Page 1 of 25 1234567891011 ... LastLast
Results 1 to 25 of 614

Thread: Health News

 1. #1
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630

  Thumbs up Health News


  توصيه هاي کلي در مورد غذا خوردن

  بسياري از مردم در مورد غذا خوردن با مشکلاتي مواجه هستند و غالبا در اظهار نظرهايشان در مورد غذا خوردن اشکالات و اشتباهاتي وجود دارد. براي نمونه بسياري از بيماران با مفهوم رژيم غذايي آشنا نيستند و دقيقا نمي دانند چه غذاهايي براي آنها مناسب و مفيد است. بعضي از بيماران تمايل به خوردن غذاها را ندارند و برعکس بعضي از غذاها را بيشتر دوست دارند. توجه به اين حالات از نظر تغذيه اي و درمان آنها اهميت زيادي دارد.

  رژيم غذايي چه مفهومي دارد؟

  همواره شنيده ايم که بعضي از غذاها براي برخي از بيماريها خوب نيستند و بيماران بايد از مصرف بعضي اغذيه خودداري نمايند يا به اصطلاح پرهيز غذايي را رعايت نمايند. اما بايد يدانيم که رعايت رژيم غذايي با پرهيز غذايي کامل نمي شود رعايت رژيم غذايي کامل داراي اين مفهوم است که بيمار از غذاهاي مناسب براي خود آگاه باشد و از اين غذاها به مقدار مناسب مصرف نمايد به صورتي که تاحد ممکن نيازهاي بدن او به مواد غذايي تامين گردد.

  چه کسي بايد رژيم غذايي را مشخص کند؟

  پزشک معالج نوع رژيم غذايي شما را تعيين مي کند، درک بعضي از رژيم هاي غذايي بسيار ساده است. ولي براي آشنايي و عمل به برخي از رژيم هاي غذايي لازمست از متخصص تغذيه يا پرستار کمک بگيريد.

  با انواع رژيم هاي غذايي بيشتر آشنا شويم

  برخي از بيماريها دوره کوتاهي دارند و عوارض و مشکلات زيادي براي بيمار ايجاد نمي کنند و احتياج به رژيم غذايي سخت و طولاني ندارند و احتمالا با وجود تب مختصر و بي اشتهايي و ساير عوارض خفيف گوارشي اين مشکلات در عوض يکي دو روز برطرف مي شوند استفاده از غذاهاي ساده و سبک، مايعات بيشتر، آب ميوه هاي شيرين، سوپ هاي کم چربي و پرهيز از غذاهاي سرخ شده در روغن به اين بيماران کمک مي کند که به سرعت بهبود يابند اما دربيماريهاي سخت و طولاني توجه به رژيم غذايي اهميت زيادي دارد. اينگونه بيماران به مدت طولاني لازمست از رژيم غذايي مناسبي استفاده نمايند. بايد توجه داشته باشيم همانطور که مصرف بعضي از مواد غذايي براي آنها مضر مي باشد، پرهيز زياد و بي مورد نيز موجب ضعف شديد بدني آنها مي شود.

  در بسياري از بيماريها بيماران نياز به رعايت رژيم غذايي سخت ندارند ولي مشکلاتي مانند بي اشتهايي موجب مي شود اين بيماران به اندازه کافي غذا مصرف ننمايند و يا به علت بي اطلاعي از خواص مواد غذايي و نقش آنها در رابطه با بيماري خود، به پرهيزهاي غذايي سخت بپردازند. اينگونه بيماران احتياج به مشاوره غذايي دارند و بايد از راهنمايي متخصصين تغذيه استفاده نمايند. مطالب اين کتاب در رفع مشکلات شما کمک مي نمايد تا بتوانيد غذاهاي مورد لزوم خود را بشناسيد و روش تغذيه مناسب براي خود بيابيد.

  توصيه هاي کلي در مورد غذا خوردن

  در مورد رژيم غذايي خود از پزشک و متخصص تغذيه کمک بگيريد. در بخش هاي بعد به شرح مختصر بعضي از انواع رژيم هاي مي پردازيم. بسياري از بيماران احتياج به رعايت رژيم غذايي مخصوص ندارند و شايد که شما از اينگونه افراد باشيد در عين حال ممکن است با مشکلاتي در مورد غذا خوردن مواجه شويد. لذا به توصيه هاي کلي در مورد غذا خوردن توجه نماييد.

  براي غذا خوردن از فرصت استفاده نماييد

  توجه داشته باشيد چيزي که امروز براي شما جالب نيست و تمايلي نسبت به آن نداريد، فردا براي شما ارزش پيدا خواهد کرد. سعي کنيد براي غذا خوردن از فرصت هاي مناسب استفاده نماييد و مواقعي که احساس سلامت و راحتي مي کنيد خوب غذا بخوريد. هر ساعت از روز که اشتها داريد غذا بخوريد هر چند که آن ساعت زمان خوردن غذا نباشد. توجه داشته باشيد که تغذيه با مواد مغذي اهميت زيادي دارد، زيرا مواد مغذي مانند پروتئين، ويتامين ها و مواد معدني ضروري مي تواند در بدن شما ذخيره شوند و در روزهاي بعد مورد استفاده قرار گيرند.

  براي حل مشکلات تغذيه اي خود از افراد مطلع کمک بگيريد در صورتي که در بيمارستان بستري شديد، موقعيت مناسبي است، براي رفع مشکلات تغذيه اي خود با افرادي که در امر درمان شما مشارکت دارند مشورت نماييد. در مطرح کردن مشکلات خود ترديد نکنيد و هر مشکلي که داريد با پزشک متخصص تغذيه و پرستار خود در ميان بگذاريد و اگر سوالي داريد بپرسيد، هر چند که اين سوال و مشکل از نظر شما بي اهميت باشد.

  در وقت صرفه جويي نماييد

  غذاهايي را انتخاب کنيد که تهيه آنها احتياج به وقت و زحمت زيادي نداشته باشد به خصوص اگر تنها زندگي مي کنيد يا مجبور هستيد شخصا غذاي خود را تهيه نماييد غذاهايي را انتخاب نماييد، که سريعا پخته مي شوند. از غذاهاي آماده يا نيمه آماده خريداري نماييد. سوپهاي آماده اگر با شير، کره و آب ميوه مصرف شوند از نظر تغذيه اي مفيد هستند. ما در بخش هاي آينده مطالبي در مورد نحوه افزايش پروتئين و انرژي غذاها براي شما عنوان خواهيم کرد.

  از خوردن غذاهايي که براي شما جالب نيست اجتناب کنيد برخي بيماران از احساس ناراحتي بعد از خوردن بعضي غذاها شکايت مي کنند. و بعضي از غذاها براي آنها مزه خوبي ندارد يا خوردن بعضي ديگر در آنها ايجاد نفخ و گاز مي کند توصيه ما اين است که اگر غذايي براي شما ايجاد ناراحتي مي کند از خوردن آنها پرهيز کنيد، خوشبختانه غذاها بسياز متنوع هستند. مهم اين است که شما غذاهاي مفيد و ضروري براي بدن خود را بشناسيد و از بين آنها هر کدام که براي شما مطبوع هستند و ايجاد ناراحتي نمي کنند انتخاب و مصرف نماييد.

  مشکلات عمومي غذايي

  کاهش اشتها و کم شدن وزن بدن يک مشکل عمومي و مشترک در بين مبتلايان به بيماريهاي سخت و مزمن مي باشد عده اي نوع درمان مانند مصرف آنتي بيوتيک ها، اشعه درماني و شيمي درماني را علت اين مشکلات مي دانند ، اما اين مشکلات در بعضي از افراد که تحت اينگونه درمان ها نيستند نيز مشاهده مي شود، علت دقيق اين عارضه روشن نيست . شايد بيماري، درد، خستگي، هيجان يا افسردگي و شايد ترکيبي از همه اين مسائل دليل آن باشد. برخي از بيماران به طور متناوب به بي اشتهايي دچار مي شوند. عده اي مي گويند که واقعا احساس گرسنگي نمي کنند. عده اي علت کم غذا خوردن را عدم احساس گرسنگي يا خوش طعم نبودن غذا ذکز مي کنند و يا در دهان و يا روي زبان خود طعم فلزات را احساس مي کنند و يا خيلي زود احساس سيري مي نمايند
 2. #2
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  براي رفع مشکلات غذايي خود به توصيه هاي زير توجه فرماييد

  اگر بي اشتها هستيد سعي کنيد در هر وعده غذاي مختصري ميل نماييد، در عوض تعداد دفعات غذايي خود را زياد کنيد. ما معمولا در سه وعده صبحانه، ناهار و شام غذا مي خوريم، اگر در هر وعده نمي توانيد غذاي کافي ميل نماييد مي توانيد علاوه بر وعده هاي سه گانه فوق در ساعات 10 صبح، 4 الي 5 بعد از ظهر و قبل از خواب غذاهاي مختصري ميل مي نماييد. به خصوص اگر شام را زود ميل مي کنيد، حتما قبل از خواب يک خوراکي مختصر ميل نماييد.

  اگر از منزل بيرون مي رويد سعي کنيد يک خوراکي مختصر همراه خود داشته باشيد. تجربه نشان داده است که وقتي غذايي در دسترس باشد اشتهاي بيشتري براي خوردن پيدا مي کنيد. وقتي شما بي اشتها و سير هستيد براي خوردن بعضي از غذاها تمايل داريد. از اين احساس خود استفاده نموده غذاي مورد علاقه خود را تهيه و ميل نماييد.

  بدن شما به پروتئين بيشتري احتياج دارد، شما مي توانيد مقدار پروتئين غذاي خود را زيادتر کنيد در حالي که غذاي شما کم حجم تر يا مختصرتر باشد. براي اطلاع بيشتر در اين مورد به بخش هاي بعدي کتاب مراجعه نماييد.

  جهت ايجاد اشتها براي غذا خوردن مي توانيد به کمک ادويه هايي که طعم و عطر آنها را دوست داريد غذاهاي خود را خوش طعم و معطر و اشتها انگيز نماييد.

  زيبايي و شکل ظاهري غذا در ايجاد اشتها اثر زيادي دارد، شما براي زيبا نمودن غذاي خود از حلقه هاي گوجه فرنگي، پرتغال، ليموترش، تربچه، جعفري و ساير سبزي ها و ميوه ها استفاده نماييد. در ضمن اين مواد که براي زيبا نمودن غذاهاي خود به کار مي بريد مي توانند به تامين ويتامين ها و مواد معدني ضروري براي بدن شما کمک نمايد.

  سعي کنيد در محيطي که دوست داريد و با افرادي که از مصاحبت آنها لذت مي بريد غذا ميل نماييد. بعضي از مردم دوست دارند هنگام غذا خوردن به موزيکي آرام و شاد گوش دهند. شما هم مي توانيد اين عمل را آزمايش کنيد.

  مصرف اغذيه تکراري موجب بي اشتهايي در شما مي شود، پس سعي کنيد با تنوع در غذا اشتهاي خود را افزايش دهيد. مفهوم تنوع در مصرف، غذاهايي نيست که تهيه آنها زحمت و وقت زيادي مي برد يا احتياج به هزينه زيادي دارد. بلکه با کمي ذوق و سليقه مي توان به کمک مواد غذايي ساده در ندع غذاها تنوع ايجاد نمود. در ايجاد تنوع غذايي مي توان از جداول جانشيني غذا در اين کتاب استفاده کرد. اين جداول غذاها و مواد خوراکي ارزان ولي پرمحتوا را به شما معرفي مي کند.

  گاهي تغيير ظروف غذاخوري يا تغيير در لوازم و محلي که در آنجا غذا مي خوريد موجب اشتهاي بيشتري براي غذا خوردن مي شود.

  گاهي غذا خوردن در رستوران به ايجاد روحيه و اشتها براي غذا خوردن کمک مي نمايد.

  آيا بعضي از غذاها براي شما تغيير کرده است؟

  بعضي از افراد در دهان خود احساس طعم تلخ يا فلزي مي کنند. عده اي نيز به گونه اي احساس بي حسي مي نمايند. برخي از طعم گوشتهاي قرمز خوششان نمي آيد. و يا مي گويند که تحمل طعم شيرين برايشان مشکل است و يا طعم تلخ غذاها برايشان شديدتر است در صورتي که شما نيز با اينگونه تغييرات در ذائقه خود مواجه هستيد، به توصيه هاي زير عمل نماييد:

  اگر طعم گوشتهاتي قرمز براي شما جالب نيست مي توانيد به جاي گوشت قرمز از گوشت مرغ و ماهي استفاده نماييد و اگر از طعم اين نوع گوشتها نيز خوشتان نمي آيد، مي توانيد پروتئين مورد نياز بدن خود را به وسيله استفاده از تخم مرغ، شير، پنير تامين نماييد.

  براي خوش طعم کردن غذاهاي خود از ادويه ها، پياز، سبزي هاي معطر، عرق نعنا و غيره استفاده نماييد.

  اگر اشکالي در دهان و يا گلوي خود نداريد از غذاهاي تند و ترش استفاده نماييد. آب پرتغال و آب ليمو براي شما مي تواند موثر باشد.

  طعم بعضي از غذاها اگر سرد باشد بهتر خواهد شد. شما هم طعم غذاهاي سرد را امتحان کنيد.

  براي برطرف کردن طعم نامطبوع دهان خود مي توانيد از مايعات بيشتر مانند آب، چاي، ميوه و آب نبات استفاده نماييد.

  گاهي طعم بد دهان مربوط به اشکال در دندانها مي باشد، اگر از سلامت دندانهاي خود مطمئن نيستيد به دندانپزشک مراجعه نماييد ضمنا در مورد روش صحيح مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان به شما کمک خواهد نمود.

  آيا بعد از صرف يک غذاي مختصر احساس سنگيني مي کنيد؟

  بسياري از مردم اظهار مي دارند که بعد از صرف يک غذاي مختصر احساس سنگيني و پري شديد مي کنند. در صورتي که شما نيز چنين مشکلي داريد به توصيه هاي زير عمل نماييد.

  کمتر از حد معمول غذا بخوريد و از غذاهاي مختصر ولي مغذي استفاده کنيد.

  به آرامي غذا بخوريد و آن را خوب بجويد، در اين حالت از پر شدن سريع معده شما جلوگيري مي شود.

  از غذاهاي خيلي چرب، کره و سس هاي چرب کمتر مصرف نماييد.

  از مايعات غني از مواد غذايي مانند شير، دوغ و آب ميوه استفاده نماييد.

  حجم آب و نوشابه هايي که همراه غذا مي آشاميد بايد محدود باشد مايعات و آب را يک تا دو ساعت بعداز غذا بياشاميد.

  آيا شما حالت تهوع و استفراغ داريد؟

  گاهي در بيماران حالت تهوع و استفراغ پيدا مي شود. علل مختلفي مي توانند موجب بروز اين حالت بشوند. گاهي اين حالت بستگي به ضعف عمومي يا روش هاي درماني دارد. گزارشات حاکي از آن است که بعد از شيمي درماني و يا اشعه درماني برخي از بيماران دچار حالت تهوع و استفراغ مي شوند. اما بيشتر بيماراني که ما با آنها صحبت کرديم هرگز چنين مشکلي نداشتند و فقط تعداد معدودي از آنها به طور اتفاقي در طول مدت درمان دچار اين مشکل شده بودند. به نظر مي رسد که فقط تعداد معدودي از بيماران دچار مشکل مي گردند
 3. #3
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  در صورتي که مبتلا به حالت تهوع و استفراغ هستيد به توصيه هاي زير عمل نماييد :

  مشکل خود را با پزشک معالج خود در ميان بگذاريد. وي در صورتي که لازم باشد داروي ضد تهوع و استفراغ براي شما تجويز خواهد نمود. اين داروها معمولا نيم تا يک ساعت قبل از خوردن غذا بايد مصرف شوند.

  از غذاهاي پروتئيني که چربي آنها کمتر است استفاده کنيد. گوشتهايي را که دوست داريد به صورت آب پز يا کباب استفاده نماييد، زيرا غذاهاي کم چرب زودتر هضم مي شوند و سريع تر از معده عبور مي کنند. اگر از غذاهاي پروتئيني کم چرب استفاده مي نماييد، مطمئن باشيد که احتياجات بدن شما به کالري و پروتئين در حدي که به آنها نياز داريد تامين مي شود.

  اگر پزشک شما را از مصرف نمک منع نکرده است، از غذاهاي نمکدار استفاده نماييد. پنير غذاي پروتئيني مناسبي است که مقدار قابل توجهي نمک دارد.

  اگر خوراکي هاي شيرين در شما حالت تهوع ايجاد مي نمايد از مصرف آنها پرهيز نماييد.

  در هنگام صبح از غذاهاي خشک( غير آبکي) مانند نان برشته، نان سوخاري، بيسکويت و يا نان روغني استفاده نماييد و در نوشيدن چاي، شير و مايعات رعايت اعتدال را بنماييد.

  در صورتي که طعم و مزه بعضي از غذاها موجب حالت تهوع در شما مي شود، از مصزف اين غذاها خودداري نماييد.

  اگر در ساعت مشخصي در روز حالت تهعو و استفراغ داريد، برنامه غذايي خود را طوري تنظيم نماييد که در حوالي آن ساعت غذايي مصرف ننماييد. از نوشيدن مايعات همراه با غذا خودداري نماييد. سعي کنيد مايعات را نيم تا يک ساعت قبل از غذا صرف نماييد آب و نوشيدني ها را سرد و به کمک ني و به آرامي صرف نماييد. بعد از خوردن غذا بلافاصله دراز نکشيد. البته استراحت بعد از غذا مفيد است. زيرا فعاليت باعث کند شده هضم غذا و افزايش ناراحتي مي شود. اگر احساس کرديد بعد از غذا خوردن احتياج به استراحت داريد، بنشينيد و اگر احتياج به دراز کشيدن داريد، بالشي انتخاب کنيد که سر شما به اندازه ده سانتيمتر بالاتر از پاي شما قرار گيرد.

  بعضي اوقات لباس گشاد و هواي تازه در بهبود حال شما موثر است.

  اگر قبل از تهوع و استفراغ دچار درد در ناحيه شکم مي شويد و ممکن است اين مشکلات در رابطه با تهوع و استفراغ شما باشند، با پزشک خود تماس بگيريد و مشکل خود را با او در ميان بگذاريد.

  آيا بوي غذاها در شما ايجاد حالت تهوع مي کند؟

  بعضي از افراد اظهار مي دارند که حتي بوي غذا ها در هنگام طبخ در آنها ايجاد حالت تهوع مي کند. براي رفع اين مشکل رههاي متعددي وجود دارد.

  بگذاريد شخص ديگري غذا را طبخ نمايد و موقع طبخ غذا سعي کنيد در اتاق ديگري باشيد و حتي الا مکان دور از محل طبخ قرار گيريد.

  از غذاها و نوشيدني هايي که در شما حالت تهوع و استفراغ ايجاد مي کند، مانند قهوه سرخ شده و غذاهاي چرب و سرخ کرده که بيشتر از ساير غذاها در ايجاد تهوع موثر است، به خصوص در هنگام خواب اجتناب نماييد.

  از غذاهايي که آماده هستند و يا با مختصر حرارتي گرم و آماده مي شوند و يا از غذاهايي که احتياج به پختن ندارند استفاده نماييد.

  مشکلات دهان و گلو

  سطخ دهان و گلو در مقايسه با ساير قسمتهاي بدن از حسايت بيشتري برخوردار است عده اي از بيماران به خصوص آنهايي که مورد شيمي درماني و يا اشعه درماني قرار مي گيرند اغلب با مشکل درد در اين ناحيه مواجه هستند. به نظر مي رسد که اين مشکلات مستقيما در رابطه با درمان آنها باشد. جراحي در ناحيه سر و گردن باعث ايجاد مشکلاتي در جويدن و بلع غذا مي گردد. به خاطر داشته باشيد که قسمتي از اين مشکلات بستگي به نوع و نحوه خوردن و نوشيدن مايعات دارد. اگر با چنين مشکلاتي مواجه هستيد به توصيه هاي زير توجه فرماييد :

  اگر سطح دهان و گلوي شما درد ناک مي باشد، يا در جويدن و بلع غذا با مشکل مواجه هستيد، مشکل خود را با پزشک در ميان بگذاريد.

  اگر احساس خشکي در دهان مي کنيد، از پزش ک خود سوال نماييد که آيا اين حالت عارضه دارويي که مصرف مي کنيد مي باشد يا علت ديگري دارد؟

  اگر زبان، دهان و يا گلوي شما خشک است و يا در اين نواحي زخم وجود دارد و يا احساس درد مي کنيد، فقط به دستورات پزشک معالج و پرستار خود عمل نماييد.

  اگر جويدن و بلع غذا به علت وجود زخم و يا خشکي دهان براي شما مشکل است به توصيه هاي زير توجه نماييد :

  براي رفع خشکي دهان و ترشح بزاق بهختر است با پزشک مشورت کنيد.

  غذاهاي نرم را امتحان نماييد. غذاهي مورد علاقه خود را انتخاب کنيد و آنها را به شکل نرم درآورده ميل نماييد.

  براي نرم کردن غذاها از چرخ گوشت يا مخلوط کن و يا رنده استفاده نماييد.

  اگر سوپ سبزيجات را دوست داريد، ابتدا سوپ را بپزيد، سپس آن را به شکل نرم درآوريد. توجه داشته باشيد که مزه غذاهايي که ابتدا پخته شوند و بعد نرم شوند بهتر است. ضمنا، له کردن غذاهاي پخته شده آسانتر است.

  گوشت را قبل از پختن به تکه هاي کوچک تقسيم کنيد و سپس به آنها ادويه اضافه کنيد و به شکل دلخواه خود بپزيد. اين عمل به له کردن غذا کمک مي کند.

  براي نرم شدن غذاها مي توانيد از کره و يا سس هاي خانگي استفاده نماييد.

  موادي را که به آساني مي توان به شکل نرم در آورد انتخاب کنيد. مانند سيب زمسنس و تخم مرغ آب پز، پنير، ماکاروني، آرد غلات، ژلاتين، ماست، شير و خامه براي نرم کردن غذاها بسيار مفيد هستند.

  مي توانيد به کمک گوشت و ساير مواد تاس کباب و انواع خوراک و خورشت را تهيه نماييد. بعد از پختن آنها را له کنيد، براي نرم تر شدن اين غذاها از مقدار بيشتري آب استفاده نماييد.

  از غذاهاي خيلي شور و غذاهاي بسيار ترش استفاده ننمايند.

  از ادويه هاي تند مانند پودر فلفل، جوز هندي و از سير و پياز و همچنين مواد سفت و خشن مانند سبزيجات خام و مواد سبوس دار خودداري نماييد.

  غذاها را به صورت ولرم و يا سرد ميل نماييد و ازصرف غذاهاي خيلي گرم خودداري نماييد.

  از مصرف غذاهاي خشک و سخت مانند نان تست خودداري کنيد. مگر آنکه آنها را به صورت مناسب و قابل تحمل درآوريد. زيرا اين قبيل غذاهاي سخت موجب خراشيدن بافت هاي حساس در دهان و گلو مي شوند.

  عدهخ اي با خوردن غذاهاي سرد احساس تسکين مي کنند. اگر اين حالت در مورد شما نيز صادق است، بستني يا شير و دوغ خنک مصزف نماييد و يا مي توانيد به وسيله شير و آب ميوه هاي شيرين بستني يخي درست کنيد و ميل نماييد.

  براي نرم شدن بعضي از مواد خوراکي مي توانيد آنها را در چاي، قهوه، شيرکاکائو و يا آشاميدني هاي ديگر بخيسانيد.

  عده اي از آب مرکبات و يا گوجه فرنگي استفاده مي کنند، مي توانيد از ميوه هايي مانند موز و گلابي کاملا رسيده و يا کمپوت هاي ميوه هاي شيرين مانند آلو، زرد آلو، هلو که راحت تر جويده مي شوند و يا به سهولت مي توان آنها را له نمود استفاده کنيد.

  گاهي اگر سر را به طرف عقب يا جلو حرکت دهيم، عمل جويدن آسانتر انجام مي شود شما اين کار را امتحان کنيد و در وضعيتي که احساس مي کنيد جويدن راحت تر است سر خودرا قرار دهيد.

  براي آشاميدن و خوردن مايعات و غذاهاي نرم شده، از ني و ليوان استفاده کنيد و از قاشق استفاده نکنيد.

  دود سيگارر و مشروبات الکلي نيز موجب تحريک مخاط دهان و گلو مي شوند. اگر به ا ين مواد اعتياد داريد، براي ترک آنها به توصيه هاي پزشک خود توجه نماييد.

  اگر هواي داخل منزل شما خشک است، از قرار دادن کتري يا وسيله مناسبي براي مرطوب نمودن هوا استفاده نماييد. البته استفاده از دستگاه بخور برقي ترجيح دارد زيرا موجب آلوده شدن هواي اطاق با گازهاي سمي نمي شود.

  براي مرطوب کردن سطح هاي دهان و گلوي خود و همچنين شستن باقي مانده غذا و برطرف کردن عوامل تحريک کننده، دهان خودرا با آب بشوييد.

  توصيه هاي تغذيه اي مي تواند در جهت افزايش کالري و مواد مغذي بخ شما کمک کند، براي بهره گيري از اين توصيه ها به بخش بعد مراجعه نماييد.

  احساس خستگي

  برخي از افراد از داشتن احساس خستگي شکايت مي کنند، البته اين احساس در برخي از بيماران به خصوص به دنبال يک عمل جراحي طبيعي است زيرا بدن آنها در حالت بازسازي قرار دارد افرادي که مورد شيمي درماني يا اشعه درماني قرار دارند نيز گاهي اخساس خستگي مي نمايند. اين حالت به خاطر آن است که عضلات آنها به حالت اوليه برگردد و اين افراد احتياج به استراحت بيشتر و تغذيه مناسب دارند، اگر شما دچار اين نوع خستگي هستيد ممکن است ميل و اشتهاي کافي براي غذا خوردن نداشته باشيد. در چنين حالاتي پيشنهاد مي شود که ابتدا از يک نوشيدني مختصر استفاده نماييد و سپس غذاي خود را بخوريد در صورتي که در حرکت و فعاليت بدني مشکلي نداريد و از آن منع نشده ايد سعي کنيد بين وعده هاي غذايي فعاليت بدني مناسبي داشته باشيد و حداقل يک پياده روي مختصري انجام دهيد. زيرا ثابت شده که فعاليت بدني در بالا رفتن مقاومت بدن و سرعت بهبود و رفع خستگي ناشي از بيماري بسيارموثر است.

  زماني که احساس خستگي زيادي داريد براي تغذيه خود چه مي کنيد؟

  مسلم است براي فردي که شديدا احساس خستگي مي کند تهيه و آماده کردن غذا مشکل تر از خوردن آن مي باشد. در صورتي که شما مجبور هستيد شخصا غذاي خود را تهيه نماييد سعي کنيد بيشتر از غذاهايي که حاضر کردن آنها راحت تر است استفاده نماييد.

  سوپ هاي آماده وقتي با گوشت تازه مرغ يا ماهي مخلوط شوند و در کنار آن ميوه ها و يا آب ميوه تازه يا کنسرو شده و لبنيات مانند شير و ماست و پنير باشد يک وعده غذاي خوب و کامل را شامل مي گردد.

  اگراحساس ضعف و خستگي شما مربوط به دوران بعد از عمل جراحي يا درمان است به تدريج نيرو و سلامت خود را به دست مي آوريد. در چنين مواردي سعي کنيد در ابتدا با غذاهايي که پروتئين کمي دارند و مايع و رقيق هستند و راحت تر هضم مي شوند تغذيه خود را شروع کنيد و سپس تدريجا به صورت عادي و معمولي در آوريد. براي اطلاع بيشتر در مورد رژيم غذايي بعد از عمل جراحي به بخش هاي بعدي مراجعه نماييد.

  اگر شما متوجه شده ايد که در چه ساعاتي بيشتر احساس خستگي مي کنيد، مثلا بعد از شيمي درماني، اشعه درماني و غيره، سعي کنيد زمان غذا خوردن را کمي به عقب بيندازيد.

  پيشنهاد کمک از طرف دوستان و اطرافيان خود را بپذيريد و احتياجات خود را به آنها بگوييد و مانع کمک آنها نشويد و توصيه هاي آنها را قبول کنيد، زيرا آنها علاقه مند هستند که براي شما کاري انجام دهند، به خصوص اگر تنها زندگي مي کنيد در مورد خريد و تهيه غذا و شستن ظروف از ديگران کمک بگيريد. يا از ظروف يک بار مصرف استفاده نماييد.

  غذاهايي را انتخاب نماييد که ساير افراد خانواده هم مي توانند استفاده نمايند، در صورتي که غذاي شما از نظر ميزان نمک يا چاشني ها با سايرين تفاوت دارد، اين مواد را در انتهاي پخت و جدا نمودن غذا ي خود اضافه نماييد.

  غذاهايي راکه به عنوان تعارف براي شما مي آورند اگر با نوع رژيم غذايي شما مغايرتي ندارند بپذيرند، يا ليستي از غذاهاي مناسب را براي خود تهيه نماييد.

  اگر صبح بعد از بيدار شدن و يا به علت خوب نخوابيدن در شب احساس خستگي مي کنيد مشکل خود را با پزشک در ميان بگذاريد و به توصيه هاي او عمل نمايد و هرگز خود سرانه از قرص هاي خواب آور استفاده ننماييد.

  اسهال، يبوست، نفخ و ترش کردن

  براي بروز هر يک از اين مشکلات علل متعددي وجود دارد. بيماري هاي مربوط به لوزالمعده و اشعه درماني در ناحيه بالاي شکم ممکن است بر روي قدرت جذب و دفع غذا در دستگاه گوارش و عمل طبيعي آن اثر بگذارد. بعضي از داروها از جمله داروهاي مسکن داروهاي آرام بخش غالبا موجب کند کند شده حرکات روده مي شوند و باعث بروز يبوست مي گردند، برخي داروها و يا اشعه ممکن است موجب سوزش و تحريک روده و يا کاهش حرکات روده و باعث يبوست و يا
 4. #4
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630

  چاقي و افزايش وزن:

  امروزه به عنوان يكي از بزرگترين معضلات سلامتي گريبانگير تعداد زيادي از ابناي بشر گشته است. ابتلا به اين بيماري ميتواند داراي علل متفاوتي باشد نظير دريافت زياده از حد انرژي و بدغذايي وكم كاري بعضي از غدد نظير غده تيروئيد و يا غدد جنسي نر و يا هيپوفيز, كم تحركي ناشي از پيشرفت تكنولوژي و پشت ميز نشيني,اختلال در عملكرد سيستم كنترل اشتها و تغييرات هورموني بعد از سن بلوغ و يائسگي .
  چاقي ميتواند زمينه ساز ابتلا به بعضي از بيماري ها نظير افزايش قند و يا چربيها و كلسترول خون و افزايش قشار خون و دردهاي مفصلي گردد. همچنين مشخص شده است كه ميزان شيوع سيروز كبدي, بيماري هاي قلب و عروق, سنگهاي صفراوي و كليوي و انواع سرطانها در افراد چاق بيش از ديگر افراد است.
  روي ديگر اين سكه لاغري مفرط است كه ميتواند از عوارض سوتغذيه مزمن و يا بيماري هاي گوارشي يا اختلال در كار بعضي از غذذ درون ريز و ... باشد.
  افزايش چربي در ناحيه شكم خطر ابتلا به حملات قلبي و ديابت را براي شما افزايش ميدهد. هنگامي كه شما بيشتر از حد نيازتان انرژي دريافت ميكنيد كبدتان آنرا بصورت چربي در بدنتان ذخيره مينمايد. سلولهاي چربي شكم و باسن با هم تفاوت دارند. خوني كه در بافت شكم وجود دارد به كبد ميرود در صورتيكه خوني كه در بافت باسن وجود دارد به جريان خون كلي وارد ميگردد. كساني كه چربيهايشان در بافت شكمشان ذخيره ميگردد بواسطه اينكه كبدشان بايد چربي اضافي را از جريان خون بردارد و همچنين بواسطه اينكه بافت خود كبدي از چربي انباشته ميشود نميتواند به خوبي بافت كبدي كساني كه چربي هاي بدنشان در ناحيه باسن شان تجمع مي يابد انسولين اضافي را از خون بردارند.
  كساني كه چربي بدنشان در ناحيه شكمي تجمع ميشود اصطلاحا سيب و كساني كه چربي بدنشان بيشتر در ناحيه باسنشان تجمع مي يابد اصطلاحا گلابي ناميده ميشوند. سيب ها داراي سطح بالاتري از انسولين و قند خون ميباشند كه اين امر باعث افزايش سطح LDL يا چربي بد كه سهم عمده اي در ايجاد حملات قلبي دارد ميشود و سطح HDLيا چربي خوب كه درجلوگيري از حملات قلبي نقش موثري دارد را كاهش ميدهد
  محروميت و محدوديت غذايي
  تحقيقات ادره كل دارو و غذاي آمريكا بر روي موشها نشان داد كه محدود كردن ميزان غذاي موشها مقداري به عمر آنها مي افزايد. موشهاي آزمايشگاهي كه رژيم غذايي متعادلشان را دريافت كردند ده درصد بيشتر از موشهايي كه غذاي زياد دريافت كردند عمر كردند.همچنين اين موشها بيشتر از موشهايي كه تحت رژيم هاي سخت غذايي قرار داشتند عمر نمودند.
  اين موشها داراي بدن و كبد و طحال و پروستاتي كوچكتر و طول بدن كمتري بودند اما اندازه كاسه سر و مغز و دستگاه توليد مثلي شان متعادل بود.
  در اين گزارش به اين نكته اشاره شده است كه اكثر انسانها حتي هنگامي كه سير هستند به پرخوري ادامه ميدهند كه اين امر ميتواند برايشان خطرناك باشد. متناسب نمودن ميزان دريافت غذا ميتواند منجر به طول عمر بشود اما به اين نكته هم توجه داشته باشيد كه محدوديت غذايي در حدي كه بيش از ده درصد كمتر از نياز بدنمان غذا مصرف نماييم در طولاني مدت ميتواند منجر به از از دست دادن و اتمام منابع مواد مغذي بدنمان و نهايتا كاهش طول عمرمان گردد.
  بهترين راه براي كاهش اشتها و نتيجتا جلوگيري از پرخوري كاهش دادن دريافت غذاهايي است كه منجر به افزايش زياد و سريع قند خون ميشوند، غذاهايي مانند فرآورده هاي نان و شيريني و كلوچه ها و غذاهايي كه به آنهات شكر افزوده شده است. استفاده از دو وعده سالاد در روز هم ميتواند ما را در اين امر ياري نمايد
  رژيم غذايي مطلق خطرناك است.
  براي مدت بيش از پنجاه سال مركز سلامتي تگزاس رژيم هاي غذايي مطلق را به عنوان بهترين راه براي دستيابي به سلامتي و رهايي از چنگال بيماري ها توصيه مينمود.
  هربرت شلتون مي گفت كه غذاهاي هضم نشده در داخل روده بزرگ تبديل به مواد سمي ميشوند كه اين مواد ميتوانند منجر به كاهش طول عمر و ابتلا به سرطان شوند.او به بيمارانش توصيه مي نمود براي رها سازي كولون از شر اين مواد مزاحم و فرصت استراحت دادن به اين عضو بدنشان از رژيم هاي صفر غذايي تبعيت كنند. در سال 1982 دادگاه فدرال مجبور شد كه 873000 دلار به خانواده يكي از همين بيماران كه در اثر عوارض پيروي از اين رژيم غذايي فوت كرده بود بپردازد.
  اكثر افراد ميتوانند براي مدت چند روز اين رژيم غذايي را تحمل كنند اما پس از اين مدت احساس ضعف و سستي بر آنها غلبه خواهد كرد.آنها ابتدا مقداري از جربي هاي خود را از دست ميدهند . سپس بدنشان به سراغ عضلات رفته و موجب تحليل آنها ميشود كه يكي از اين دسته عضلات عضلات قلب مي باشند. رژيم غذايي طولاني مدت صفر به قدري قلب را ضعيف ميكند كه ديگر نميتواند خون را به طرف اعضاي ديگر بدن پمپ كند.
  علت اكثر مرگ و ميرهاي ناشي از گرسنگي مطلق ناتواني و نارسايي قلبي ميباشد و بيشترين ركوردي كه در اين زمينه ثبت شده است 66 روز ميباشد.
  اگر عملكرد روده بزرگ بتواند بگونه اي باشد كه غذا را در خود نگه ندارد و غذا بتواند سريع از ان دفع شود بدن دچار مشكل نخواهد شد. استفاده از مواد غذايي حاوي فيبر نظير سبزيها و دانه هاي كامل غلات و حبوبات و ميوه ها ميتواند روده بزرگ را در اين امر ياري نمايد
 5. #5
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  براي لاغر شدن چقدر ورزش كنيم
  مطابق تحقيقي كه دانشگاه تگزاس انجام شده است براي اينكه بتوانيد با ورزش كردن از وزن خود بكاهيد بايد تمرينات ورزشي را بطور منظم و پيگير و بسيارزياد انجام بدهيد. در اين تحقيق گروهي از مردان و زنان 16 تا 65 ساله سه بار در هفته و به مدت 20 هفته و بطور متوسط هربار 50 دقيقه بر روي دوچرخه هاي ثابت ركاب زدند.
  آنها مقداري از وزن خود را از دست دادند كه البته اين مقدار به قدري نبود كه به آنها كمك كند تا از يك فرد چاق به فردي لاغر تبديل شوند. اين امر شايد كمي سردرگم كننده باشد اما شما بهتر است بدانيد كه ورزش تنها در صورتي ميتواند از وزن شما بكاهد كه در مدت زماني طولاني و بسيارجدي و سخت و به كرات- مثلا 5 بار در هفته- انجام پذيرد.
  همچنين ورزشهاي آبي كمك زيادي براي لاغر شدن به شما نميكند و اين امر بدان علت است كه آب باعث كاهش درجه حرارت بدن و از بين بردن حرارت توليد شده در هنگام ورزش ميشود در حاليكه اگر ورزش در خشكي صورت بپذيرد حداقل 18 ساعت طول ميكشد كه درجه حرارت بدن به حالت عادي برگردد و چون در اين حالت بدن انرژي بيشتري را ميسوزاند لذا شخص موفق ميگردد كه به ميزان بيشتري از وزن خود بكاهد.
  انجام كارهاي خانه ورزش نيست
  سابق بر اين پزشكان مردم را تشويق ميكردند كه سه با در هفته و هر بار به مدت 30 دقيقه ورزش نمايند. اما در دهه اخير بسياري از محققين، پزشكان را تشويق ميكنند بجاي توصيه مردم به سه بار ورزش سخت در هفته آنها را به فعاليت هاي منظم روزانه ترغيب نمايندؤ فعاليت هايي نظير انجام امورات منزل، باغباني و آهسته دويدن. اين امر بدان علت است كه محققين فكر ميكنند مردم بيشتر ترجيح مي دهند اوقات فراغت خود را با انجام امورات منزل و فعاليت هاي سبك پر نمايند تا اينكه فعاليت هاي سنگين ورزشي انجام دهند. در حال حاضر بسياري از پزشكان فكر مي كنند اين توصيه - به خصوص براي افراد مسن- ميتواند مفيد باشد.
  محققين 2300 زن بين 60 تا 79 ساله را از 50 شهر مختلف انگلستان انتخاب نمودند. مطالعه بر روي اين خانمها نشان داد زناني كه فقط كارهاي خانه و آهسته قدم زدن و باغباني انجام مي دهند از لحاظ بدني وضعيت نامطلوبي داشته و اكثرا چاق مي باشند. اما زناني كه بطور متسط 2.5 ساعت در هفته را به قدم زدن سريع و باشتاب ميپرداختند چابكتر، لاغرتر و سرحالتر از ديگران بودند. همچنين اين زنان در حال استراحت ضربان قلب آهسته تري داشتند كه اين خود ميتواند از مشخصه هاي يك قلب سالم و قوي باشد.
  اثر ورزش بر بافت چربي بدن
  بنظر شما كدام عامل در از بين بردن چاقي موثرتر است ورزش كردن يا رژيم درماني؟
  بنظر من ورزش ميتواند به مراتب بهتر از رژيم درماني بافت چربي بدن شما را كنترل نمايد. وقتي كه ورزش ميكنيد انرژي هاي ذخيره در بدنتان را مي سوزانيد ولي هيچگاه موفق نمي شويد آنقدر بخوريد كه بتوانيد انرژي از دست رفته تان را بدست بياوريد اشتهاي شما در طول روزي كه در آن به ورزش مشغول بوده ايد افزايش چنداني نمي يابد.اما بعضي از افراد با انجام برنامه هاي ورزشي وزن خود را از دست نميدهند. اينكه أيا بتوانيد با يك برنامه ورزشي خود را لاغر كنيد يا نه؟ بستگي به نوع ورزش كردنتان دارد. اگر ميخواهيد كه بتوانيد با ورزش خودتان را لاغر كنيد بايد حداقل يكبار در هفته تمرينات سخت بدني را انجام بدهيد. أزمايشاتي كه بوسيله دانشكده پزشكي Baylor انجام گرفته است نشان داده است كه بعد از يك ورزش آرام ميزان مصرف انرژي شما چندان بالا نميرود اما پس از يك ورزش و تمرين سخت دماي بدن شما براي مدتي طولاني بالاتر از حد نرمال بوده و اين امر باعث افزايش سوخت و مصرف انرژي در بدن شما مي گردد. ورزش شديد آنچنان ماهيچه ها را خسته مي كند كه شما نميتوانيد آنرا بمدت بيش از يك هفته انجام دهيد. اگر ميخواهيد از ورزش به عنوان عاملي كه باعث كاهش وزن تان بشود استفاده نماييد حتما يك رشته ورزشي را براي خودتان انتخاب كنيد و مدت چند ماه بطور منظم در تمرينات آن حاضر شويد. وقتي كه آن ورزش را بطور كامل فراگرفتيد ميتوانيد يك يا دوبار در هفته بصورت سخت و حرفه اي به انجام آن بپردازيد. به منظور رفع خستگي حاصل از اين نوع ورزش كردن روز بعد از آنرا به كارهاي سبك مشغول شويد. باقي روزهاي هفته را با نرمش و ورزشي آرام و راحت سپري كنيد.

  براي كاهش وزن از كربوهيدراتهاي تصفيه شده و چربي ها دوري كنيد
  تحقيقاتي كه اخيرا در City College آمريكا انجام گرفته است نشان ميدهد كه ميزان انسولين ترشح شده بعد از صرف يك وعده غذاي چرب در افراد چاق بيشتر از افراد لاغر است و ميزان افزايش انسولين در افراد چاق و لاغر پس از خوردن يك وعده غذايي حاوي كربوهيدرات هاي تصفيه شده يكسان است. انسولين اضافي باعث ميشود كه مغز پيامهايي مبني برگرسنگي صادر نمايد و منجر به احساس گرسنگي و رياده خواري در اين افراد ميگردد.
  تحقيقات بعدي نيز اين امر را اثبات كرد و نشان داد كه افرادي كه در مقابل افزايش وزن از خود مراقبت ميكنند بايد از دريافت غذاهاي چرب كه باعث افزايش انسولين در چاقها ميشود و همچنين كربوهيدراتهاي تصفيه شده كه باعث افزايش ميزان انسولين در هر دو گروه افراد چاق و لاغر مي شود خودداري كنند.اين بدان معني است كه افرادي كه سعي در كاهش وزن خود دارند بايد ميزان دريافت چربي در رژيم غذايي شان را بوسيله كاهش مصرف قسمتهاي چرب گوشتها و گوشت مرغ و فراورده هاي لبني چرب و روغنها و مارگارين ها و گوشتهاي سرخ شده و نانهاي چربي دار نظير خامه اي و ... وميزان دريافت كربوهيدراتهاي تصفيه شده رژيم غذايي شان را بوسيله محدوديت در دريافت قندهاي تصفيه شده نظير شكر و شكر افزوده شده به غذا مانند شكر موجود در كچاب ها و مربا ها و ... و فرآورده هاي شيريني پزي و كلوچه ها كاهش دهند.

 6. #6
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630

  شير غذاي کامل

  شير غذاي نسبتاً کاملي است و کليه مواد مغذي را به مقدار کافي و با ترکيبات مناسب براي ادامه حيات خصوصاً رشد کودک در دو سال اول زندگي دارا مي باشد .
  ساختار اجزاي اصلي شير عبارت است از :
  ۱- ليپدها
  ۲ - پروتئين ها
  ۳ - ازت غيرپروتئين
  ۴ - کربوهيدراتها
  ۵ - املاح
  ۶ - بعضي فلزات و شبه فلزات ( عناصر نادر )

  که مقادير اين اجزا براي گونه هاي مختلف حيواني فرق مي کند .
  عوامل مؤثر بر ترکيبات شير عبارتند از :
  ۱- وراثت
  ۲ - دوره شيردهي
  ۳ - سن
  ۴ - تغذيه
  ۵ - محيط
  ۶ - روش شيردوشي
  ۷ - عفونت غدد پستان
  مواد مغذي شير
  مواد مهم شير عبارتند از ؛ پروتئين ، کلسيم ، فسفر ، بعضي از انواع ويتامينهاي گروه B و ويتامين A
  پروتئين شير گاو پروتئين با کيفيت بالا محسوب مي شود زيرا حاوي اسيدهاي آمينه ضروري بوده که بدن ما قادر به ساختن آنها نمي باشد و بايد از طريق غذا به بدن ما برسند .
  پروتئين شير به دو گروه عمده کازئين و پروتئينهاي محلول در سرم شير طبقه بندي مي شوند که هريک به نوع خود متشکل از گروههاي کوچکتري هستند .
  شير يک منبع مهم کلسيم بوده که اگر به مقدار کافي مصرف شود مقداري از مصرف روزانه کلسيم بدن را تأمين نموده و همچنين سرعت جذب کلسيم بدليل وجود ويتامين D موجود در شير افزايش مي يابد .
  شير داراي ۸ ويتامين محلول در آب و چهار ويتامين محلول در چربي ومنبع بسيار خوبي از ويتامينهاي B2 و B12 مي باشد .

  عمليات فرآيند شير

  شامل تست هاي کنترل کيفيت در هنگام دريافت شير و بررسي تقلبات احتمالي از قبيل تعيين نقطه انجماد جهت تجسس آب اضافي موجود در شير ، اندازه گيري اسيديته و انجام تست جوش شيرين ، تعيين شمارش باکتريها جهت درجه بندي شير از لحاظ بهداشتي ، تصفيه کردن و پاستوريزاسيون و يا استريليزاسيون و هموژنيزاسيون مي باشد .
  انواع شير
  شير خام : شيري است که هيچگونه عملياتي بر روي آن انجام نگرديده است .
  شيرکامل : شير است که چربي آن گرفته نشده است .
  شيرپاستوريزه : شيري است که در درجه حرارت ۷۲ درجه سانتيگراد به مدت ۱۵ ثانيه تمام ميکروبهاي بيماريزاي آن از بين رفته است و در اين درجه حرارت طعم پخته در شير ايجاد نگرديده و بر ارزش تغذيه اي آن اثر مهمي نمي گذارد .
  شيراستريليزه : در حال حاضر فرآيند استريليزاسيون شير به روش UHT روند رو به توسعه اي داشته که در اين روش محصول در درجه حرارت ۱۳۵ تا ۱۵۵ درجه سانتي گراد بمدت ۲ تا ۵ ثانيه قرار گرفته و سپس يا با استفاده از اتوکلاو و يا فرآيند UHT مجهز به پرکن آسپتيک انجام مي شود که معمولاً استرايليزاسيون مداوم و مدرن غالباً به روش UHT به همراه پرکن اسپتيک اطلاق مي گردد .

 7. #7
  Senior Member Parinaz_M's Avatar
  Join Date
  Mar 2003
  Location
  Missouri, USA
  Age
  34
  Posts
  19,958
  be ghole maman joonam: ghazaye salem bokhorid va hamishe bokhorid
  WWW.MYTAPESH.COM


  God made Coke,
  God made Pepsi,
  God made Persian girls so DAMN SEXY!!!

  ~Zende Bad Iran Va Irani~

 8. #8
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  محققين آمريکايی کشف کرده اند که رگ های قلب موش هايی که با مواد غذايی حاوی سبزيجات، از جمله هويج، تغذيه شده اند، 38 درصد کمتر لايه چربی دارند.

  شواهد در مورد تاثير تغذيه بر تصلب شرايين در انسان روشن نيست اما پيش از اين ثابت شده است که خوردن ميوه و سبزيجات از بيماری های قلبی جلوگيری می کند.

  اين تحقيق که نتيجه آن در مجله "تغذيه" چاپ شده است، می گويد افراد در شرايط معمولی فقط سه وعده ميوه و سبزيجات در روز می خورند.

  محققين دانشکده پزشکی دانشگاه "ويک فارست" آمريکا، (Wake Forest) در آزمايش تازه خود، به نيمی از موش ها رژيم غذايی خالی از سبزيجات و به غذای نيمی ديگر لوبيا سبز، بروکلی، ذرت، انواع نخود و هويج هم اضافه کردند.

  پس از شانزده هفته، محققين ميزان کلسترول (چربی خون) موجود در رگ های اين موش ها را اندازه گيری کردند و تخمين زدند که پلاک های چربی در شراين قلب آنها 38 درصد کمتر بوده است.

  دکتر مايکل ادمز، که در راس اين تيم تحقيق قرار داشته است، می گويد: "در حالی که همه می دانند که خوردن سبزيجات برای سلامتی مفيد است، هيچکس تا کنون ثابت نکرده بود که اين نوع مواد می تواند روند تصلب شراين را مهار کند."

  وی در ادامه گفت: "با اين که مراحلی که منجر به کاهش چربی خون در موش ها شده است روشن نيست اما از آنجايی که تصلب شرايين به طور تنگاتنگی با تورم در رگ ها در ارتباط است، شايد بتوان گفت که مصرف سبزيجات باعث کاهش فعاليت سرم آميلويد، که ماده ای تورم زا در رگ هاست، شده باشد."

  دکتر شارمين گريفيتز، سخنگوی "بنياد قلب در بريتانيا" در ارتباط با اين تحقيق آمريکايی گفت: "همواره توصيه می شود که افراد در تغذيه روزانه خود حداقل پنج وعده ميوه و سبزی در نظر بگيرند و نتيجه اين تحقيق نيز بار ديگر بر اين موضوع تاکيد می کند."
 9. #9
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  براي حفظ تازگي خمير شيرين (داراي شكر و نشاسته و عصاره ذرت و ژلاتين مورد مصرف در شيريني پزي) كافي است آن را بعد ازباز كردن در فريزر قرار دهيد. به اين ترتيب هر زمان كه يخ زدايي مي شود، مثل روز اول تازه و خوش طعم خواهد بود.
  اگر انگور اضافه در خانه داريد، بعد از حبه كردنشان آنها راداخل فريزر قرار دهيد (قبل از آنكه نرم و له بشوند)، به اين ترتيب يك خوراكي لذيذ و تازه خواهيد داشت.
  براي جلوگيري از كپك زدن پنير در يخچال، كافي است آن را داخل پارچه پنبه اي درشت بافت آغشته به سركه قرار دهيد. بعد آن را داخل كيسه اي بريزيد داخل يخچال قرار دهيد.
  براي تازه كردن ليموهاي خشك و سفت شده، كافي است آنها را به مدت چند دقيقه داخل فر داغ قرار دهيد.
  ديوارها را از پائين به بالا بشوييد تا لكه و رگه اي روي آنها ايجاد نشود.
  از جوراب هاي كهنه و به دردنخور به عنوان دستكش هاي يك انگشتي براي تميز كردن نرده ها، حاشيه هاي تزئيني، ابزار و گچ بري هاي سقف و ديوارها، حاشيه صندلي ها و دستگيره هاي پلكان استفاده كنيد.
  براي تهيه محلولي عالي وبه منظور تميز كردن ديوارها، كافي است يك دوم فنجان آمونياك، يك چهارم فنجان سركه سفيد و يك چهارم فنجان جوش شيرين را به حدود چهار ليتر آب بيفزاييد.
  براي تميز كردن ديوارهاي گچي خيلي محكم، به جاي استفاده از اسفنج يا دستمال، از جورابهاي نايلوني استفاده به عمل آوريد. به اين ترتيب، هيچ گونه لكي روي ديوارها به جا نخواهد ماند.
 10. #10
  Senior Member jjbb's Avatar
  Join Date
  Nov 2005
  Posts
  8,812
  be ghole bill cosby ke koft ke ghazaye salem yani ghazaye bedone namak, bedone charbi, bedoneh shekar.
  ghazahaye khoshmazeh hamashon inharo daran.

 11. #11
  Senior Member donsaeid's Avatar
  Join Date
  Nov 2005
  Location
  tahe motorkhoneye jahanam
  Posts
  27,274
  Quote Originally Posted by jjbb
  be ghole bill cosby ke koft ke ghazaye salem yani ghazaye bedone namak, bedone charbi, bedoneh shekar.
  ghazahaye khoshmazeh hamashon inharo daran.
  loool bas ghazaye salem be darde ma nemikhore
  نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران


  در زندگی زخم*هايی هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا می*خورد و می*تراشد.
  صادق هدايت؛ بوف کور

 12. #12
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  چگونه مي*توانيد سلامتي*تان را حفظ كنيد؟  آيا كارهايي كه ما مي*كنيم واقعا بر سلامتي*مان تاثير مي*گذارد؟ پاسخ اين است: بله بسيار زياد.  تمام دلايل اصلي مرگ و ميرها، ابتلا به سرطان*ها، بيماري*هاي قلبي، سكته مغزي، بيماري*ها و آسيب*هاي ريوي با اقدامات خودمان قابل پيشگيري است.  از سيگار و دخانيات بپرهيزيد  مصرف دخانيات از خطرناك*ترين كارهايي است كه مي*توانيد انجام دهيد. آمارها نشان مي*دهد كه از هر 6 مورد مرگ در ايالات متحده يك مورد به دليل كشيدن سيگار است. همچنين تعداد زيادي از بيماري*هاي قابل پيشگيري بيش از هر عامل ديگري به دليل مصرف دخانيات بروز مي*كنند.
  از مصرف نوشيدني*هاي الكلي خودداري كنيد  مصرف الكل و محصولات زير مجموعه آن به كبد آسيب مي*رساند و منجر به بروز برخي سرطان*ها از جمله سرطان حلق و كبد مي*شود. مصرف الكل همچنين باعث مرگ و مير ناشي از تصادفات اتومبيل*ها، قتل*ها و خودكشي*ها مي*شود.  تغذيه صحيح داشته باشيد  دستورالعمل*هاي زير نكاتي مهم درباره سلامت در تغذيه ارايه مي*كند  امراض قلبي، برخي سرطان*ها، سكته مغزي،* ديابت و آسيب به سرخرگ*ها مي*تواند مربوط به نوع تغذيه ما باشد. فيبر خوراكي، ميوه*ها و سبزيجات مي*توانند در كاهش خطر ابتلا به برخي از انواع سرطان*ها تاثير داشته باشند. كلسيم نيز به ساخته شدن استخوان*هاي قوي و محكم كمك مي*كند.  چه بخوريم؟  2 تا 4 نوبت در روز از ميوه*ها و 3 تا 5 نوبت در روز از سبزيجات استفاده كنيد. روزانه 3 تا 11 نوبت نان،* غلات، برنج و ماكاروني به طور متنوع مصرف كنيد.  همچنين در روز 2 تا 3 نوبت از شير، ماست و پنير كم چرب يا بدون چربي استفاده كنيد. مصرف 2 تا 3 نوبت گوشت چهارپايان، گوشت طيور، ماهي، دانه*هاي خشك و سفيده تخم مرغ يا خشكبار به غذاهاي روزانه*تان بيفزاييد. توجه داشته باشيد كه مقادير زياد فيبر در تمام نان*هاي تهيه شده از گندم كامل، غلات، ميوه*ها و سبزيجات يافت مي*شود.  چه نخوريم؟  از مصرف چربي*هاي اشباع شده خودداري كنيد. چربي*هاي اشباع شده عبارت از چربي*هاي حيواني، چربي*هاي موجود در سبزي*هاي هيدروژنه شده و چربي*هاي عمومي مانند دانه كاكائو و روغن نخل هستند. يك رژيم غذايي حاوي چربي بالا خطر ابتلا به بيماري*هاي قلبي، سرطان سينه و روده بزرگ و بيماري كيسه صفرا را افزايش مي*دهد.  از مصرف سديم نيز خودداري كنيد:  سديم در نمك غذاخوري و برخي از غذاها يافت مي*شود كه در برخي افراد باعث افزايش فشار خون مي*شود. از اين رو غذا را با نمك طبخ نكنيد، از مصرف مواد غذاهاي آماده كه حاوي كلسيم بالا است بپرهيزيد و نمك را از تغذيه*تان جدا كنيد.  منظور از هر وعده چه مقدار است؟  هرنوبت ميوه شامل يك عدد ميوه متوسط و تازه،* يك دوم فنجان ميوه خرد شده يا كنسروي، سه چهارم فنجان آب ميوه و يك چهارم فنجان ميوه خشك شده است.  در مورد مصرف سبزيجات هر وعده عبارت از يك فنجان سبزيجات خام و بزرگ پهن، يك دوم فنجان از ساير سبزيجات اعم از خام و پخته و سه چهارم فنجان آب سبزيجات.  براي غلات بهترين مقدار يك قاچ از بريده و يا لقمه كوچك نان، يك دوم نان گرد به اندازه كيك يزدي، يك اونس حبوبات سرد، يك دوم فنجان حبوبات، برنج و يا ماكاروني پخته و بالاخره 3 تا 4 بيسكويت شور بزرگ و يا 2 عدد كوچك است.  از فرآورده*هاي لبني هر نوبت شامل يك فنجان شير يا ماست، يك و نيم اونس پنير طبيعي و 2 اونس پنير پرورده است و بالاخره از مواد غذايي پروتئيني بهترين مقدار براي هر وعده عبارت از 2 تا 3 اونس گوشت لخم پخته يا گوشت مرغ يا ماهي، يك دوم فنجان دانه*هاي خشك پخته، يك عدد سفيده تخم*مرغ يا 2 قاشق چاي خوري كره بادام*زميني برابر با يك اونس گوشت است.  اگر اضافه وزن داريد، وزنتان را كاهش دهيد  بسياري از مردم دچار اضافه وزن هستند. وزن بسيار زياد خطر ابتلا به فشار خون بالا، بالا رفتن سطح كلسترول، ابتلا به ديابت، *بيماري قلبي،* سكته مغزي برخي از انواع سرطان*ها، كيسه صفرا و آرتروز در مفاصل تحمل كننده وزن بدن مانند ستون فقرات، لگن*ها و زانو*ها افزايش مي*دهد. يك رژيم غذايي حاوي فيبر خوراكي زياد و چربي اندك و به همراه ورزش منظم مي*تواند به شما كمك كند كه به تدريج وزنتان را كاهش دهيد و متناسب نگه داريد.  ورزش كردن  ورزش كردن مي*تواند از ابتلا به بيماري*هاي قلبي، فشارخون بالا، ديابت، پوكي استخوان، افسردگي و احتمالا سرطان روده بزرگ، سكته مغزي و آسيب كمر جلوگيري كند. به علاوه اگر به طور منظم ورزش كنيد احساس بهتري خواهيد داشت و مي*توانيد وزنتان را در كنترل داشته باشيد.
  سعي كنيد كه 4 تا 6 نوبت در هفته به مدت 30 تا 60 دقيقه ورزش كنيد اما در عين حال هر اندازه كه مي*توانيد بهتر از اين است كه اصلا ورزش نكنيد.  حمام آفتاب نگيريد  قرار گرفتن در معرض نور خورشيد از عوامل ابتلا به سرطان پوست است كه امروزه شايعترين نوع سرطان به شمار مي*رود. بنابراين بهتر است كه يا در برابر آفتاب قرار نگيريد و يا در صورت ضرورت از پوشش و كلاه محافظ استفاده كنيد. استفاده از كرم*هاي ضد آفتاب مي*تواند در اين زمينه به شما كمك كند.  بهداشت مقاربتي و روابط جنسي سالم داشته باشيد  منظور از اين امر پرهيز از داشتن بيش از يك شريك جنسي و اين كه هر دو طرف به بيماري*هاي مقاربتي مبتلا نبوده و آلوده به مواد مخدر بويژه از نوع تزريقي نباشند. در صورت هر گونه ترديد نسبت به ابتلا به بيماري*هاي مقاربتي حتما به پزشك مراجعه كنيد.  سطح كلسترول خود را همواره كنترل كنيد  اگر كلسترول خون شما بالاست، با تغذيه مناسب آن را پايين نگه داريد.  براي اين منظور مي*توانيد ميزان مصرف چربي را كاهش داده و ورزش كنيد.  فشار خون خود را كنترل كنيد  بالا رفتن فشار خون احتمال ابتلا به بيماري*هاي قلبي، سكته مغزي و بيماري*هاي كليوي را كاهش مي*دهد. براي كنترل اين فاكتور وزنتان را كاهش دهيد، ورزش كنيد، مصرف سديم را كاهش دهيد، از مصرف الكل خودداري كنيد، سيگار نكشيد و در صورت تجويز دكتر، دارو مصرف كنيد.  واكسن*هايتان را به موقع تزريق كنيد  افراد بزرگسال بايد هر 10 سال يكبار تزريق واكسن كزاز - ديفتري را تمديد كنند. همچنين افراد 50 سال به بالا و افرادي كه در معرض ابتلا به آنفلوآنزا هستند بايد واكسن اين بيماري را تزريق كنند اگر به واكسن*هاي ديگري نيز نيازمند هستيد با پزشك*تان مشورت كنيد.  سينه*هايتان را كنترل كنيد  سرطان سينه دومين عامل شيوع مرگ و مير در بين زنان است.  از آغاز سن 20 سالگي هر ماه بازرسي و آزمايش سينه*هايتان را آغاز كنيد. به پزشك*تان بگوييد كه چطور اين كار را انجام دهيد.  به علاوه از آغاز سن 40 سالگي پزشك شما بايد هر 1 تا 2 سال يكبار اين كار را انجام دهد. پس از سن 50 سالگي نيز بايد هر 1 تا 2 سال يكبار ماموگرافي انجام دهيد.  آزمايش سرطان رحم را انجام دهيد  تشخيص سرطان رحم در زنان با انجام تست سرطان رحم امكانپذير است.  اين آزمايش را با شروع اولين تماس جنسي بعد از ازدواج و يا با رسيدن به سن 18 سالگي انجام دهيد. بايد در ابتدا سالي يكبار و به مدت 3 سال پشت سر هم اينكار را انجام دهيد تا مشخص شود كه آزمايش شما طبيعي است. از آن پس حداقل هر 3 سال يكبار اين تست را تمديد كنيد.  از پزشکتان بخواهيد كه نسبت به ساير انواع سرطان*ها شما را معاينه كند، افراد بالاي 50 سال بايد نسبت به سرطان راست روده آزمايش شده و مردان بالاي 50 سال بايد در مورد خطرات و مزاياي معاينه پروستات در رابطه با سرطان با پزشك خود مشورت كنند.  معاينه كلي بدن به طور سالانه ضروري است  در اين مورد به جاي انجام تمام آزمايشات بهترست هر فردي با توجه به شرايط فيزيكي خود آزمايشات لازم و مناسب را انجام دهد. در اين باره مي*توانيد با پزشك خانوادگي خود مشورت كنيد.

 13. #13
  Member Nutcase's Avatar
  Join Date
  Jan 2006
  Location
  far away from the concrete jungle
  Posts
  816
  hmmm, now if i could only read all that farsi script..

 14. #14
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  آب قسمت اعظم بدن همه موجودات زنده از جمله انسان را تشكيل مي دهد. تعادل در ميزان آب موجود در بدن نقش اساسي در سلامتي انسان و عملكرد ارگان هاي مختلف و تك تك سلول هاي بدن دارد.  همچنين متعادل نگاه داشتن ذخيره آب بدن، ايجاد تعادل در فشار اسمزي و الكتروليت هاي حياتي موجود در بدن را موجب مي شود و براي داشتن گردش خون سالم نيز الزامي است.  آب در اغلب غذاها و نوشيدني هاي مختلفي كه ما مصرف مي كنيم وجود دارد و در پروسه هضم غذاها به دفع مواد زائد و اضافي غذا كمك كرده و از بروز يبوست جلوگيري مي كند.  همچنين موجب دفع سموم از طريق پوست و دستگاه دفع ادرار مي شود. هنگام ابتلا به تب و بيماري هايي از قبيل اسهال و تهوع بيمار بايد مقاديري زياد آب بنوشد تا مانع كم آبي در بدن شود.  از آب حتي براي درمان برخي از ناراحتي ها و بيماري ها نيز مي توان بهره گرفت. در حدود سال ۱۸۰۰ ميلادي از هيدروتراپي يا آب درماني در اروپا براي رفع برخي از بيماري ها مورد استفاده قرار مي گرفت.  چارلز داروين ادعا مي كرد فرو رفتن يكباره در آب سرد موجب از ميان رفتن دردهاي بدنش مي شود.  تحقيقات و مطالعات بعدي تاثير مثبت يك شوك كوتاه با آب سرد را براي تحريك سيستم ايمني بدن و بهبود گردش خون مورد تاييد قرار دادند.  نوشيدن آب داغ سكسكه را رفع مي كند و سوءهاضمه و نفخ را از بين مي برد. نوشيدن آب به هنگام احساس ضعف و از حال رفتن نيز مي تواند به عنوان محرك قلب عمل كرده و حال بيمار را بهبود ببخشد. گفته مي شود «آب سخت» يا آبي كه در خود املاح كلسيم و منيزيم دارد مي تواند از بدن در برابر ابتلا به بيماري هاي قلبي محافظت كند.  نمك نيز يكي از مواد بسيار ضروري براي بدن است. بدن انسان بالغ محتوي حدود ۲۵۰ گرم كلريدسديم يا همان نمك است كه در پلاسماي خون، لنف، بزاق و عرق وجود دارد.  نمك همراه با عرق و ادرار از بدن دفع مي شود. نقش اصلي نمك در بدن ما نگاه داشتن آب كافي در بدن از طريق تنظيم فشار اسمزي و كمك به انتقال دي اكسيد كربن در خون است.  در طب «آيور ودا» طب سنتي هند نمك محرك عنصر آتش (پيتا) يكي از عناصر چهارگانه وجود محسوب مي شود كه موجب احساس انرژي در بدن است.  وجود نمك به مقدار كم در غذا موجب بهبود هضم و ترشح آنزيم هاي هضم كننده شده و تنظيم كننده اي مفيد براي دستگاه گوارش است. از محلول آب و نمك در مواقع لازم به عنوان تهوع آور و مسهل نيز استفاده مي شود.  همچنين هنگام ابتلا به اسهال يا تهوع اغلب ميزان نمك موجود در بدن نيز همراه با آب كاهش مي يابد. تعريق زياد در هواي گرم نيز مي تواند باعث كاهش نمك شود كه گاه به صورت گرفتگي در عضلات و تنگي نفس نمايان مي شود.  در چنين مواردي تزريق سرم آب و نمك به صورت وريدي يا مصرف خوراكي اين محلول مي تواند كمبود آب و نمك را جبران كرده و اين مشكل را رفع كند.  همين روش درمان در مواقع شوك و غش هاي ناشي از خونريزي نيز به كار مي رود. نمك از ساليان پيش نه تنها براي طبخ غذا بلكه براي حفاظت و نگهداري طولاني مدت مواد غذايي نيز استفاده مي شود.  از گذشته هاي بسيار دور انسان ها گوشت و مواد غذايي ديگري را با نمك سودكردن سالم نگاه مي داشتند. اما بايد توجه داشته باشيم كه اغلب توليد كننده ها براي تهيه فرآوري شده و كنسروها از مقدار نمكي بسيار بيشتر از ميزان نياز بدن ما استفاده مي كنند. از اين رو مصرف بيش از حد چنين غذاهايي مي تواند بروز مشكلاتي از قبيل ناراحتي هاي كليه را موجب شود.  اگر كليه ها در دفع نمك اضافي از طريق دفع ادرار خوب عمل نكنند باقي ماندن نمك اضافي در بدن در نهايت به بالا رفتن فشار خون مي انجامد كه خود عامل بروز بيماري هاي متعدد ديگر است.  يكي از بهترين روش هاي مقابله با اين مشكل تنظيم ذائقه افراد نسبت به نمك در كودكي است زيرا ذائقه ما و تمايل به غذاهاي كم نمك يا پرنمك چيزي جز عادت هاي بنيانگذاري شده در دوران كودكي نيست. يك روش ديگر جايگزين كردن نمك، كلريدسديم با كلريدپتاسيم است كه از مضرات كمتري برخوردار است.  محلول آب و نمك (۱ قاشق چايخوري نمك در يك ليوان آب گرم) محلولي ميكروب كش و گندزدا است. مصرف اين محلول به عنوان دهانشويه به هنگام التهاب لثه ها و زخم هاي دهاني يا به عنوان قرقره براي ورم لوزه ها و گلودرد بسيار مفيد است و با از بين بردن ميكروب هاي موجود در اين موضع ها و ممانعت از رشد بيشتر آنها عفونت را از بين مي برد.  از اين رو قرقره آب و نمك در ابتداي سرماخوردگي مي تواند تاثير بسزايي در تسريع بهبود فرد داشته باشد. با توجه به آنچه ذكر شد براي داشتن بدني سالم همواره مقدار زيادي آب بنوشيد و مقدار كمي نمك بخوريد.

 15. #15
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  ما براي زنده ماندن بايد غذا بخوريم اما تعداد كمي از ما به مزارع كه محل توليد مواد غذايي هستند دسترسي داريم.  اغلب ما مواد خوراكي را در سوپرماركت ها، ميوه فروشي، پروتئيني ها يا رستوران مي بينيم و كم پيش مي آيد كه به محل توليد آنها فكر كنيم.  تمدن سيستمي است كه انواع مواد غذايي را به بازار عرضه مي كند تا ما در سلامت كامل باشيم اما در بعضي موارد هم شكست خورده است.  آگهي هاي مواد غذايي با انگيزه سود بيشتر به نوعي هيپنوتيزم دسته جمعي درباره مواد غذايي منجر شده است كه من و شما هم تحت تاثير آن قرار گرفته ايم.  ظاهراً ما در انتخاب مواد غذايي فرصت فكر كردن درباره نيازهاي خود نداريم مگر اينكه اين رنج را به جان بخريم، خرافات را دور بريزيم و براساس آموزش هاي علمي خودمان را دوباره برنامه ريزي كنيم.  موارد زير مفاهيم كلي هستند و اطلاعاتي به دست مي دهند كه بتوانيد به خودتان فكر كنيد:


  خرافه اول: اگر چيزي در فروشگاه عرضه شده پس مشكلي ندارد


  تا به حال هيچ آگهي تبليغاتي درباره مواد غذايي پخش نشده كه آن ماده غذايي را براي سلامتي مضر بداند. همه آنها به خواص سالم و مغذي غذاها اشاره مي كنند حتي درباره شير، نوشابه ها، شكلات و آب نبات.  پس از يك عمر گوش دادن، نگاه كردن و خواندن آگهي هاي بازرگاني همه ما انبار بزرگي از پيش فرض ها در مورد مواد غذايي داريم كه هيچ ربطي به خواص واقعي آنها ندارد.  بنابراين وقتي براي خريد به سوپرماركت مي رويد نه تنها احساس امنيت مي كنيد بلكه فكر مي كنيد به محيط صميمانه اي وارد شده ايد كه به تغذيه و سلامت شما اهميت مي دهد.  اما هيچ چيز گوياتر از حقيقت نيست. به چشم فروشندگان موادغذايي يا رستوران دارها شما يك كيف پر از پول هستيد. مسئله اين است كه آنجا را با كمترين پول باقي مانده در كيفتان ترك كنيد.  بنابراين مناسب ترين عمل همان رفتاري است كه سرباز بايد در ميدان مين در پيش بگيرد. اگر انتخاب صحيح داشته باشيد سالم بيرون مي آييد و اگر اشتباه كنيد مي ميريد.  آدم در ميدان مين سريع مي ميرد ولي در سوپرماركت يا رستوران به تدريج، طوري خريد كنيد كه انگار سوپرماركت ميدان مين است.
 16. #16
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  خرافه دوم: فست فود خوب است


  رستوران فست فود زنجيره اي جديدي را تصور كنيد كه وقتي وارد مي شويد و پول مي پردازيد، يك كيسه غذا (مثل اسب) به گردنتان مي اندازند.  گنجايش آن زياد است و هر وقت خواستيد بيشتر غذا بخوريد كافي است آن را تكان بدهيد. حتي مي توانيد همين طور كه غذا مي خوريد به سراغ كارتان برويد چون دست هايتان آزاد است.  غذاي داخل كيسه هم مخلوطي از بافت هاي چربي با مقدار زيادي نمك و شكر است. مي توانيد با آن نوشابه هم بخوريد. در اين رستوران كم و بيش همان غذايي سرو مي شود كه ساير فست فودها به خورد مردم مي دهند، فقط سريع تر است.


  چطور است؟ فست فود هم مثل همين است. شما هيچ نظارتي بر روش آماده سازي آن نداريد. فست فود پر از چيزهايي است كه آدم را معتاد مي كند و خوشمزه است: چربي، شكر و نمك كه منجر به بروز ناراحتي هاي گوارشي هم مي شود.
  غذا خوردن در فست فودها را به حداقل برسانيد.


  خرافه سوم: مواد غذايي فرآوري شده سالم و خوشمزه هستند


  اين روزها در تمام خواروبارفروشي ها غذاهاي آماده و نيمه آماده به وفور يافت مي شوند. اما بعضي از آنها ديگر شبيه غذا نيستند مثل كيك هاي مربايي.  بعضي ديگر هنوز اصالت خود را حفظ كرده اند با اين حال به برچسب محتويات آن نگاه و بعد خون گريه كنيد. با خوردن غذاهاي آماده نه تنها ماده غذايي اصلي را مي خوريد بلكه مواد ديگري را هم كه براي مزه بهتر و ماندگاري طولاني تر به آن زده اند را نوش جان مي كنيد.  برچسب ها معمولاً بهترين تاريخ مصرف را هم اعلام مي كنند كه هر چه طولاني تر باشد مشخص مي كند چقدر بيشتر مواد نگهدارنده و افزودني هاي شيميايي در آن هست. اين مواد غذايي در كوتاه مدت بي دردسر و مناسب به نظر مي آيند اما آيا به نظر شما جوانمرگ شدن يا ابتلا به بيماري هاي حاد در سال هاي آينده هم همين قدر خوب است؟ هشدار كبري!


  خريد و مصرف مواد غذايي فرآوري شده را به حداقل برسانيد.
 17. #17
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  خرافه چهارم: پختن غذا به هضم آن كمك مي كند


  ما در دوراني زندگي مي كنيم كه تقريباً هرچه مي خوريم پخته است. وقتي كه همه چيز به جز سالاد پخته مي شود پرسش از خرد پخت غذا سخت است.  خرد عمومي پخت غذا اين است كه قابليت هضم را افزايش مي دهد و باعث مي شود رايحه دل انگيز غذاها آزاد شود. واقعيت اين است كه پختن در بيشتر غذاها باعث شكسته شدن مواد مغذي آنها مي شود بنابراين بيشتر مواد مغذي آن در طول پخت از بين مي رود.


  بعضي مواد غذايي هم هستند كه بايد حتماً پخته شوند چون پيش از پختن آنقدر سفت هستند كه نمي شود آنها را خورد. البته اين دسته بخش بسيار كوچكي از آنچه مي خوريم را تشكيل مي دهند.  گوشت هم حتماً بايد خوب پخته شود. در مورد عطر غذا هم همه چيز به عادت برمي گردد. اگر خودتان را به غذاي پخته عادت بدهيد طبيعتاً به نظرتان خوشمزه تر هم مي آيند.اگر مي توانيد چيزي را خام بخوريد، همين كار را بكنيد.


  خرافه پنجم: خوردن سه وعده غذا در روز بهترين روش است


  حتماً اين يكي را از مادرتان زياد شنيده ايد. مادران زود گول تبليغات كاذب غذايي را مي خورند. البته همه ما همين طور هستيم.  به علاوه براي مادران راحت تر است كه هر روز به بچه ها در سه موقع منظم غذا بدهند. باور كنيد بدن شما در غياب اعتياد غذايي بهتر از هر كس ديگري مي داند بايد غذا بخوريد يا نه. با اين حال از گرسنگي اعتيادگونه به ماده غذايي خاص بترسيد.  اگر گرسنه هستيد اما فقط شيريني مي خواهيد، مواظب باشيد شما واقعاً گرسنه نيستيد بلكه در وضعيت اشتياق اعتيادگونه قرار گرفته ايد.فقط وقتي غذا بخوريد كه گرسنه ايد.


  خرافه ششم: شير و فرآورده هاي آن مواد غذايي خيلي خوبي هستند


  اين يكي نتيجه قضيه كلي گوشت است. «رژيم غذايي وقتي متعادل است كه هر روز شير، ماست، كره، پنير و خامه بخوريد» يا «فقط شير مي تواند كلسيم مورد نياز بدن را تامين كند».  درحالي كه كلسيم با خوردن مقدار كافي از سبزيجات هم تامين مي شود. از طرفي در شير و فرآورده هاي آن كازئينات كلسيم هم هست كه ماده اصلي چسب چوب است.لبنيات را به اندازه بخوريد.


  خرافه هفتم: اگر غذايي طبيعي است، پس هر چه مي خواهيد از آن بخوريد


  اين خرافه پيشرفته اي است كه كساني كه چند سال رژيم غذايي سالمي را دنبال كرده اند القا مي كنند. مثلاً مي گويند چون عسل، سيب، پرتقال (يا هر چيز ديگر طبيعي) مستقيماً از طبيعت به دست آمده اند مي توانيد براي رفع گرسنگي هر چه قدر كه مي خواهيد از آن بخوريد.اما اين طور ها هم نيست.  معمولاً عسل پيش از بسته بندي فرآوري مي شود و محصول به دست آمده ۷۵ درصد شكر دارد. از طرفي ساير مواد مغذي آن هم در طول فرآيند از بين مي رود كه جايگزيني براي آن نيست.  سيب ها كم شيرين تر شده اند با اين حال مي توان آنها را به معتادان به قند خوراند. پرتقال ها هم بيش از حد فروكتوز دارند (كه بهتر از ساكاروز نيست) و وقتي آنها را آب مي گيرند مقدار زيادي شكر به آن مي زنند درحالي كه فيبر موجود در پرتقال كامل هم در آن نيست. تقريباً هر ماده غذايي كه بي رويه خورده شود براي سلامتي مضر است.


  وقتي كه در رژيم غذايي خود مواد طبيعي متنوع بگنجانيد، فقط وقتي غذا بخوريد كه گرسنه هستيد و تمرينات ورزشي منظم انجام دهيد و به فكر دستگاه گوارش خود باشيد و البته به غذا خوردن هم معتاد نباشيد اشتهايتان خود به خود تنظيم مي شود.اگر به غذا خوردن معتاد شويد هر چه بيشتر و بيشتر غذاهاي طبيعي مي خوريد.  كسي كه به غذا خوردن معتاد شود معده اش چند برابر آنچه بايد باشد كشيده مي شود. چنين معده اي تا وقتي كه مقدار زيادي غذا وارد آن نشود احساس پر شدن و سيري نمي كند.  بنابراين رعايت تعادل در مقدار، بخش مهمي از استراتژي جنگي شما براي سالم غذا خوردن است. اگر در مقدار غذا مشكل داريد هر روز صبح كه از خواب بيدار مي شويد، غذايي را كه آن روز مي توانيد بخوريد كنار بگذاريد كه بسته به مقدار فعاليت تان نبايد بين ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ كالري باشد.  فرد متوسطي كه كار نشسته انجام مي دهد حدود ۱۵۰۰ كالري و كسي كه فعاليت بدني شديد دارد حدود ۳۰۰۰ كالري غذا نياز دارد.  فرض بر اين است كه شما در حال آماده شدن براي مسابقات مردان آهنين يا چيزي شبيه به آن نيستيد. اگر چند هفته به اين ترتيب عمل كنيد وضعيت گرسنه شدن شما به حالت طبيعي بازمي گردد چرا كه معده دوباره به اندازه طبيعي خود جمع مي شود و نيازي نيست به مقدار زياد غذا بخوريد.


  مواد غذايي طبيعي و فرآوري نشده را با تنوع گسترده و نه در مقدار زياد بخوريد.


  خرافه هشتم: بهترين روش كم كردن وزن رژيم گرفتن است


  هر سال در سراسر جهان مردمي كه با اين شعار هيپنوتيزم شده اند ميلياردها دلار پول خرج مي كنند. با اين روش چندين ميليون تن چربي آب مي شود.  اما از طرف ديگر كساني كه قبلاً با اين رژيم ها وزن كم كرده اند چند ميليون تن چربي بيشتر جذب مي كنند. رژيم گرفتن مشكل اصلي را حل نمي كند.  مشكل اصلي كيفيت پايين مواد غذايي، اعتياد به مواد غذايي به خصوص و عادات غذايي ناكارآمد است. تحقيقات نشان داده است كساني كه رژيم هاي غذايي سخت مي گيرند بيش از ۹۵ درصد بيش از قبل اضافه وزن پيدا مي كنند. هيچ وقت رژيم نگيريد.


  خرافه نهم: بايد هميشه تمام غذايي كه در بشقابتان هست را بخوريد


  اين خرافه را هم پدر و مادرهايي درست كرده اند كه دلشان نمي خواسته بعد از اينكه فرزندشان سير شد و دست از غذا خوردن كشيد بشقاب او را تميز كنند.  البته اين به معني اسراف كردن نيست، هر بار مقدار كمي غذا در بشقاب خود بكشيد و پس از تمام شدن آن از خود بپرسيد آيا هنوز گرسنه هستم، اگر جواب منفي بود ديگر غذا نخوريد.  تنها رازي كه آدم هاي هميشه لاغر دارند همين است. اگر هنوز غذا در بشقابتان مانده آن را براي وعده بعد كنار بگذاريد.
  وقتي سير شديد دست از غذا خوردن بكشيد.


  خرافه دهم: ته بندي بين وعده هاي غذايي خوب است به شرط آنكه آنچه مي خوريد سالم باشد


  خيلي از مردم در طول روز مدام دهانشان مي جنبد. وقتي هم كه كمي درباره تغذيه اطلاعات به دست مي آورند سعي مي كنند بين وعده ها فقط مواد غذايي سالم بخورند.  وظيفه اصلي معده و روده كوچك هضم غذا است. مرحله نخست هضم ترشح تپيالين از غدد بزاقي است. هضم نشاسته از اينجا شروع مي شود.  مرحله بعد اسيدي كردن غذا در معده است كه باعث شكستن پروتئين ها و آماده شدن آن براي هضم بيشتر در روده كوچك مي شود.  غذا تقريباً دو ساعت در معده تحت شكست اسيدي قرار مي گيرد. پس از آن به روده كوچك مي رود. معده حداقل دو ساعت پس از آخرين غذا آمادگي ورود غذاي بعد را دارد.  اگر قبل از دو ساعت لازم باز هم غذا بخوريد غذاي جديد با قبلي مخلوط مي شود و يا غذاي قبلي بيش از دو ساعت در معده مي ماند يا غذاي بعدي زودتر وارد روده كوچك مي شود. به هر حال به ضرر شما است.  در حالت اول غذا بيش از حد اسيدي مي شود و ارزش غذايي خود را از دست مي دهد و در حالت دوم غذا كامل هضم نمي شود چون بخشي از مرحله اسيدي شدن را رد مي كند.


  بين زمان خوردن تان حداقل سه ساعت فاصله بگذاريد.

 18. #18
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  رژيم بدون گوشت و بدون لبنيات با مجوز خوردن تخم مرغ، يعني رژيم گياهخواري همراه با تخم مرغ تعادل بين كربوهيدرات ها و پروتئين ها را ايجاد مي كند.  چنين رژيمي بايد سرشار از فيبر باشد و در آن از گياهان پرورش يافته به روش طبيعي و غيرشيميايي استفاده شود. چنين رژيمي تنها به دلايل تغذيه اي پيشنهاد مي شود بدون آنكه به ملاحظات روحي و محيطي توجه شود كه البته اين موارد هم مهم هستند.


  بهبودي از بيماري در كساني كه چنين رژيمي دارند سريع تر اتفاق مي افتد. سرعت بهبودي بازتابي از سلامت عمومي است و اكثر پزشكان به آن توجه مي كنند.


  از طرفي براي هر جانداري گونه طبيعي و ايده آل غذايي هست كه با آن جاندار بتواند حداكثر نيروي حياتي مورد نيازش را توليد كند. نوع ماده غذايي اي كه هر جاندار خاص با آن بهترين رشد را دارد با انطباقي كه آن گروه با غذاهاي در دسترس خود در طول چند ميليون سال گذشته پيدا كرده تخمين زده مي شود.


  ما پستاندار هستيم و از جد مشتركي با ساير پستانداران به وجود آمده ايم. داروين حق داشت. نزديك ترين خويشاوند جاندار ما شامپانزه است و نخستين پستاندار زنده لمور (ميمون ماداگاسكار) بوده است؛ جانور كوچك شبگردي با چشم هاي بزرگ كه در كف دست جا مي گرفت و در ماداگاسكار-جزيره اي در جنوب شرق سواحل آفريقا-پيدا شد.  ماداگاسكار در عصر دايناسورها از قاره آفريقا جدا شد و گونه هاي غذايي آن با گونه هاي يكصد ميليون سال جديد مطابقت ندارد. بنابراين تكامل در ماداگاسكار كند پيش رفت و لمور تقريباً در اين همه سال بدون هيچ تغييري باقي ماند.  نكته جالب درباره لمور اين است كه اين خانواده، گوشتخوار نيست. با اين حال به تازگي كشف شده كه شامپانزه هاي وحشي هرگاه بتوانند گوشت مي خورند. به نظر مي رسد جايي روي خط تكامل بعضي چيزها تغيير كرده اند.


  انسان و شامپانزه زماني حدود شش يا هفت ميليون سال پيش از يك جد مشترك به وجود آمدند. ساير پستانداران به خصوص گربه سانان و سگ سانان به تدريج كاملاً گوشتخوار شدند. دندان هاي آنها طوري تغيير شكل يافتند كه بتوانند گوشت را بدرند و پنجه هايشان طعمه را براي قطعه قطعه كردن نگه دارد.  همچنين دستگاه روده اي كوتاه براي هضم سريع گوشت اصلاح شد چرا كه گوشت از غذاهاي گياهي زودتر فاسد مي شود. همچنين اين جانوران تند و تيزتر شدند تا بتوانند صبحانه، ناهار و شام خود را شكار كنند. ساير پستانداران چنين ويژگي هايي نداشتند.

 19. #19
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  تغذيه سالم همانطور كه در سلامت كل بدن ضروري است بي ترديد براي رشد سالم موها نيز اهميت دارد.  به گفته متخصصان اگر چه بدن ما به انواع مختلف ويتامين ها و مواد معدني براي انجام فعاليت هاي مناسب بدن نيازمند است اما چند نوع مشخص از آنها براي سلامت و رشد موها كاربرد داشته و ضروري است.  وقتي يك رژيم جديد ويتاميني را آغاز مي كنيد، معمولاً ۲ تا ۳ ماه وقت لازم است تا نتايج به كار بردن آن را بر روي وضعيت موي خودتان ببينيد.اين بدين معني است كه صبوري و ادامه دادن براي رسيدن به نتيجه مطلوب بسيار حايز اهميت است.  همچنين بسيار مهم است كه قبل از شروع هر برنامه ويتاميني جديد حتماً موضوع را با پزشك خود در ميان بگذاريد بويژه اگر بيماري يا مشكل خاص سلامتي و بهداشتي داريد.  ويتامين هاي لازم براي حفظ سلامت موها عبارتند از:  ويتامين A  اين ويتامين آنتي اكسيداني است كه به توليد چربي سالم در پوست سر كمك مي كند.منابع غذايي حاوي ويتامين A شامل روغن كبد ماهي، گوشت، شير، پنير، تخم مرغ، اسفناج، كلم بروكلي، كلم پيچ، هويج و هلو به مقدار روزانه ۵۰۰۰ واحد بين الملي است.  لازم به ذكر است كه مصرف بيش از ۲۵ هزار واحد بين المللي در روز از اين ويتامين مسموميت ايجاد كرده و مي تواند موجب ريزش مو و يا ساير مشكلات جدي براي سلامتي شود.  ويتامين C  اين ويتامين آنتي اكسيداني است كه به حفظ سلامت پوست و موها كمك مي كند.  ميوه هاي خانواده مركبات، توت فرنگي ها، كيوي، آناناس، گوجه فرنگي، فلفل سبز، سيب زميني و سبزيجات داراي برگ سبز تيره منابع سرشار از ويتامين C هستند.مقدار مورد نياز اين ويتامين روزانه ۶۰ ميلي گرم است.  ويتامين E  اين ويتامين آنتي اكسيداني است كه گردش خون در پوست سر را تقويت مي كند.منابع غذايي حاوي اين ويتامين شامل روغن سبزيحات منجمد شده، روغن پوست گندم، دانه هاي سويا، دانه هاي خام و دانه هاي روغني، حبوبات خشك و سبزيجات برگ پهن هستند.  مقدار مورد نياز اين ويتامين روزانه ۴۰۰ واحد بين المللي است.مصرف زياد اين ويتامين مي تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده و تشكيل لخته هاي خوني را كاهش دهد.افرادي كه داروي فشار خون يا ضد انعقاد مصرف مي كنند بايد قبل از مصرف مكمل هاي ويتامين E با پزشك معالج خود مشورت كنند.  بيوتين  اين ويتامين توليد كراتين را افزايش داده و از ريزش مو جلوگيري مي كند.مخمر آب جو، تمام انواع غلات، زرده تخم مرغ، جگر، برنج و شير مهمترين منبع حاوي اين ماده هستند.  مقدار مورد نياز بيوتين روزانه ۱۵۰ تا ۳۰۰ ميكروگرم است.  نياسين ويتامين B3  اين ويتامين گردش خون در پوست سر را تقويت مي كند.منابع سرشار از اين ويتامين مخمر آب جو، پوست گندم، ماهي، مرغ، بوقلمون و گوشت هستند.  مقدار مورد نياز نياسين در روز ۱۵ ميلي گرم است.لازم به ذكر است كه مصرف بيش از ۲۵ ميلي گرم در روز از اين ويتامين خطرات جدي براي سلامت بدن در پي دارد.  اينوسيتول  اين ماده معدني باعث سالم ماندن فوليكول هاي مو در سطح سلولي مي شود.اين ماده بيشتر در تمام انواع غلات، مخمر آب جو، جگر و مركبات يافت مي شود.  اسيد پانتوتنيك ويتامين B5  اين ويتامين مانع از سفيدي و ريزش موها مي شود.دانه هاي تمام غلات، مخمر آب جو، گوشت و زرده تخم مرغ منابع غني از ويتامين B5 هستند.مقدار مصرف روزانه اين ويتامين ۴ تا ۷ ميلي گرم است.  ويتامين B6  اين ويتامين مانع از ريزش مو شده و ملانين را كه رنگدانه هاي تأمين كننده رنگ مو هستند تقويت مي كند.  منابع اصلي غذايي حاوي اين ويتامين شامل مخمر آب جو، جگر، دانه هاي تمام انواع غلات، سبزيجات، گوشت و زرده تخم مرغ هستند.  مقدار مورد نياز اين ويتامين روزانه ۱‎/۶ ميلي گرم است.مصرف مقدار زياد اين ويتامين باعث بي حسي و كرخ شدن دست ها و پاها مي شود.  ويتامين B12  اين ويتامين مانع از ريزش مو مي شود.  مهمترين منابع غذايي حاوي ويتامين فوق مرغ، ماهي، تخم مرغ و شير است و مصرف روزانه ۲ ميلي گرم آن توصيه مي شود.
 20. #20
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  اين روزها خورشيد با سخاوتمندي هر چه تمام تر مي تابد و هوا هم روزبه روز گرم تر مي شود. اين هواي گرم هيچ خاصيتي نداشته باشد، اشتهاي آدم را كمتر مي كند و همين طور كه از تعداد لايه هاي لباسمان كم مي كنيم شايد بهترين فرصت براي اين باشد كه وزنمان را هم كمي كم كنيم.  چون چاقي باعث احساس گرماي بيشتر مي شود و لاغرترها معمولاً تابستان را راحت تر مي گذرانند. خوشبختانه ميوه و صيفي هاي رنگارنگ فصل تابستان هم جايگزين مناسبي براي غذاهاي چرب و چيلي زمستاني هستند.  كارشناسان تغذيه بهترين رژيم غذايي را براي روزهاي گرم تابستان روزانه معادل ۵/۴ فنجان ميوه، سبزي و صيفي و سه وعده لبنيات بدون چربي يا كم چربي مي دانند.  به اين ترتيب مواد غذايي كم كالري طبيعي غني از فيبر، كلسيم و ساير مواد مغذي مورد نياز بدن مانند ويتامين ها به ميزان كافي به بدن مي رسد. شخص تا چند ساعت بعد از خوردن غذاهاي سرشار از فيبر احساس سيري مي كند و به اين ترتيب احساس سيري موقت و بلافاصله احساس گرسنگي كنترل مي شود.  خوردن مواد غذايي سرشار از فيبر همچنين به كنترل قند خون از طريق كاهش سرعت هضم و پيشگيري از سرازير شدن قند به خون كمك مي كند.  بسياري از اين پيشكش هاي تابستاني براي بدن منافعي دارند كه شايد از آنها آگاه نباشيد. ميوه و سبزي آنتي اكسيدان دارند كه پيري را به تاخير مي اندازد، از انسان در برابر سرطان و سكته محافظت مي كنند، فشار خون را تنظيم مي كنند، قلب را سالم نگه مي دارند و نيز چون كالري پاييني دارند از بروز چاقي جلوگيري مي كنند كه خود نشانه اي از سلامتي است.  ايراني هاي ديزي خور قديم در فصل تابستان تغيير ۱۸۰ درجه اي در رويه غذا خوردن خود مي دادند و از چربي و گوشت به آب دوغ خيار روي مي آوردند كه در اين فصل بهترين غذا است.  راهنمايي هاي عمومي زير در انتخاب خوردني و آشاميدني هاي مناسب تابستان به شما كمك مي كند:  - آب بهترين نوشيدني براي فرونشاندن عطش است  آب مهمترين عامل خنك نگه داشتن بدن است. اگر سطح رطوبت بدن بالا باشد عرق زود بخار نمي شود و همين امر باعث مي شود گرماي بدن به روش مطلوبي آزاد شود و بدن را خنك كند.  به همين دليل لازم است در روزهاي گرم تابستان حتي اگر تشنه نيستيد مدام آب بخوريد. به كساني كه بيرون از خانه زير آفتاب داغ كار مي كنند يا حتي اگر براي خريد بيرون مي روند توصيه مي شود هر يك ربع يا ۲۰ دقيقه يك ليوان آب بنوشند چون گرماي هوا باعث افزايش ضربان قلب مي شود و مكانيسم خنك كننده بدن از طريق فرستادن خون بيشتر به ماهيچه ها به كار مي افتد.  تحقيقات نشان مي دهد بدن در اين فرآيند هر ساعت حدود يك ليتر آب از دست مي دهد. پس اگر زير آفتاب مي رويد حتماً همراه خود آب ببريد و حتي اگر احساس تشنگي نمي كنيد مدام آب بنوشيد.  - از آشاميدن نوشيدني هاي كافئين دار، گازدار و بسيار شيرين بپرهيزيد.  از جايگزين كردن انواع نوشابه ها و آب ميوه هاي آماده به جاي آب خودداري كنيد. تمام اين نوشيدني ها حاوي نگهدارنده، رنگ و شكر هستند.  طبيعت آنها اسيدي و مدر است و از طريق افزايش ادرار باعث كم شدن سطح مايعات بدن مي شوند. بسياري نوشابه ها اسيد فسفريك رقيق شده هم دارند كه به لايه داخلي معده آسيب مي رساند و عملكرد آن را مختل مي كند.  زياد نوشيدن اين نوشابه ها سطح فسفر خون را بالا مي برد كه باعث جدا شدن كلسيم از استخوان ها و ورود آن به خون مي شود. كنده شدن كلسيم، استخوان را متخلخل و شكننده مي كند كه منجر به جرم گرفتن دندان، سنگ كليه، آرتروز و پوكي استخوان مي شود.  اين نوشابه ها همچنين سطح مواد معدني بدن را آنقدر پايين مي آورند كه آنزيم ها ديگر قادر به ادامه فعاليت نيستند و در نهايت منجر به سوء هاضمه مي شوند.  - مايعات خيلي سرد ننوشيد.  شايد شما هم ترجيح مي دهيد در تابستان ليوان آب يا نوشيدني خود را پر از يخ كنيد اما پس از نوشيدن چنين مايعاتي فقط مدت بسيار كوتاهي احساس خنكي خواهيد كرد.  در واقع چنين نوشيدني هايي هيچ كمكي به خنك شدن بدن نمي كند چون نوشيدن مايعات خيلي سرد موجب انقباض جزيي رگ هاي پوستي و كند شدن روند از دست دادن گرما مي شود.  - آب ليمو و شير بي چربي بنوشيد.  براي تامين مجدد مواد مغذي كه از طريق تعرق از بدن دفع مي شوند آب ليموي رقيق شده، شير بدون چربي، دوغ يا ساير آب ميوه هاي كاملاً طبيعي را در رژيم غذايي روزانه خود جاي دهيد.  - ميوه و سبزي زياد بخوريد.  انواع سبزي، صيفي و ميوه در فصل تابستان به وفور يافت مي شوند. آنها را به شكل سالاد سرد به جاي وعده غذايي روزانه ميل كنيد.  مي توانيد ميوه ها را در مخلوط كن با شير به صورت ميلك شيك در آوريد اما به آن شكر اضافه نكنيد. توجه داشته باشيد سبزي و ميوه هاي گرم براي اين فصل مناسب نيستند و بايد مصرف آنها را به حداقل برسانيد. موز، خرما، اسفناج، فلفل تند، پياز و سير از اين دسته اند.  ميوه هاي خشك شده را هم فعلاً از برنامه غذايي خود كنار بگذاريد و به جاي آن ميوه تازه و آب ميوه بيشتر بخوريد.  - از خوردن مواد غذايي شيري بپرهيزيد.  در فصل تابستان مواد غذايي خيلي شيرين به خصوص عسل و شيره انگور يا خرما نخوريد و به همان قند طبيعي ميوه ها بسنده كنيد.  - غذاي سبك، مغذي و كم چرب بخوريد.  خوردن چربي و روغن باعث گرم تر شدن بدن مي شود. در اين فصل خوردن غذاهاي سرخ كردني مانند كتلت و كوكو، سيب زميني سرخ كرده، چيپس و سمبوسه را به حداقل برسانيد. 21. #21
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  خوردن غذاهاي تند، پر ادويه و شور را محدود كنيد.  بدن نمك مورد نياز خود را به صورت طبيعي از ميوه و سبزي تامين مي كند. اگر نمك اضافي به بدن وارد شود در جريان هضم از بدن خارج مي شود.  به همين دليل است كه هرگاه غذاي شور مي خوريد پس از آن احساس تشنگي مي كنيد و بايد مدام آب بخوريد. همچنين نمك زياد باعث بالا رفتن فشار خون مي شود.  - پروتئين حيواني را با حبوبات و لبنيات جايگزين كنيد.  پروتئين حيواني ميزان متابوليسم بدن را افزايش مي دهد و همين امر موجب افزايش گرماي بدن مي شود. بنابراين سعي كنيد در تابستان خوردن پروتئين حيواني را به حداقل برسانيد.  انواع حبوبات سرشار از مواد مغذي در تابستان جايگزين مناسبي براي گوشت هستند. لوبياها، عدس، لپه، لپه باقالي و نخود همه منابع غني پروتئين، فيبر و آهن هستند.  فيبر موجود در آنها باعث مي شود مدت بيشتري احساس سيري كنيد و به اين ترتيب در برابر وسوسه خوردن غذاهاي پرچربي بيمه مي شويد. حبوبات چربي ندارند يا خيلي كم دارند و نسبت به گوشت هنوز خيلي ارزان ترند.  كالري و چربي اشباع شده اي كه از طريق حبوبات به بدن مي رسد خيلي كمتر است و هيچ كلسترولي هم ندارند. فيبر قابل انحلال موجود در حبوبات همچنين به تنظيم كلسترول موجود در خون كمك مي كند.  پروتئين لبنيات به خصوص ماست هم در گرماي تابستان جايگزين مناسبي براي گوشت است كه هم به خنك شدن بدن و هم به لاغري كمك مي كند.  ماست تركيب شگفت انگيزي از پروتئين، كلسيم و كربوهيدرات است كه هم احساس سيري مي آورد و هم حاوي ميكرو ارگانيسم هاي فعالي است كه قدرت سيستم ايمني بدن و معده را افزايش مي دهند.  در روزهاي گرم تابستان وعده هاي غذايي را به تعداد بيشتر و حجم كمتر تقسيم كنيد.  مراقبت هاي غذايي در پيك نيك  تعطيلي مدارس در تابستان براي خانواده ها فرصتي به وجود مي آورد كه به دشت و صحرا بروند و يك روز داغ را زير سايه درختان كنار رودخانه بگذرانند.  شايد مهمترين بخش اين سفرهاي يك روزه فرآيند آماده سازي و خوردن غذا باشد. با گرم شدن هوا حتي در خانه هم بايد براي جلوگيري از فساد مواد غذايي مراقبت هاي ويژه به عمل آورد و اين امر در بيرون از خانه اهميت بيشتري هم پيدا مي كند.  براي اينكه تفريح شاد تابستاني شما به مسموميت و دوا و دكتر ختم نشود موارد زير را رعايت كنيد:  - مواد غذايي سرد را سرد و گرم را گرم نگه داريد.  اگر غذا را در خانه آماده مي كنيد و با خود مي بريد بايد آن را تا موقع خوردن گرم نگه داريد. دماي غذاي گرم بايد حداقل ۶۰ درجه سانتيگراد باشد.  براي اين منظور ظرف غذا را خوب با پارچه بپيچيد و در ظرف عايق بندي شده بگذاريد. مواد غذايي خام كه به طور معمول در يخچال نگهداري مي شوند را بايد در تمام طول راه خنك نگه داريد.  براي اين منظور از يخدان، يخ و بسته هاي سرمازا استفاده كنيد تا دماي آن زير چهار درجه سانتيگراد بماند. نوشيدني ها و مواد غذايي فاسد شدني را در يخدان هاي جداگانه بگذاريد.  گوشت، مرغ و ماهي به صورت يخ زده مدت طولاني تري خنك مي مانند. آنها را همان طور يخ زده در يخدان بگذاريد. اما آنها را طوري بسته بندي كنيد كه وقتي در طول راه يخ آنها به تدريج باز مي شود آبشان با ساير مواد غذايي به خصوص سبزي و ميوه ها آغشته نشود.  اگر مي خواهيد به گوشت، مرغ يا ماهي ادويه يا سسي بزنيد اين كار را در خانه و پيش از فريزكردن انجام دهيد. به اين ترتيب طعم بيشتري به خود مي گيرند.  مضاف براينكه در پيك نيك شرايط بهداشتي مناسب اين كار فراهم نيست. به ياد داشته باشيد يخدان را در طول مسير در جايي از خودرو بگذاريد كه نسبتاً خنك تر باشد و نور آفتاب مستقيم به آن نتابد. همچنين باز كردن در آن را تا جايي كه ممكن است محدود كنيد.  - سبزي و ميوه را پيش از آنكه در يخدان بگذاريد خوب بشوييد و ضدعفوني كنيد.  ميوه و صيفي جاتي كه پوست سفتي دارند را زير آب شير با فرچه مخصوص بشوييد. آنها را با حوله كاغذي يا پارچه اي خشك كنيد و سپس در يخدان بگذاريد. شست وشو را هيچ گاه به آب رودخانه مقصد موكول نكنيد.  - بهداشت غذايي با شستن دست ها پيش از هر كاري آغاز مي شود.  در پيك نيك هم اين كار را با آب و صابون انجام دهيد و دستتان را با دستمال كاغذي خشك كنيد. مي توانيد از دستمال مرطوب هم استفاده كنيد.  - در طول تهيه غذا مواظب باشيد بشقاب و ساير ابزار آشپزي و غذا خوردن كثيف نشوند.  اگر در بشقابي گوشت، مرغ يا ماهي خام گذاشتيد ديگر در آن غذاي آماده نگذاريد مگر آنكه پيش از آن، ظرف را با آب گرم و مايع ظرفشويي بشوييد.  - اگر كباب درست مي كنيد مراقب باشيد .  در مدت مناسب دماي لازم به تمام قسمت هاي گوشت يا مرغ يا ماهي برسد. نه اينكه سطح آنها برشته شود و داخل شان خام بماند.

 22. #22
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  طى چند سال گذشته انواع تنقلات يا وعده*هاى ميان غذايى به سرعت جاى خود را در فرهنگ غذايى كشورهاي مختلف جهان باز كرده*اند. مصرف اين خوراكيها نه تنها تغيير ذائقه بلكه اشتهازدگى هم به دنبال دارد.  غذا يا خوراكى بايد تأمين كننده انرژى و عناصر اوليه مورد نياز بدن باشد. بسيارى از خوراكي*ها پس از ورود به بدن تنها صرف توليد انرژى مى*شوند. اما عناصر اوليه موادى هستند كه درون بدن نقش كنترل كنندگى و سازندگى برعهده دارند. اين مواد درون بدن ساخته نمى*شوند در نتيجه بايد از راه خوراكيها تأمين شوند.  تركيبات و عناصر تشكيل دهنده بدن همان تركيبات موجود در طبيعت هستند كه گاه درون بدن دستخوش كمى تغيير و تحول مى*شوند. به عنوان مثال آهن بدن با تيرآهن*هاى ساختمانى كمى فرق دارد. اما در واقع مواد اوليه درون بدن هم مثل آجرهاى كوچكى هستند كه كنار هم ساختمان بدن را تشكيل مي*دهند. بدن تمامى موجودات زنده مرتب در حال تغيير و نوسازى است در نتيجه براى حفظ سلامت و تعادل آن بايد اين مواد اوليه ساختمانى در دسترس سلولها باشند.  نقش عناصر اوليه قبل از به پايان رسيدن سن رشد بسيار مهم*تر و پررنگ است. دوران نوزادى و كودكى بخصوص سنين زير پنج سال سنين پايه*اى رشد محسوب مى*شوند.  اين دوران زمانى است كه به دليل فعاليت ژنهاى رشد تمامى اندامهاى درونى بدن در حال نمو و تكامل هستند. به عنوان مثال ژنهاى تعيين كننده ميزان قد در استخوانها فعالند.  حال اگر مواد اوليه مورد نياز رشد استخوان در دسترس باشد استخوانها تا جايى كه ژنها دستور بدهند رشد مى*كنند. از مواد اوليه مورد نياز رشد استخوانها مي*توان به كلسيم و ويتامين د اشاره كرد. فقر هر كدام از اين دو در مواد غذايى روند رشد را با ضعف روبرو مى*كند.  با به پايان رسيدن سن رشد ژنهاى تنظيم كننده رشد براى هميشه خاموش مى*شوند. بعد از دوران رشد فرم تغيير ساختمانى زيادى نخواهد كرد. اين شكل و فرم تا پايان عمر حفظ مى*شود. در نتيجه جبران كاستى*ها و ضعف*هاى ساختمانى ناشى از فقر اين عناصر اوليه و ضرورى متاسفانه جبران ناپذير است.  اين كمبودها منجر به كاهش توانايى*هاى فردى و ضعف عمومى بدن مى*شود. آسيب*هاى ناشى از فقر مواد غذايى تا قبل از رسيدن به سن بلوغ تأثير يكسانى روى دخترها و پسرها دارد. اما بعد از دوران بلوغ دامنه آسيب*ها در دختران گسترده*تر و جدى*تر مى*شود.  بخصوص آنكه زنان بايد در دوران باردارى و شيردهى از ذخاير درونى بدن خود استفاده كنند. اين كمبودها نه تنها سلامت بدن مادر بلكه سلامت جنين را نيز تهديد مى*كند.  عادات و فرهنگ غذايى از خانواده آغاز مى*شود. ترديدى نيست كه هر كدام از افراد سليقه و ذائقه خاص خود را دارد. لذت بردن از طعم و مزه غذا از يك فرد تا فرد ديگر كاملا متفاوت و ذاتى است. اما مى*توان ذائقه را پرورش داد.  با كمى تغيير در طبخ و سرو غذا و ترغيب اشتها مى*توان تمامى خوراكيهاى مفيد و مورد نياز بدن را در غذاى روزانه گنجاند و بچه*ها را به خوردن آنها عادت داد
 23. #23
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  انجام فعاليت هاي جسمي هزينه زيادي ندارد.  نياز به تجهيزات، كفش و لباس ورزشي دارد. بايد براي استفاده از تاسيسات ورزشي پول پرداخت.

  فعاليت جسمي را مي توان تقريباً هر جايي بدون هيچ تجهيزاتي انجام داد. حمل كردن خريدهاي روزمره، كتاب يا بچه ها فعاليت هاي جسمي خوبي به حساب مي آيند، حتي بالارفتن از پله ها هم ورزش خوبي است.  پياده روي كه مي توان آن را توصيه شده ترين و رايج ترين فعاليت جسمي دانست مطلقاً رايگان است.  اغلب نواحي شهري داراي پارك و آبنما يا ساير محل هاي پياده روي هستند و مكان هايي ايده آل براي راه رفتن، دويدن يا بازي كردن هستند. حتماً لازم نيست به يك سالن ورزشي، استخر يا ساير تاسيسات ورزشي خاص برويد تا از لحاظ جسمي خود را فعال كنيد.  خيلي گرفتارم، فعاليت جسمي كلي وقت مي گيرد.  دست كم ۳۰دقيقه فعاليت جسمي ملايم هر روز براي حفظ سلامتي شما كافي است. منظور اين نيست كه همه كارهاي تان را متوقف كنيد. نيم ساعت فعاليت بدني انجام دهيد.  اغلب مي توان تحرك را در فعاليت هاي معمول، روزانه در محل كار، مدرسه يا خانه تلفيق كرد. ضمناً مي توان فعاليت جسمي را به طور مقطع در طول روز انجام داد مثلاً ۱۰دقيقه پياده روي تند، سه بار در روز يا ۲۰دقيقه فعاليت جسمي در صبح و ۱۰دقيقه در انتهاي روز.  حتي اگر بسيار گرفتار باشيد هنوز مي توانيد ۳۰ دقيقه فعاليت جسمي را درون برنامه هاي روزانه تان بگنجانيد.  كودكان طبيعتاً بسيار پرانرژي هستند و آرام نمي گيرند لازم نيست براي تعليم و تشويق آنها به انجام دادن فعاليت هاي جسمي وقت گذاشت. آنها همين طوري فعال هستند.  بررسي هاي اخير نشان داده اند كه كودكان در سراسر جهان به طور فزاينده اي كمتر فعاليت جسمي انجام مي دهند و كم تحرك شده اند، اين امر به خصوص در مناطق فقير شهري صادق است.  از زمان و منابعي كه صرف تربيت بدني مي شد كاسته شده و بازي هاي كامپيوتري و تلويزيون جاي اوقات پرتحرك قبلي را گرفته اند.  تخمين زده مي شود كه در بسياري كشورها، چه توسعه يافته و چه در حال توسعه، بيش از دوسوم كودكان و نوجوانان فعاليت جسمي به قدر كافي انجام نمي دهند.فعاليت جسمي ناكافي در كودكان مي تواند پيامدهاي بهداشتي درازمدتي داشته باشد.  فعاليت جسمي مرتب براي كودكان و نوجوانان از لحاظ بهداشت جسمي، رواني و اجتماعي منافع مهمي به دنبال دارد.  فعال بودن بالقوه به كودكان و نوجوانان كمك مي كند تا به توازن و هماهنگي برسند، استخوان ها، مفاصل و عضلات سالم داشته باشند، وزن بدن شان را كنترل و چربي هاي شان را كم كنند و كارايي قلب و ريه هايشان را بالا ببرند.  بازي ها و مسابقات و ساير فعاليت هاي جسمي به كودكان و نوجوانان فرصت هايي براي خودبيانگري، اعتماد به نفس پيدا كردن، احساس موفقيت و تعامل و تلفيق اجتماعي مي دهد. فعاليت جسمي همچنين از به وجود آمدن احساس اضطراب و افسردگي پيشگيري و اين احساسات منفي را مهار مي كند.  شركت كردن در ورزش و فعاليت هاي جسمي تحت هدايت مناسب مي تواند ساير رفتارهاي سالم مثل اجتناب از سيگار كشيدن، مصرف الكل و موادمخدر و رفتارهاي خشن را نيز در كودكان و نوجوانان تقويت كند.  الگوهاي فعاليت جسمي كسب شده حين دوران كودكي و نوجواني با احتمال بيشتري در سراسر زندگي حفظ مي شوند. بنابراين اساسي را براي يك زندگي سالم و فعال فراهم مي آورند.  فعاليت جسمي براي اول زندگي است، در سن و سال من ديگر نيازي به اين كارها نيست.  فعاليت جسمي مي تواند كيفيت زندگي را به شيوه هاي بسيار براي مردماني از همه سنين بهبود بخشد.  شيوه زندگي فعال به اشخاص مسن تر امكان ملاقات هاي مرتب با همسن هايشان و ايجاد دوستي هاي جديد، حفظ شبكه هاي اجتماعي و تعامل با ساير افراد از همه سنين را مي دهد.  بهبود انعطاف پذيري بدني، تعادل و توان عضلات از افتادن - يك علت عمده معلوليت در ميان سالمندان است- جلوگيري مي كند. معلوم شده است كه شيوع بيماري هاي رواني در ميان افرادي كه از لحاظ جسمي فعالند كمتر است.  فعاليت جسمي تنها در كشورهاي صنعتي مورد استفاده دارد. مردم در كشورهاي در حال توسعه مشكلات ديگري دارند.  در شهرهاي سريعاً در حال رشد كشورهاي در حال توسعه، ازدحام جمعيت، فقر، جرايم، ترافيك، كيفيت بد هوا، فقدان پارك ها، پياده روها، تسهيلات ورزشي و تفريحي و ساير مكان هاي امن انجام فعاليت هاي جسمي را به انتخابي مشكل بدل مي كند.  براي مثال در سائوپائولوي برزيل ۷۰ درصد جمعيت شهر بي تحرك هستند، حتي در مناطق روستايي كشورهاي در حال توسعه گذراندن اوقات فراغت در حالت نشسته مثلاً به تماشاي تلويزيون به طور فزاينده اي رايج شده است.  عواقب چنين وضعيتي به همراه ساير تغييرات سبك زندگي، افزايش ميزان چاقي، ديابت و بيماري هاي قلبي است.  كشورهاي با درآمد كم و متوسط بيشترين عواقب را از اين بيماري ها و ساير بيماري هاي غير مسري تحمل مي كنند. ۷۷درصد كل موارد مرگ و مير ناشي از بيماري هاي غير واگيردار در جهان در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد.  اين بيماري ها همچنان در حال افزايش هستند. آنها بار سنگيني بر دوش نظام هاي مراقبت بهداشتي، منابع و اقتصاد اين كشورها مي گذارند.  اين كشورها كه در تلاش براي كنترل اثر بيماري هاي واگيردار هستند، همزمان با افزايش فشار ناشي از شيوع بيماري هاي غير واگيردار مواجه شده اند. فعاليت جسمي به همراه رژيم غذايي سالم و سيگار نكشيدن شيوه اي كارآمد و مقرون به صرفه براي ارتقاي بهداشت عمومي در كشورهاي كم درآمد و يا با درآمد متوسط است.

 24. #24
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  Spicy food is enjoyed the world over. However, it can take some getting used to. This is best done in stages. To start your own journey into the world of spicy food, begin by:

  Steps
  Start with foods that are only slightly more spicy than what you are currently used to. As you eat these foods, note which spices you like, which you don't, and whether they cause any side effects such as heartburn or gas.
  Once you grow comfortable with the new level of spice in your food, move up to the next. As you move up, go with those spices, whether for heat or flavor, that you prefer.
  Continue increasing the amount of spice in your food as you adjust to each new level. However, give yourself time to adapt to each increase in flavor and heat. As you do so, you will open up a wide range of food options you might never have considered trying.  Tips
  Do a bit of research on the different spices used in foods and their health hazards and benefits. For instance, cayenne pepper (which is very hot if overused) has been shown to improve heart health.
  If you eat something that is overly spicy, have a glass of milk handy. Milk will more effectively relieve the burn on your tongue than water. The reason for this is that the burn is caused by oils in the spices. Milk washes away the oils, water doesn't.
  Sugar is also useful for killing heat, although it isn't as easy to consume in large quantities as milk.
  Yogurt can also be pretty handy in cooling your stomach down after eating spicy food. It brings down the body temperature, making it easier for your body to handle the food and you will have fewer problems the morning after. Plain is best, but a cup of vanilla will do also.  Warnings
  If you have any sort of health problem, such as ulcers, that might be aggravated by eating spicy foods, please talk to your doctor about the limits you need to put on this exercise.
 25. #25
  Senior Member Rasputin's Avatar
  Join Date
  Jan 2005
  Location
  Jupiter
  Posts
  62,630
  There may be a variety of reasons why your parents won't buy fast food, getting to the core of the reasons and returning with reasonable and logical debates, may make them see things your way. Or, it may not, it's worth a shot though, right?

  Steps
  Ask your parents why they object to buying fast food. Listen carefully, as this will be the foundation for your debate. There are often two reasons they will point out.


  Health
  Cost
  Point them to Nutrition Calculators on the web if health is a concern. Here are McDonald's and Taco Bell's to get you started.
  Tell them that you only plan to have fast food in moderation. Be specific. If you want fast food once a month, then say so. If you want it once a week, say that as well.
  Opt for more nutritional items on the menu, for example, McDonald's Fruit and Walnut Salad.
  Point out the many dollar menu items available if cost is a concern.
  Enjoy your fast food treat.  Tips
  Be honest and up front about how often you want fast food. If you lie now, it will only hurt you in the long run.
  If nothing else, offer to pay for the fast food yourself, either out of allowance, or money from a part-time job.  Warnings
  Due to health concerns, fast food should not be a mainstay in anyone's diet. Enjoy it in moderation.
  These steps may not work with all parents.
Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •