راسل كرو و لئوناردو دي كاپريو


  YouTube - Body of Lies Trailer


  در فيلم Body of Lies

  فيلم Body of Lies با شركت لئوناردو دي كاپريو و راسل كرو در 10 اكتبر امسال به نمايش عمومي در خواهد آمد. در اين فيلم گلشيفته فراهاني هنرمند تواناي ايراني نيز ايفاي نقش نموده است .

  البته شنيده ها حاكي از اين است بعد از اين فيلم بازي در فيلم جديد ديگري نيز به وي پيشنهاد شد كه در زمان خروج از كشور براي اين مقدمات كار به وي اطلاع دادند كه ممنوع الخروج است و دليل آن نيز گويا اين موضوع مي باشد كه وزارت ارشاد اعلام كرده كه بازيگران براي بازي در فيلم هاي خارج از كشور بايد اجازه نامه رسمي بگيرند.

 • #2
  در مملكتي زندگي مي كنيم كه يك نفر، فقط و تنها فقط بخاطر حاضر نشدن در برابر يك حريف اسرائيلي، مي شود اسطوره ملي و ده برابر كساني كه با تلاششان طلا گرفته اند پاداش مي گيرد و اعتبار كسب مي كند. با آرش كمانگير! مقايسه اش مي كنند و برايش سرود مي سازند.

  آنوقت طرف در المپيك بعدي بدون حتي يك برد حذف مي شود و معلوم مي شود در المپيك قبلي بزرگترين شانس زندگي اش را آورده است و قرعه كشي به مرادش بوده است.

  حالا يك بازيگر ايراني، مي رود در فيلم ريدلي اسكات بازي مي كند. كارگرداني كه خيلي از ستارگان هاليوود آرزوي كار كردن با او را دارند. آن هم در كنار لئو دي كاپريو و راسل كرو. بازيگراني كه خيلي از هاليووديها دوست دارند در كنارشان كسب اعتبار كنند.

  در فيلم كسي بازي مي كند كه فيلمهايش تا كنون كمترين مشكل اخلاقي را در هاليوود و حتي جهان داشته اند. نقشي دارد كه در آنونس فيلم دو بار ديده مي شود. آنوقت مغضوب مي شود و ممنوع الخروج و يقينا تا اطلاع ثانوي ممنوع التصوير!

  در مملكتي كه آرش ميراسماعيلي افتخار ملي است، اصلا عجيب نيست كه گلشيفته فراهاني مغضوب باشد!
  Comment


  • #3
   روز جمعه 10 اكتبر 2008 برابر با 19 مهرماه سال 1387 نمايش فيلمي در سينماهاي امريكا و انگلستان آغاز مي شود كه به واسطه يك ويژگي مهم براي ايرانيان جذاب و مهم است. «مجموعه دروغ ها» جديدترين فيلم كارگردان كهنه كار سينماي امريكا ريدلي اسكات در اين روز به پرده سينماها مي رود كه نام يك بازيگر شناخته شده سينماي ايران در ميان اسامي دست اندركاران آن به چشم مي خورد؛ گلشيفته فراهاني.


   پس از آنكه سايت سينمايي معتبر imdb حدود 10 روز پيش نام گلشيفته فراهاني را به جمع بازيگران اين فيلم اضافه كرد، كمپاني برادران وارنر هم چهارشنبه شب در تريلر جديدي كه از فيلم منتشر كرد تصاويري از بازي فراهاني را قرار داد تا سرانجام شايعه يي كه يك سال است در محافل سينمايي و رسانه يي به گوش مي رسد، تاييد شود. سايت imdb هنوز توضيحي درباره نقش فراهاني و نام شخصيتي كه او آن را ايفا مي كند ارائه نداده است اما تا پيش از اين از درج نام اين بازيگر در ليست دست اندركاران فيلم «مجموعه دروغ ها» با نام اصلي Body of lies خودداري مي كرد.

   فيلم بر مبناي كتابي به همين نام نوشته ديويد ايگناتيوس يادداشت نويس معروف روزنامه واشنگتن پست ساخته شده است. اين كتاب آوريل سال 2007 به بازار آمد و بلافاصله حقوق سينمايي آن توسط كمپاني معروف برادران وارنر خريداري شد. رمان «مجموعه دروغ ها» مضموني در ارتباط با مبارزه با تروريسم دارد و داستان يك مامور سيا به نام راجر فريس است كه براي پيدا كردن يك تروريست مهم از سران القاعده به نام «سليمان» به اردن مي رود.

   كتاب تا حدودي به نقد سياست هاي مداخله گرايانه آمريكا مي پردازد و در مجموع اثر منتقدانه يي محسوب مي شود. در برگردان سينمايي اين رمان تغييراتي ايجاد مي شود كه يكي از مهم ترين آنها اضافه شدن شخصيتي به نام «عايشه» است كه در داستان اصلي با نام «آليس» وجود داشت. شخصيتي كه قهرمان داستان در جريان پيدا كردن سليمان دلباخته اش مي شود. ويليام موناهان فيلمنامه نويس اسكاربرده به خاطر فيلم معروف «مردگان» مارتين اسكورسيزي كه كار بازنويسي و اقتباس از داستان اصلي را برعهده داشته، شخصيت عايشه را در قالب يك پرستار تصوير كرده كه البته هنوز جزئيات كامل آن مشخص نيست.

   گلشيفته فراهاني ايفاگر اين نقش است در حالي كه نقش نخست فيلم را لئوناردو دي كاپريو بازي مي كند و راسل كرو هم بازيگر نقش مهم ديگري در فيلم است.

   فيلمبرداري فيلم سال گذشته آغاز شد و بخش هاي مربوط به اردن در شهر رباط مراكش فيلمبرداري شده است. گفته مي شود بعد از انتخاب گلشيفته فراهاني براي بازي در فيلم سازندگان آن تغييراتي در فيلمنامه اوليه انجام داده اند تا حضور فراهاني در فيلم با موازين خاص حقوقي و قانوني كشور در تضاد نباشد. ريدلي اسكات كارگردان كهنه كار انگليسي در فيلم هايش همواره تلاش داشته نگاهي چندجانبه به مضامين داشته باشد و گواه آن فيلم معروف «ملكوت آسمان» است كه در آن تصويري واقع گرايانه از مسلمانان ارائه و به طور ضمني از صلاح الدين ايوبي ستايش مي شود.

   حضور بازيگران ايراني در فيلم هاي هاليوودي سابقه طولاني دارد اما در چند سال اخير تعدادي از بازيگران فعال فعلي سينماي ايران امكان حضور در چند فيلم مهم هاليوود را يافته اند كه مهم ترين آنها همايون ارشادي است كه سال گذشته فيلم «بادبادك باز» با بازي او در سينماهاي جهان اكران شد.

   او هم اينك مشغول بازي در فيلم جديد الخاندرو آمه نابار با نام «آگورا» است. با اين همه حضور فراهاني در فيلم جديد ريدلي اسكات كه بسياري از اكنون آن را از شانس هاي مسلم اسكار 2009 مي دانند سرفصل جديدي در حضور بازيگران سينماي ايران در عرصه هاي بين المللي خواهد گشود.
   Comment


   • #4
    'گل شیفته فراهانی ممنوع الخروج شد'    پس از شایعه های فراوان درباره بازی گل شیفته فراهانی در فیلمی از ریدلی اسکات، در حالی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز موضعی رسمی اعلام نکرده است، خبرگزاری دولتی ایران خبر ممنوع الخروج شدن گل شیفته فراهانی را به طور رسمی اعلام کرده است.
    در این خبر ضمن اشاره به بازی گل شیفته فراهانی در فیلم "مجموعه دروغ ها" در کنار بازیگرانی چون لئوناردو دی کاپریو و راسل کرو، به پیشنهاد جدید در هالیوود به گل شیفته برای بازی اشاره شده است.

    خبر فراخوانده شدن گل شیفته فراهانی همراه چند تن دیگر از هنرمندان نخستین بار در خبرگزاری ایلنا بدون ذکر نام درج شد و سپس رادیو گفت و گو در بخش "بدون خط خوردگی" این خبر را کامل تر کرد و اعلام کرد که گل شیفته فراهانی به خاطر بازی در فیلمی هالیوودی و لیلا حاتمی به خاطر حضور بدون حجاب در جشنواره ای خارجی احضار شده اند و به آنان تذکر داده شده است.

    این دو خبر کوتاه سرنخی شد تا در حالی که گل شیفته فراهانی حاضر به گفتگو در این باره نبود، روزنامه نگاران ایرانی به جست و جوی نام گل شیفته فراهانی در سایت های سینمایی بگردند و اطلاعاتی از فیلمی که او در آن بازی کرده است، کسب و در مطبوعات ایران منتشر کنند.

    در همین حال گفته شده است که احتمال توقیف دو فیلم روی پرده از گل شیفته فراهانی یعنی "دیوار" به کارگردانی محمد علی طالبی و "همیشه پای یک زن در میان است" به کارگردانی کمال تبریزی وجود دارد.

    خبرگزاری ایلنا در گفتگوهایی جداگانه با کمال تبریزی و سیروس تسلیمی پخش کننده دیوار چنین خبرهایی را با این دو در میان گذاشته اما آنها خبر توقیف این دو فیلم را تکذیب کرده اند.

    گل شیفته فراهانی که به تازگی فیلم "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی را به پایان رسانده است، اخیرا در دو گفتگو با مجله نسیم و یک روزنامه شرکت کرد. او در گفت و گوهایش به موانعی که پیش پای جوانان ایرانی برای پیشرفت وجود دارد، اشاره کرده و با اشاره به فیلم "دیوار" گفته بود: " دیوار داستان تمام جوان هایی است که می توانند کاری انجام دهند، اما خیلی ها نمی توانند. مثلا برادر من که موزیک راک می زند و امکان کنسرت ندارد. نوازنده هایی که جزو فقیرترین افراد هستند، چرا او با دست هایی که تار می زند، باید برود و تراشکاری کند؟ چرا باید آرتروز بگیرد از بس پیتزا پخش کرده است؟ اینها همه دوست های من هستند. من یک راهی پیدا کردم، ولی به بن بست می خورم. بزرگان سینما هم همین طور. آقای بیضایی کوروساوای ایران است. چرا نباید به جای ۱۰ سال یک بار، هر سال فیلم بسازد یا تئاتر کار کند. من بعدها به بچه ام چه بگویم که چرا بیضایی این قدر کم فیلم ساخت. برای من درده که پرویز کیمیاوی نیست، داریوش مهرجویی الان دو سال است خانه نشین است. تمام تهیه کننده های ما به دنبال فیلم های کمدی و خنده دارند. همین الان چند تا از فیلم های روی پرده برای گیشه ساخته شده است؟"

    بنابر گزارش ها پس از این که شایعه هایی مبنی بر پیش آمدن مشکلاتی برای گلشیفته فراهانی در ایران رواج پیدا کرد، ریدلی اسکات کوشش کرده بود با تغییراتی در فیلمنامه شرایطی را بر اساس قوانین ایران رعایت کند تا فیلم مشکلی برای گل شیفته فراهانی ایجاد نکند.


    خبرگزاری ایلنا در گفتگوهایی جداگانه با کمال تبریزی و سیروس تسلیمی خبر توقیف دو فیلم گل شیفته فراهانی را با این دو در میان گذاشته اما آنها خبر توقیف فیلم ها را تکذیب کرده اند    هم چنین گفته شده است که یکی از شرایط گلشیفته فراهانی برای حضور در این فیلم، رعایت کامل حجاب اسلامی در تمام نماهای فیلم بوده که این شرط حتی در قرارداد این بازیگر برای فیلم هم قید شده است.

    فیلم "مجموعه دروغ ها" درباره تروریسم در عراق است و آن طور که از ظواهر امر بر می آید، گرایشی ضد آمریکایی دارد. این فیلم بر اساس کتابی از دیوید ایگنشس ستون نویس مشهور روزنامه واشنگتن پست ساخته شده است. گل شیفته فراهانی در این فیلم نقش یک پرستار عراقی را بازی می کند که نقشی کلیدی در فیلم دارد.

    در فیلم یک مامور سیا به نام راجر فریس به دنبال یکی از سران القاعده به نام سلیمان به اردن می رود. گل شیفته نقش پرستاری به نام عایشه را بازی می کند که سلیمان دلباخته اش شده است. نقش نخست فیلم را لئوناردو دی کاپریو بازی می کند و راسل کرو هم بازیگر نقش مهم دیگری در فیلم است. فیلمبرداری فیلم سال گذشته آغاز شد و بخش های مربوط به اردن در شهر رباط مراکش فیلمبرداری شده است.

    گفته می شود جیم جارموش کارگردان معروف مسئول انتخاب بازیگر بوده و پس از دیدن فیلم "نیوه مانگ"، فیلم توقیف شده بهمن قبادی از بازی گل شیفته فراهانی خوشش آمده و او را برای ایفای این نقش انتخاب کرده است.

    Comment


    • #5
     Golshifteh Farahani was banned to leave for Hollywood
     Iran has banned a young actress from leaving the country over her appearance in a Hollywoood production, AFP reported.
     "Golshifteh Farahani was banned from leaving by the authorities at the airport on Tuesday when she was about to leave for Hollywood to examine a new offer," the report says. it has been reported that the decision was prompted by her starring in Ridley Scott's latest movie Body of Lies with Leonardo DiCaprio and Russell Crowe.
     The 25-year-old Farahani is one of Iran's most popular actresses and has starred in several Iranian movies, including Santouri, The Wall and The Fish Fall in Love.
     Her appearance in Body of Lies, which tells the story of a CIA agent sent to Jordan to track down an Al-Qaeda leader, marked the first by an actress living in Iran in a Hollywood production.
     Comment


     • #6
      thanks well done

      Comment


      • #7
       مجموعه دروغ ها تا چهار روز ديگر اكران خواهد شد و از چند روز قبل فرش قرمزهاي اين فيلم شروع شده ولي ديروز پنجم اكتبر گلشيفته به روي فرش قرمز آمد .

       چندي قبل همه عنوان مي كردند كه گلشيفته قوانين ايران را زير پا نگذاشته و با كلاهگيس بازي كرده (حتي محمدرضا شريفي نيا) اما تعدادي كه از پشت صحنه با خبر بودند مي دانستند كه گلشيفته رفته تا به قله ي تپه ي هاليوود برسد.

       همان طور كه عنوان كردم گلشيفته ديروز در شهر نيويورك به روي فرش قرمز رفت .

       Attached Files       Comment


       • #8
        ایسنا: گلشيفته فراهاني بازيگر سينماي ايران در مصاحبه ي با يك روزنامه ي آمريكايي تلويحا اعلام كرد كه از ايران مهاجرت كرده است.

        وی كه در مراسم اكران فيلم «مجموعه دروغها» در نيويورك حضور داشت گرچه از عشق و علاقه اش به ايران سخن گفت، اما به روزنامه ي «نيويورك ديلي نيوز» اعلام كرد: «مي خواهم در اينجا (آمريكا) بمانم. من براي فيلم «شاهزاده فارسي» فرصت تست بازي را از دست دادم، اما ديگر نمي*خواهم چنين فرصت*هايي را از دست بدهم.»
        فيلم «مجموعه دروغ*ها» به كارگرداني «ريدلي اسكات» و نقش*آفريني «لئوناردو دي*كاپريو» و «راسل كرو» روز يكشنبه در مركز لينكولن نيويورك براي اولين*بار اكران شد.
        این فيلم روز پنج*شنبه در استراليا نیز اكران مي*شود و پس از آن در كانادا، ونزوئلا، روسيه، كره*جنوبي، مصر و لهستان به*روي پرده سينماها خواهد رفت.
        برنامه*ي اكران اين فيلم در ماه نوامبر نيز با نمايش در كشورهاي اسپانيا، فرانسه، سوئد، بلژيك، آلمان، يونان، اتريش و چندين كشور ديگر ادامه خواهد يافت.
        فيلم «مجموعه دروغ*ها» در شصت*وپنجمين جشنواره فيلم ونيز در بخش خارج از مسابقه حضور داشت و براي مراسم اختتاميه* دومين جشنواره فيلم خاورميانه در ابوظبي امارات نيز انتخاب شده است

        Comment


        • #9
         Golshifte-Farahani-Body Of Lies-Interview
         [ame="http://www.youtube.com/watch?v=TEUzuSKwBW0"]YouTube - Golshifte-Farahani-Body Of Lies-Interview[/ame]         Comment


         • #10
          نكته هاي جالبي از زندگي گلشيفته فراهاني          گلشيفته فراهاني اولين بازيگر زن ايراني است كه با وجود زندگي در ايران، توانسته در سينماي هاليوود بازي كند. فيلم ‏‏"يك مشت دروغ" ساخته ريدلي اسكات آخرين فيلمي است كه او در آن به ايفاي نقش پرداخته است‏‎.‎‏ فيلمي كه هم براي ‏او شهرت به ارمغان آورد و هم دردسرساز شد. بازي در اين فيلم در سختگيرترين دوران وزارت ارشاد تاريخ ‏جمهوري اسلامي، او را با بازجويي، اخطار و ممنوع الخروجي مواجه كرد. چندي پس از خروج از ايران او گفت كه ‏به دليل بازي در اين فيلم از سوي وزارت ارشاد و اطلاعات بازجويي و بازخواست شده است. ‏


          همچنين قرار شد پرونده اي در دادگاه براي او باز شده تا به اتهامش مبني بر بازي در سينماي آمريكا بدون اخذ مجوز ‏از وزارت ارشاد رسيدگي كند. هرچند وي قصد نداشت به ايران بازگردد اما عده اي از سينماگران رايزني هايي را ‏براي بازگرداندن دختر كوچك سينماي ايران انجام دادند. در نتيجه اين اقدامات بود كه چندي پيش شمقدري مشاور ‏هنري رييس جمهور از بدون اشكال بودن بازگشت گلشيفته به ايران خبر داد و هفته پيش از سوي مدير برنامه هاي ‏فراهاني اعلام شد كه با آغاز اكران نوروزي "فيلم درباره الي" او به ايران باز خواهد گشت. ‏

          ‎‎گلشيفته فراهاني كيست؟‎ ‎

          رهاورد (گلشيفته) فراهاني 19 تير 1362 در تهران و در خانواده اي هنرمند متولد شد. وي يك خواهر (شقايق ‏فراهاني، ليسانس نقاشي، بازيگر) يك برادر (آذرخش، ليسانس موسيقي، كاريكاتوريست) دارد. خانواده فراهاني يك ‏فرزند خوانده معروف نيز دارد. اردشير رستمي كاريكاتوريست، تصويرساز، مجسمه *ساز، معمار، طراح لباس، شاعر‎ ‎و بازيگر‎ ‎است. او چندي پيش در سريال شهريار، در نقش شاعر شهير آذري بازي كرد. پدرش بهزاد فراهاني متولد ‏‏1323، اصليت فراهاني (اراك) دارد و از جمله بازيگران مطرح تئاتر و سينماي كشور پيش و پس از انقلاب است كه ‏عمري را در راديو گذرانده و مادرش فهيمه رحيم نيا متولد 1326 تهران و فارغ التحصيل رشته هنرهاي تجسمي از ‏دانشگاه‎. D.E.A ‎علوم انساني استراسبورگ فرانسه است. وي فعاليت هنري خود را از سال 1347 در گروه هنر ملي ‏و فعاليت سينمايي خود را از سال 1349 به عنوان بازيگر در فيلم "تجاوز" آغاز كرد.

          ‎‎وضعيت خانوادگي‎‎‏

          آن زمان كه گلشيفته به دنيا آمد، خانواده فراهاني ديري از بازگشت شان به ايران نگذشته بود. بهزاد فراهاني سال 53 به ‏دليل مشكلاتي كه براي ادامه كار در ايران مي ديد و به دليل نگاه سياسي اش به فرانسه مهاجرت كرد و پس از انقلاب ‏به ايران بازگشت، اما فضا براي هنرمند سياسي چپ هنوز باز نشده بود. خانواده در شرايط بد مالي به سر مي بردند و ‏پدر خانواده با كارهاي گوناگون از جمله مسافركشي يا مترجمي سعي داشت تا چرخ زندگي خانواده را بچرخاند. اسم ‏گلشيفته در شناسنامه "رهاورد" ثبت شده، اين بدان دليل است كه نام گلشيفته از سوي ثبت احوال در آن زمان مناسب ‏تشخيص داده نشده بود. در خانه و ميان دوستان گلي صدايش مي كنند، اما وي با نام گلشيفته در ايران شناخته شد. ‏كودكي اش در يوسف آباد گذشت، پنج ساله بود كه آموزش موسيقي و پيانو را آغاز كرد.

          ‎‎از علاقه به موسيقي تا ايفاي نقش در درخت گلابي‎‎‏

          كودكي بسيار پرتحرك و شيطان بود، اما به موسيقي علاقه اي خاص داشت. در سال 68 كه پدرش دوباره توانست ‏وارد عرصه سينما- تئاتر شود، او نيز در كنار پدر به ايفاي نقش در چند تئاتر عروسكي پرداخت. او در 12 سالگي به ‏هنرستان موسيقي رفت. براي اولين بار در 14 سالگي براي بازي در نقش "ميم" در فيلم درخت گلابي ساخته داريوش ‏مهرجويي به بازي گرفته شد. سال قبل از آن خواهر بزرگتر وي شقايق در فيلم "ليلا" ساخته ديگر داريوش مهرجويي ‏بازي كرده بود. نقش موثر در بازي گرفتن از اين دو جوان را محمدرضا شريفي نيا برعهده داشت، او به عنوان دستيار ‏كارگردان، بازيگران را به مهرجويي معرفي مي كرد. ‏

          گلشيفته به خاطر بازي در همان فيلم يعني درخت گلابي توانست جايزه بهترين بازيگر نقش زن در بخش بين الملل ‏شانزدهمين جشنواره فيلم فجر (سال 76) را از آن خود كند. جايزه اي كه سرنوشت وي را به كلي تحت تاثير قرار داد. ‏آنچنان كه خود گفته به عنوان دستمزد تنها يك ضبط صوت به وي هديه داده شد. او سپس به موسيقي پرداخت، هرچند ‏كه در سال 79 در فيلم هفت پرده به كارگرداني فرزاد موتمن نقشي را ايفا كرد. پس از اخذ ديپلم، بورس ورود به ‏كنسرواتوار وين را اخذ كرد و آنچنان كه خود مي گويد در حالي كه بليت وين در دستانش بود، تصميم گرفت كه مابقي ‏عمرش را صرف سينما كند. در اين ميان به تحصيل موسيقي ادامه داد و چندي بعد وارد دانشگاه جامع علمي كاربردي ‏شد و در رشته موسيقي فارغ التحصيل شد. گلشفيته فراهاني به زبان هاي انگليسي و فرانسه آشناست.

          ‎‎ازدواج با امين محمد مهدوي‎‎‏

          وي در سال 82 در جريان فيلم بابا عزيز با همسر آينده اش آشنا شد. امين محمد مهدوي كه جزو عوامل اين فيلم ‏محسوب مي شد به عنوان مترجم در كنار ديگر عوامل حضور داشت. جرقه اين آشنايي در فيلم " باباعزيز" مي خورد، ‏چندي بعد و در همان سال 82 با يكديگر ازدواج كردند. امين محمد مهدوي متولد 15 آذر 1350، مترجم زبان هاي ‏انگليسي، فرانسه است و به زبان هاي عربي و اسپانيولي هم تسلط دارد. ‏

          ‎‎پدر و مادر درباره ي گلشيفته چه مي گويند‎‎

          فهيمه رحيم نيا درباره تربيت فرزندان خود مي گويد: "من بچه*هايم را آزاد بزرگ كردم؛ بچه*هايي خلاق. اما به درد ‏زندگي محدود نمي *خورند‎.‎‏" وي درباره تصميم گلشيفته مبني بر بازيگري مي گويد: "اولش ناراحت بودم، چون خودم ‏تجربه بدي از بازيگري داشتم؛ دوست نداشتم او اذيت شود، اما شقايق، گلي را به سمت بازيگري سوق داد. بازيگري ‏آنقدر جذاب است كه وقتي وارد شوي، ماندگارش مي*شوي." وي اضافه مي كند: "براي من مهم نبود كه معدل كل ‏‏۱۸شود يا ۲۰؛ مهم اين بود كه چيزي ياد بگيرند. آنها را به تئاتر،* سينما،* نمايشگاه* هاي نقاشي، موزه*ها، پارك*ها و ‏طبيعت مي*برديم، كاري كه مادرها امروز كمتر براي بچه*ها يشان انجام مي *دهند."‏‎

          بهزاد فراهاني نيز درباره گلشيفته و ديگر فرزندش مي گويد: "در سال *هايي كه فرصت كار نداشتيم، شب *ها با آذرخش ‏و گلي مي* رفتيم در كوچه پس* كوچه*هاي يوسف*آباد قدم مي*زديم. سعي مي*كردم علاقه به ادبيات و هنر را در وجود آنها ‏بكارم‎.‎‏ بچه*هاي من هر كدام در شرايط متفاوت اجتماعي بزرگ شدند. گلي به نسبت، شرايط آرامي را تجربه كرد. ‏

          آذرخش در جنگ بزرگ شد. شقايق هم زندگي پيچيده* اي داشت. گلي شخصيتش به گونه *اي است كه مرتب به آدم ابراز ‏علاقه مي*كند. در شديدترين گرفتاري*ها باز به ما زنگ مي*زند، پيغام مي*گذارد، به ديدنمان مي *آيد و نسبت به ما احساس ‏مسئوليت مي*كند. گاهي گلي يادداشت*هايي برايم مي گذارد كه تنم مي *لرزد. يادم است يك *بار ۴۰ تا قلب روي كاغذ ‏كشيده بود و نوشته بود "بابا دوستت دارم". او درباره موفقيت هاي گلشيفته مي گويد: "من از موفقيت گلي همان *قدر ‏خوشحال مي* شوم كه از موفقيت هر بازيگر ديگري هم خوشحال مي*شوم. موفقيت گلي براي من همان *قدر دوست ‏داشتني است كه موفقيت باران كوثري يا ترانه عليدوستي."‏

          ‎‎كارنامه كاري با آغازي پر فروغ‏‎‎

          درخت گلابي-1376 به كارگرداني داريوش مهرجويي؛ گلشيفته فراهاني كه در اين فيلم نقش دختر عمه بازيگر اصلي ‏در فلش بك (خاطرات جواني بازيگر) برعهده دارد. او آنچنان در اين نقش قدرتمند ظاهر شد كه آينده اش را تغيير داد. ‏ماجراي فيلم اين گونه است كه؛ محمود نويسنده اي است كه براي نوشتن باقيمانده ي كتاب جديد خود، به باغ پدري در ‏دماوند پناه آورده است. اما در باغ درخت گلابي قديمي كه براي محمود سرشار از خاطره است ميوه نداده و باغبانان از ‏او مي خواهند كه در مراسمي آييني براي ترساندن درخت و به بار نشستن دوباره ي آن شركت كند و محمود مي پذيرد ‏و در اين بين او به مرور خاطرات نوجواني خود مي پردازد، زماني كه شيفته ي دختر عمه اش بوده و به او ابراز ‏عشق مي كند و برايش اشعار عاشقانه مي گويد و با او ساعت ها در باغ به اجراي نمايشنامه هاي مختلف مي پردازد، ‏اما روزي دختر براي خداحافظي مي آيد چون قصد دارد نزد پدرش كه خارج از كشور است برود و محمود از او مي ‏خواهد كه صبر كند و دختر مي پذيرد، اما سال ها بعد كه محمود وارد جريانات سياسي مي شود نامه هاي دختر را پاسخ ‏نمي دهد و رفتنش را به تاريخي بعد موكول مي كند تا اينكه بر اثر فعاليت هاي سياسي به زندان مي افتد و آن جا با ديدن ‏يكي از اقوام دختر خبر فوت او را دريافت مي كند‎.‎‏ ‏

          ‎‎شروع دوباره با هفت پرده‎‎

          فيلم هفت پرده به كارگرداني فرزاد موتمن1379 كار ديگر گلشيفته است. داستان فيلم اين گونه است كه چهار جوان ‏براي حل مشكل مالي خود گرد هم آمده و با هم مشورت مي كنند. آن ها پس از توافق با هم تصميم به تلاش مجدد براي ‏تهيه پول مي گيرند. اما پس از ناكامي و نااميدي مجدداً گرد هم آمده و تصميم به سرقت مي گيرند. آن ها با فراهم آوردن ‏مقدمات و تهيه اسلحه به فروشگاهي حمله كرده و پس از سرقت متواري مي شوند. سرانجام توسط پليس محاصره شده و ‏كشته مي شوند. گلشيفته كه در نقش فرشته بازي مي كند، يكي از اين چهار جوان است.‏

          ‎‎زمانه؛ فيلمي ضعيف‎‎

          فيلم زمانه به كارگرداني حميدرضا صلاحمند-1380 فيلمي ضعيف از كار درمي آيد. ماجراي فيلم از اينجا آغاز مي ‏شود كه ازدواج سعيد و زمانه (گلشيفته فراهاني) كه در همسايگي هم زندگي مي كنند، به رغم قول و قرارهاي قبلي، با ‏مخالفت خانواده دختر و به خصوص پدر او روبرو مي شود كه به دليل جانبازي سعيد به اين ازدواج راضي نيست. ‏زمانه كه از سخت گيري هاي خانواده اش به تنگ آمده، به سعيد پيشنهاد فرار و بعد ازدواج مي دهد ولي سعيد قبول ‏نمي كند. خانواده زمانه براي اين كار به اين ارتباط پايان دهند، زمانه را روانه خانه خاله اش مي كنند. اختلاف ميان ‏سعيد و پدر زمانه بالا مي گيرد و به خانه پدر زمانه مي رود و دختر و پسر كوچك خانواده را گروگان مي گيرد و پدر ‏زمانه را تهديد مي كند كه تا وقتي زمانه به خانه بازنگردد، بچه ها را نگه خواهد داشت. به زودي خانه به محاصره ‏نيروي انتظامي درمي آيد و سرانجام پدر زمانه به اشتباهاتش پي برده، از زمانه مي خواهد به خانه برگردد. ‏

          ‎‎بازي در فيلمفارسي‎‎

          فيلم دوفرشته به كارگراني محمد حقيقت-1381. ماجرا اين گونه است كه پدري بعد از كشتن پسرش به امامزاده اي مي ‏رود و تمامي شب را به راز و نياز با او مي گذراند. در پاريس، پدري تز دكتراي خود را درباره ي فرشتگان، جنس ‏آنها و حضورشان در ادبيات قديم ايران و غرب مي نويسد. در بياباني، نوجواني كه از خانه گريخته با فرشته اي آشنا ‏مي شود و دنيايش دگرگون مي شود. گلشيفته در اين فيلم به نقش آذر ظاهر مي شود. ‏

          وي در همين سال در فيلم جاي ديگر به كارگرداني مهدي كرم پور به ايفاي نقش پرداخت؛ جمعي از چند زن و مرد ‏جوان در خانه اي ويلايي در يك جزيره در حال احضار ارواح هستند. معلوم مي شود آن ها در انتظار مهاجرت مخفيانه ‏از جزيره به كشوري ديگرند. رها (گلشيفته فراهاني) نيز دختري است كه مسافرت گروه را دچار مخاطره كرده، چون ‏باردار است ولي معلوم نيست كه با بودن اين بچه و نبودن پدرش چه اتفاقي در انتظار اوست، در عين حال كه او بر ‏خلاف آدم هاي ديگر گروه كه مي گويند بچه را بايد از بين برد، مي خواهد بچه اش متولد شود. بحث بر سر ماندن بچه ‏رها يا از بين بردنش بالا مي گيرد و حالا كه ميان دامون و رها ارتباط روحي پيدا شده، دامون ابراز علاقه مي كند تا از ‏رها و كودك او نگه داري كند. يك فيلمفارسي تمام عيار كه به خوبي و خوشي پايان مي پذيرد.‏          Comment


          • #11
           ‎‎گلشيفته، جاي پاي يك زن‎‎

           هميشه پاي يك زن در ميان است- 1386 به كارگرداني كمال تبريزي يكي از كارهاي برجسته و مهم گلشيفته فراهاني ‏است؛ فيلم روايتگر داستان زوجي به نام اميد و مريم (گلشيفته فراهاني) است كه به قدري درگير روزمره گي هستند كه ‏زندگي زناشويي خود را كاملاً از ياد برده اند و مصرانه تصميم گرفته اند از هم جدا شوند‏‎.‎‏ در طول فيلم با يك ذره بين ‏نكات ظريفي كه روابط زن و مرد در جامعه و محيط پيرامون با نگاهي طنز نمايش داده مي شود. در همين سال گلشيفته ‏در فيلم ديوار به كارگرداني محمد طالبي نيز بازي كرد. فيلم ماجراي يك دختر نوجوان(گلشيفته فراهاني) است كه پدرش ‏را از دست داده و تلاش مي كند از برادر كوچك اش نگهداري كند‎.‎

           ‎‎درباره الي و يك مشت دروغ‎‎‏

           گلشيفته فراهاني كه فيلم "درباره الي" را با اصغر فرهادي در 1387 كار مي كرد، جذب يك كار هاليودي شد، و كار ‏را براي اكران " درباره الي" نيز سخت كرد. فيلم "درباره الي" محتوايي نيمه ترسناك دارد‎.‎‏ معاونت سينمايي ارشاد ‏‏مجوز حضور اين فيلم در جشنواره سينمايي امثال فيلم فجر را به دليل حضور گلشيفته فراهاني در اين فيلم را صادر ‏‏نكرد. دليل آن بود كه گلچهره بر روي فرش قرمز هاليوود بدون حجاب حاضر شد. هرچند مدتي بعد مشكل فرهادي با ‏وساطت شمقدري پايان يافت، اما گلشيفته بر فرش قرمز هاليوود چه مي كرد؟ ‏

           يكي از دستياران كارگردان مطرح آمريكايي به دنبال بازيگري شرقي مي گشته كه در ايران با كارهاي گلشيفته آشنا ‏مي شود، او سپس وي را براي انجام مصاحبه دعوت مي كند و در نهايت دختر جوان خوش شانس نقش اول زن فيلم ‏ريدلي اسكات را از آن خود مي كند. اين فيلم در مورد يك روزنامه نگار آمريكايي است كه در عراق زخمي شده و ‏سازمان سيا، او را براي رديابي يكي از رهبران القاعده در اردن استخدام كرده است‏‎.‎‏ گلشيفته در اين فيلم نقش يك ‏پرستار را در عراق بازي كرده و سليمان مامور القاعده به او دل بسته است. نام گلشيفته فراهاني در فهرست بازيگران ‏فيلم در مقام چهارم و به عنوان نخستين بازيگر زن فيلم به چشم مي*خورد‎.‎‏ لئوناردو دي كاپريو، راسل كرو‎ ‎و مارك ‏استرانگ، بازيگراني هستند كه نام* هايشان پيش از فراهاني ذكر مي شود‎.‎‏ ‏

           مرداد سال 1387‏‎ ‎به دنبال ايفاي نقش در فيلم يك مشت دروغ،‎ ‎خبر ممنوع الخروج شدن گلشيفته فراهاني اعلام شد‏‎.‎‏ ‏چندي بعد گلشيفته فراهاني عازم آمريكا شد، در مراسم فرش قرمز هاليوود بدون حجاب و با لباس شب ظاهر شد. مهر ‏ماه، سال جاري و پس از اكران خصوصي فيلم، وي در مصاحبه با روزنامه آمريكايي ديلي نيوز گفت: "اين فيلم براي ‏من دردسرهاي زيادي ايجاد كرد. گذرنامه من را توقيف كردند و چندين بار از طرف وزارت اطلاعات بازجويي شدم. ‏نهايتا قاضي دادگاه انقلاب اعلام كرد كه بايد ابتدا فيلم را ببيند تا نهايتا حكم قضايي را برايم صادر كند." او گفت كه ‏ديگر قصد ندارد، به ايران بازگردد و در صورت بازگشت مشكلاتي برايش بوجود خواهد آمد. ‏

           چندي بعد فيلم درباره الي بدليل حضور بي حجاب فراهاني در مراسم هاليوود به كناري گذاشته شد و صفار هرندي به ‏تلويح درباره گلشيفته گفت: "اگر هنرمندي قوانين را زير پا بگذارد، ما نيز او را زير پا خواهيم گذاشت." وساطت ‏شمقدري، نامه احمدي نژاد و دستور صفار هرندي درباره الي را نجات داد تا هم در جشنواره هاي داخلي و خارجي ‏شركت كند. در برلينآله و در شبي كه اصغر فرهادي كارگردان فيلم درباره الي جايزه خرس نقره اي را از آن خود كرد، ‏گلشيفته فراهاني دوباره ظاهر شد، اما اين بار با حجاب و در حالي كه از قصد خود براي بازگشت به ايران خبر مي داد. ‏
           فراهاني در نشست مطبوعاتي "درباره الي" در برلين اعلام كرد با پاسپورت ايراني از كشور رفته و با همان پاسپورت ‏قصد دارد به ايران بازگردد‎.‎‏ اوايل اسفندماه در حالي كه چند ماهي به دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري باقي ‏نمانده، ناگهان جواد شمقدري مشاور هنري رئيس جمهوري طي اظهار نظري گفت: "تصميم گيري درباره بازگشت يا ‏برخورد با اين بازيگر در حيطه اختيارات من نيست اما اگر در اختيار من بود مي گفتم ايشان همين الان برگردد. تا آنجا ‏كه مي دانم آقاي احمدي نژاد هم همين نظر را دارند. خانم فراهاني خطايي كرده و بعد پشيمان شده است." بدين ترتيب ‏گلشيفته نيز نظرش براي بازگشت قطعي شد و گفته مي شود با اكران نوروزي فيلم درباره الي به ايران بازخواهد گشت.

           ‎‎گلشيفته فراهاني درباره خود مي گويد‎‎‏

           ‏ بي تعارف مي گويم در خانواده ما من از همه كم استعداد ترم ولي شرايط براي من بهتر بوداست؛ خاله دلسوز و خوبي ‏براي خواهر زاده اش است؛ سخت ترين كار در بازيگري كار كردن در مقابل افراد نود سال به بالا و ده سال به پايين ‏است و البته نابازيگران؛ شخصيت برونگرا و شلوغي دارد؛ مهرباني را خالصانه به اطرافيانش نثار مي كند؛ بازيگر ‏محبوبش جاني دپ و معتقد است او نابغه بازيگري است. بازي نيكول كيدمن را نيز دوست دارد. با الگو برداري ‏مخالف است و معتقد است هر ادمي تا وقتي به درون خودش مراجعه كند شاخص تر است هر كس بايد راه خودش را ‏برود. ‏
           لذتي كه در سينما برده هيچ وقت در موسيقي نصيبش نشد، اما "سينما مرا از موسيقى دور كرده اما من قصد ندارم از ‏موسيقى دور شوم. مى خواهم دوباره برگردم و كار آهنگ سازى را تمرين كنم. من دينى دارم به موسيقى كه آن را ادا ‏خواهم كرد."؛ آرزو دارد با رخشان بني اعتماد كار كند. دورترين نقش خودش را در اشك سرما و نزديك ترين نقش ‏به خودش را در درخت گلابي ايفا كرده؛ رضا كيانيان و بازيهايش را خيلي دوست دارد. او نظرش را درباره كارگردان ‏هايي كه با آنها كار كرده، اين چنين بيان مي كند: "هر كارگردانى براى من يك زندگى و دنياى جديد است. آقاى ملاقلى ‏پور ناموس است. او بدون اغراق يكى از نواميس من در سينما است. من به شدت به او احترام مى گذارم و به قول ‏معروف پاى او ايستاده ام. اين را به خاطر اين مى گويم كه حرف و حديث پشت سر ايشان زياد است و اين هم تنها و ‏تنها به خاطر رك گويى و صراحت اوست. ‏

           من در اين فيلم جدا از مسأله بازيگرى چيزهاى زيادى از او در حوزه سينما و كارگردانى ياد گرفتم." او درباره نقش ‏هايي كه دوست داشته بازي كند، مي گويد: "بيشتر نقش هاى توى كتاب ها را دلم مى خواسته بازى كنم. مثلاً بچه كه ‏بودم دلم مى خواست "پى پى جوراب بلند" را بازى كنم كه هنوز هم خيلى دوستش دارم، منتهى ديگر به سن من ‏نمى خورد. "تيستوى سبزانگشتى" هم يكى از نقش هايى است كه دوست داشتم بازى كنم. حالا هم دلم مى خواهد نقش ‏كيميا - دخترخوانده مولانا- را بازى كنم. در زندگى عادى هم در هر مقطع سنى نقش خاصى را دلم مى خواسته بازى ‏كنم. مثلاً الان خيلى دلم مى خواهد نقش يك لمپنِ لاتِ بى سر و پاى بى ادب و خنده دار را بازى كنم. بازيگرها عموماً ‏دلشان مى خواهد نقش ديوانه، كور يا معلول جسمى را بازى كنند، من هم در هر مقطعى دلم مى خواهد نقشى را بازى ‏كنم." گلشيفته فراهاني سفير مبارزه با بيماري سل در ايران است.‏

           ‎‎فيلم شناسي‎‎

           درخت گلابي-1376
           هفت پرده-1379
           زمانه-1380
           دوفرشته-1381
           جاي ديگر-1381
           بوتيك، باباعزيز و اشك سرما-1382
           ماهي ها عاشق مي شوند-1383
           به نام پدر-1384
           نيوه مانگ، گيس بريده، ميم مثل مادر، سنتوري، ارابه مرگ و يك ذره اميد-1385
           هميشه پاي يك زن در ميان است و ديوار-1386
           درباره الي-1387
           يك مشت دروغ-2008‏

           ‎‎تئاترشناسي‎‎

           مريم و مرداويج-1382
           نرگس سياه-1383
           مفتش-1384‏

           ‎‎جوايز‎‎

           برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر از بخش بين الملل شانزدهمين جشنواره فيلم فجر
           بهترين بازيگر بيست و دومين جشنواره فيلم فجر براي بازيهاي خيره كننده اش در دو فيلم بوتيك و اشك سرما به ‏انتخاب نويسندگان و منتقدان
           برنده تنديس زرين هشتمين جشن خانه سينما‎ ‎براي بازي در فيلم اشك سرما‎           Comment


           • #12
            http://www.radiofarda.com/content/f7...n/1734240.html            Comment


            • #13
             کتونی سفید             چهره پرداز : عاطفه رضوی
             صدابردار: یداله نجفی
             موسيقي: رضا روحانی
             سال ساخت :1386
             سال اکران :1387 - (23 بهمن) کارگردان: محمدابراهیم معیری
             تهيه كننده: جهانگیر کوثری
             فيلمنامه : محمد ابراهیم معیری
             مدير فيلمبرداري: محمد داودی
             طراح صحنه و لباس: فریبرز قربان زاده
             تدوين : شیرین وحیدی


             بازيگران : باران کوثری، محمود ابراهیم زاده، حسین یاری، حسین خارگی، آریا زارع و ...


             خلاصه داستان:
             معلمی دلسوز برای سر و سامان دادن ورزش یک مدرسه قدیمی به جنوب کشور اعزام می*شود. اما ...             يادداشت :
             "كتوني سفيد" پس از فيلم "پروانه ها بدرقه مي كنند" دومين ساخته سينمايي محمدابراهيم معيري است.


             Comment


             • #14
              مخمصه              چهره پرداز : محسن ملكي
              صدابردار: ناصر شكوهي*نيا
              موسيقي: سعيد شهرام
              سال ساخت :1385
              سال اکران :1387 - (25 دی) کارگردان: محمدعلی سجادی
              تهيه كننده: منوچهر شاهسواری
              فيلمنامه :محمدعلي سجادي
              مدير فيلمبرداري: حسين ملكي
              طراح صحنه و لباس: كيوان مقدم
              تدوين : محمدعلي سجادي


              بازيگران : مسعود رايگان, شهرام حقيقت دوست, مهدي پاكدل, لاله اسكندري, مريم كاوياني, ثريا قاسمي, فرهاد قائميان, فرهاد بشارتي, اميررضا دلاوري

              خلاصه داستان:
              سروان رضا شميراني و همكارانش درگير سرقت*هايي غيرمتعارف مي*شوند. امير دلاوری سارقی است که تبحر خاصي در سرقت و روابط ويژه*اي با زير دستانش دارد. فيلم قصه آمد و شد و تعقيب و گريز سروان رضا شميراني و امير دلاوري است.              يادداشت :
              « مخمصه » پس از « شوریده » (1384) و « تردست » (1383) جدیدترین ساخته محمدعلی سجادی است. برنده ديپلم افتخار بهترين تدوين از بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر براي محمدعلي سجادي - 1385 كانديد تنديس زرين بهترين جلوه هاي ويژه بصري از يازدهمين جشن خانه سينما براي اميررضا معتمدي - 1386              Comment


              • #15
               In 1986, during the thick of the Iran-Iraq war, Iranian animator Noori Zarrinkelk visited Dartmouth for the first time to give a presentation on his work. Zarrinkelk returned to the College last Friday — over 20 years later and with Iran once again in the news — to give a similar presentation in Loew Auditorium. Zarrinkelk screened five of his films, which express the need for global peace and understanding, as well as two others from contemporary Iranian animators.

               Animation experts worldwide hail Zarrinkelk as the “father of Iranian animation” for his body of award-winning work and his role in founding several animation schools. After starting his career illustrating children’s books, Zarrinkelk has since has gone on to become the president of the International Animated Film Association.

               Zarrinkelk, in an interview with The Dartmouth, said that although he is hesitant to speak about his opinions on Iranian politics, he seeks to use his animation as a means to share the culture and history of the country with audiences worldwide.

               “The land of Iran, and the culture of Iran, is different and should be different from other cultures,” he said, adding that animation is “one of the best ways to tell how people lived and what they imagined about the future and the past, and to show all this mythology that has not been shown on the screen.”

               Zarrinkelk said that he works to encode profound political and social messages in his films.

               “The more there are films and the exchange of ideas in different media in art, science, sport, the more we can help people come together and make friendship,” he said. “The situation we’re suffering now is the separation of people.”

               Film and media studies professor David Ehrlich was responsible for bringing Zarrinkelk to Dartmouth in 1986 as part of a series of lectures by international animators at various institutions along the East Coast.

               “It was important then because of the beginning of hostility towards Iran,” Ehrlich said.

               Ehrlich invited Zarrinkelk to campus last Friday as a guest lecturer for his Asian Animation class.

               While he said that the current political climate makes Zarrinkelk’s films relevant for modern audiences, Ehrlich said that the political messages in the films have a symbolic importance as well.

               “Modern films are ruining the young generation with aggression and sex and all this stuff,” he said. “It is not really what we need to grow. We need to grow not only in technology, but in the moral aspects of life as well.”

               One of the films screened on Friday, “The Mad, Mad, Mad World” (1975), portrays each continent on the globe transforming into a variety of animals barking or squawking at neighboring countries. North America and Asia transform into two bickering chickens, only to chase each other around the globe and, as Zarrinkelk later explained to the audience, make love off-screen.

               Zarrinkelk, in the interview with The Dartmouth, said that the primary goal of his work is to share cultural and artistic expressions on a global scale so that suffering and war can be avoided.

               “My main concern in art is how to send the message of peace and friendship and love, and how to spread it around so that everybody knows about every other nation,” Zarrinkelk said.               Comment

               Working...
               X