Announcement

Collapse
No announcement yet.

Best cities for Living

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Best cities for Living

  شهرهای دنیا برای زندگی

  اين روزها كه با عجله مي*روند ، ما را هم با خود مي*برند تا آنجا كه ديگر شايد كمتر به آنچه در اطرافمان مي*گذرد توجه كنيم. همين مي*شود كه معناي عبارت*هايي مانند كيفيت زندگي كم كم برايمان رنگ مي*بازد و زندگي*مان تبديل مي*شود به يك روزمرگي تكراري و خسته*كننده؛ بي*آنكه بدانيم. در اين ميان اما كافيست اتفاقي مانند نمايشگاه كتاب و يا حتي بارش يك باران بهاري بيفتد تا شايد كلافگي ترافيك، ازدحام جمعيت، آلودگي معابر و انتظار براي رسيدن يك اتوبوس يا تاكسي و... براي چند لحظه ما را به تفكر درباره فضاي شهري كه در آن زندگي مي*كنيم وادارد.
  در آن طرف كره زمين اما اوضاع كاملا متفاوت است تا جايي كه شهرهاي بزرگ براي قرار گرفتن در فهرست بهترين*ها از يكديگر پيشي مي*گيرند. قصه كيفيت زندگي در چنين شهرهايي با شاخصي به همين نام و البته ميزاني ديگر به نام زيرساخت شهري تعريف مي*شود. به اين ترتيب هريك از شهرهاي بزرگ دنيا رتبه*بندي شده و بر اساس ويژگي*هاي خاصي از هم فاصله مي*گيرند. مجله فوربس كه معمولا به انتخاب بهترين*هاي دنيا شناخته مي*شود به تازگي جديدترين فهرست خود را از بيست شهر بزرگ دنيا به عنوان بهترين مكان*ها براي زندگي، منتشر كرده است. شاخص كيفيت زندگي در حقيقت بر اساس عواملي مانند قانون*مداري شهري، كيفيت سلامت و بهداشت، كنترل بيماري*هاي واگيردار، قدرت خريد، ميزان رشد جرايم، كيفيت آموزش و تجهيز مدارس، كيفيت حمل و نقل عمومي، ميزان پروازهاي بين*المللي در فرودگاه*هاي محلي، هماهنگي فضاي اجتماعي و سياسي در ميان شهروندان، تعداد ورزشگاه*ها و پارك*ها، تعداد سينماها و تئاترها، شرايط آب و هوايي، قيمت مسكن، ميزان آمادگي در برابر بلاياي طبيعي و حتي دسترسي به سوپرها و خواروبار فروشي*هاي محلي از عدد 100سنجيده مي*شود.
  با اين اوصاف شهرهاي اروپايي انگار از شرايط بهتري از نظر شاخص كيفيت زندگي در ميان 420 شهر ديگر جهان برخوردارند. جالب اين است كه پايتخت يكي از پيشرفته*ترين كشورهاي دنيا رتبه چندان چشمگيري در اين فهرست بدست نياورده است. نيويورك در اين فهرست صدمين جايگاه را در اختيار گرفته تا مايه تعجب بسياري از جهان سومي*ها بشود. با اين همه حالا مي*توانيد بهترين شهرهاي جهان براي زندگي را به ترتيب بخوانيد:
  وين در اتريش

  پايتخت جمهوري اتريش با جمعيت 1/7 ميليون نفري بزرگ*ترين شهر اين كشور است. اين شهر همچنين دهمين شهر بزرگ در اتحاديه اروپا هم هست. وين در واقع به خاطر وجود بسياري از سازمان*هاي بين*المللي مانند سازمان كشورهاي صادر كننده نفت يا اوپك هم در دسته مهم*ترين شهرهاي دنيا قرار دارد. اين شهر كه در شرق اتريش قرار گرفته، همسايه كشورهايي مانند چك، اسلواكي و مجارستان هم هست. وين كه به خاطر آب و هواي خوب و مراكز درماني بسيار مجهزش در دنيا شناخته مي*شود، شاخص كيفيت زندگي 105/5 داشته و با شاخص زيرساخت شهري 101/9 اولين شهر از ميان بهترين مكان*هاي مناسب زندگي دنيا به حساب مي*آيد.
  زوريخ در سوئيس

  بزرگ*ترين شهر سوئيس است كه معمولا به عنوان پايتخت فرهنگي در برابر برن به عنوان پايتخت سياسي هم شناخته مي*شود. اين شهر كه عنوان ثروتمندترين شهر اروپايي را با خود دارد، 1/68 ميليون نفر را در خودش جا داده است. شاخص كيفيت زندگي اين شهر برابر 105/4 و شاخص زيرساخت شهري آن برابر102/6 است و در جايگاه دوم بهترين شهرهاي دنيا براي زندگي قرار گرفته. اين در حالي است كه در سال 2008 رتبه اول را در اين فهرست در اختيار داشت.


  ژنو در سوئيس


  اين شهر كه در حال حاضر با شاخص زيرساخت 99/2در جايگاه سوم اين فهرست قرار دارد، دومين شهر پرجمعيت سوئيس است. جمعيت اين شهر تا پپايان سال 2008 برابر 186 هزار و 825 نفر بوده و بيشترين جمعيت فرانسه زبان اين كشور را در خودش جا داده است. ژنو در حقيقت به خاطر وجود مقر اصلي سازمان ملل متحد و صليب سرخ در آن به عنوان مركز جهاني ديپلماسي شناخته مي*شود. اين شهر همچنين بر اساس آخرين آمار ششمين شهر مهم مالي و اقتصادي دنيا و بعد از شهرهايي مانند توكيو، شيكاگو، فرانكفورت و سيدني است. ژنو اما در سال*هاي اخير عنوان پايتخت صلح جهان را هم به خود گرفته است.
  ونكوور در كانادا


  بزرگ*ترين بندر جنوب غربي ایالت بریتیش كلمبيا، بعد از مرگ يك محقق انگليسي به نام كاپيتان جرج ونكوور با اين نام شناخته شد.جمعيت اين شهر تا پايان سال 2008 برابر 578 هزار و 41 نفر بوده است. ونكوور با آمدن خط راه*آهن در سال 1887 به سرعت رشد كرد و به يك شهر بزرگ تبديل شد. اين شهر اين روزها با نام هاليوود شمالي به عنوان سومين مركز توليد فيلم در شمال آمريكا بعد از لس*آنجلس و نيويورك به حساب مي*آيد. ونكوور كه قرار است در سال 2010 ميزبان بازي*هاي المپيك زمستاني باشد، با شاخص زيرساخت شهري 105 در جايگاه چهارم بهترين شهرهاي دنيا براي زندگي قرار گرفته است.
  اوكلند در نيوزلند


  پنجمين شهر در اين فهرست با القابي مانند شهر ملوانان و يا شهر ملكه شناخته مي*شود. اين شهر كه در شمال نيوزلند قرار گرفته، با جمعيت بيش از 3/1 ميليون نفر بزرگ*ترين و پر جمعيت*ترين شهر اين كشور است. در دو دهه اخير مهاجران آسيايي زيادي هم به اين شهر آمده و در آن اقامت كرده*اند. اين شهر اولين بار در سال 1350 ميلادي به خاطر حاصلخيزي زمين*ها و آب و هواي مناسبش به عنوان مكاني براي زندگي مورد توجه مردم نيوزلند قرار گرفت. اوكلند حالا با شاخص زير ساخت شهري 98/1 رتبه پنجم را در اين فهرست بدست آورده است.


  دوسلدورف در آلمان


  يك شهر رويايي براي طرفداران نمايشگاه*هاي هنري، مد و حتي نمايشگاه*هاي تجاري كه به خاطر وجود رودخانه راين هميشه گردشگران بسيــــاري را جلب مي*كند. دوسلدورف در واقع به دليل برگزاري نمايشگاه*هاي مختلف و جاذبه*هاي توريستي خود به عنوان پايتخت اقتصادي آلمان شناخته مي*شود. در واقع نام اين شهر را بر اساس نام رود كوچكي به نام دوسل كه به رودخانه راين مي*ريزد، انتخاب كرده*اند. اين شهر با مساحتي در حدود 217 كيلومتر مربع، 582 هزار و 222 نفر را در خودش جا داده است. شاخص زير ساخت شهري دوسلدورف برابر 105 است و رتبه آن در فهرست بهترين شهرهاي دنيا براي زندگي در سال 2008 هم ششم بوده است.


  مونيخ در آلمان

  اين شهر سومين شهر بزرگ آلمان بعد از برلين و هامبورگ است. مونيخ با جمعيت 1/35 ميليون نفري داراي 25 بخش هم هست. نام اين شهر در حقيقت از واژه قديمي مونخ گرفته شده كه به معناي راهب است. دليل اين نام*گذاري هم به وجود راهب*هاي زيادي كه در گذشته در اين شهر وجو داشته برمي*گردد. مونيخ با مساحت بيش از 310 كيلومتر مربع داراي شاخص زير ساخت 106/5 است و در جايگاه هفتم اين فهرست قرار دارد.

  فرانكفورت در آلمان

  بزرگ*ترين شهر كشور آلمان مساحتي برابر 248/31 كيلومتر مربع دارد. اين شهر با 46 بخش و ناحيه داراي جمعيت 670 هزار نفري است. فرانكفورت در زبان انگليسي به معناي راه عبور جوانمردان است. اين شهر به خاطر وجود مراكز با اهميتي مانند بانك مركزي اروپا و بانك فدرال آلمان، يكي از شهرهاي مهم و بزرگ اين كشور محسوب مي*شود تا جايي كه فرودگاه بين*المللي آن لقب شلوغ*ترين فرودگاه بين*المللي دنيا را گرفته است. شاخص زير ساخت شهري فرانكفورت برابر 104/8 بوده و با يك پله صعود در جايگاه هشتم فهرست بهترين شهرهاي دنيا براي سكونت قرار گرفته است.

 • #2
  برن در سوئيس

  پايتخت كشور سوئيس در واقع پنجمين شهر پرجمعيت اين كشور بعد از زوريخ، ژنو، باسل و لوسان است. جمعيت اين شهر با مساحت 52 كيلومتر مربعي بيش از 130 هزار نفر است. زبان رسمي برن آلماني است اما به خاطر وجود سازمان*هاي بين*المللي، سفارت*خانه*ها و تعداد زياد مهاجران، به زبان*هاي مختلفي در اين شهر صحبت مي*شود. اين شهر امسال هم با رتبه نهم و بدون تغيير در فهرست بهترين شهرهاي دنيا قرار گرفته است.  سيدني در استراليا


  بندر سيدني بزرگ*ترين شهر استراليا است و جمعيتي برابر 4/34 ميليون نفر دارد. اين شهر كه در واقع اولين شهر مستعمره انگلستان در استرالياست، در سال 1788 با اين نام شناخته شد. اين بندر در سواحل جنوب شرقي استراليا قرار گرفته و با نام شهر بندرگاه هم شهرت دارد. سيدني در واقع به خاطر خانه اپراي سيدني، پل بندرگاه و سواحل زيباي خود در ميان مردم دنيا محبوبيت پيدا كرده است. اين شهر از طرفي ميزبان رويدادهاي ورزشي مهمي مانند بازي*هاي امپراتوري انگلستان در سال 1938، بازي*هاي المپيك تابستاني سال 2000 و بازي فينال جام جهاني 2003 راگبي هم بوده است. اين بندر همچنين اولين شهر گران استراليا و پانزدهمين شهر گران دنيا به حساب مي*آيد. با اين اوصاف حالا سيدني در دهمين جايگاه فهرست بهترين شهرهاي جهان براي زندگي قرار گرفته است.


  كپنهاك در دانمارك

  پايتخت دانمارك با جمعيت حدود يك ميليون و 154 هزار نفري در واقع بزرگ*ترين شهر اين كشور هم هست. اين شهر در اويل قرن پانزدهم به عنوان پايتخت دانمارك انتخاب شد و در حال حاضر با 1/3 ميليون گردشگر در سال، پر بيننده*ترين شهر شمال اروپا است. كپنهاك همچنين چهاردهمين مركز تجارت دنيا و اولين در ميان كشورهاي اسكانديناوي است. اين شهر اما بيشتر به خاطر علوم زيستي، فناوري اطلاعات، صادرات و واردات و حتي امكان تحقيقات تخصصي به عنوان يكي از مراكز بزرگ اقتصادي جهان به حساب مي*آيد. فرودگاه اين شهر كه بزرگ*ترين فرودگاه كشورهاي اسكانديناوي است تنها 14 دقيقه با مركز شهر فاصله دارد. اين شهر كه يكي از سازگارترين شهرهاي دنيا با محيط زيست است، در حال حاضر يازدهمين شهر در اين فهرست است.  ويلينگتون در نيوزلند


  اين شهر پايتخت كشور نيوزلند است. ويلينگتون در جنوب غربي نيوزلند واقع شده و جمعيتي برابر 473 هزار و 700 نفر دارد. اين شهر چهار بخش و منطقه متفاوت با آب و هوايي متغير دارد. مساحت اين شهر به حدود 278 كيلومتر مربع مي*رسد و مركز سياسي و فرهنگي اين كشور به حساب مي*آيد. ويلينگتون كه يك شهر بندري است و با نام*هاي شهر باد خيز و يا ولي وود در دنيا شناخته مي*شود. اين شهر با شاخص زير ساخت 97/3 در جايگاه دوازدهم فهرست بهترين شهرهاي دنيا قرار گرفته است.


  بروكسل در بلژيك


  اين شهر پايتخت كشور بلژيك و بزرگ*ترين شهر اين كشور است. اين شهر اما از قرن دهم به تدريج رشد كرد و از پايان جنگ جهاني دوم به مهم*ترين مركز سياست بين*المللي دنيا تبديل شد. در حال حاضر مقر اصلي اتحاديه اروپا و سازمان پيمان آتلانتيك شمالي هم در اين شهر قرار گرفته*اند. بروكسل كه سومين شهر اروپايي ثروتمند دنياست، شهرونداني با زبان فرانسوي و آلماني دارد. شاخص زير ساخت اين شهر برابر 101/2 بوده و رتبه چهاردهم را در اين فهرست جديد دارد.  تورنتو در كانادا


  اين شهر پرجمعيت*ترين شهر كانادا بوده و با 2/5 ميليون نفر جمعيت، پنجمين شهر پرجمعيت در آمريكاي شمالي محسوب مي*شود. تورنتو در حقيقت پايتخت اقتصادي كانادا است و حتي بازار بورس آن به عنوان هفتمين بازار بورس دنيا انتخاب شده است. مهم*ترين ويژگي اين شهر آن است كه يكي از شهرهاي بزرگ جهان با بيشترين تعداد ساكنان غير كانادايي كه حدود 49 درصد جمعيت آن را در اختيار دارند، به حساب مي*آيد. تورنتو حالا با شاخص زير ساخت شهري 101/9 در جايگاه پانزدهم اين فهرست قرار دارد.

  اوتاوا در كانادا

  پايتخت كانادا با جمعيت حدود 812 هزار نفري در واقع چهارمين شهر بزرگ اين كشور است. اين شهر در كنار رودخانه بزرگي به همين نام قرار گرفته و به خاطر قانون*مداري شهروندانش در ميان شهرهاي اروپايي شهرت زيادي پيدا كرده است. اوتاوا داراي شوراي مركزي شهر است كه اين شورا از 24 عضو تشكيل شده است. اين شهر كه مساحتي برابر 2778 هزار كيلومتر است و با شاخص زير ساخت 98/5 و سه پله صعود از سال گذشته رتبه شانزدهم را در اين فهرست دارد.  برلين در آلمان

  پايتخت كشور آلمان با جمعيت 4/3 ميليون نفري در واقع بزرگ*ترين شهر اما دومين شهر از نظر جمعيت در اين كشور به حساب مي*آيد. اين شهر مركز فرهنگي، سياسي، رسانه*اي و علوم در سرتاسر اروپاست. برلين اما به خاطر وجود دانشگاه*هاي معتبر، موسسات تحقيقاتي بزرگ، ورزشگاه*ها و موزه*هاي مشهور خود هميشه گردشگران زيادي را به اين كشور مي*كشاند. مساحت اين شهر برابر 892 كيلومتر مربع است و امسال با يك پله سقوط نسبت به سال گذشته در جايگاه هفدهم اين فهرست قرار گرفته است.  ملبورن در استراليا

  معروف*ترين شهر استراليا كه با جمعيت 3/9 ميليون نفري دومين شهر پرجمعيت اين كشور است. اين شهر معمولا ميزبان كنفرانس*ها و رويدادهاي مهم بين*المللي مانند بازي*هاي المپيك تابستاني در سال 1956 و اجلاس جهاني اقتصاد در سال 2000 بوده و هست.ملبورن با مساحتي در حدود 8806 كيلومتر و يك پله سقوط در آخرين فهرست بهترين شهرهاي جهان براي زندگي رتبه هجدهم را به خودش اختصاص داده است.  لوكزامبورگ


  يك كشور كوچك كه در واقع يك شهر بزرگ با حكومت يك كشور است. اين كشور در همسايگي كشورهايي مانند بلژيك، فرانسه و آلمان قرار گرفته و جمعيتي برابر نيم ميليون نفر دارد. لوكزامبورگ اما در دسته كشورهاي پيشرفته با اقتصاد توسعه يافته قرار دارد. اين كشور با شاخص زير ساخت 92/3 و دو پله سقوط از سال 2008 امسال در جايگاه نوزدهم اين فهرست قرار گرفته است.
  استكهلم در سوئد


  پايتخت سوئد در واقع بزرگ*ترين شهر اين كشور هم هست. اين شهر در حال حاضر با جمعيت 1/3 ميليون نفري پرجمعيت*ترين شهر اين كشور است كه 21 درصد از جمعيت كل اين كشور را در خود جا داده و از 35 درصد محصولات توليد داخلي خود استفاده مي كند. در حقيقت اولويت مصرف محصولات داخلي در اين شهر يكي از ويژگي*هاي مهم و متفاوت استكهلم است. اين شهر از قرن سيزدهم مركز فرهنگي، سياسي، اقتصادي و رسانه*اي سوئد بوده است. استكهلم روي يك جزيره و در ميان چهارده جزيره ديگر قرار گرفته است. درست به همين دليل اين شهر آب و هوايي جالب داشته و علاوه بر اينها به خاطر وجود ساختمان*هاي تاريخي، معماري*هاي زيبا، حاصلخيزي و پارك*هاي بسيار زيادي كه دارد به عنوان دومين شهر پر بيننده در ميان كشورهاي اسكانديناوي، هر سال در حدود يك ميليون نفر گردشگر را جذب مي*كند. استكهلم حالا با شاخص زير ساخت شهري 101/5 به عنوان بيستمين شهر دنيا از نظر زندگي انتخاب شده است.
  با اين اوصاف شايد بهتر باشد كه يك بار ديگر فضاي شهرمان را زير ذره*بين قرار بدهيم و درباره آنچه كه در اطرافمان مي*گذرد تنها كمي فكر كنيم

  Comment

  Working...
  X